Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK3

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 09-01-16, 20:51   #1
Wojtek O.
Turysta
 
Avatar Wojtek O.
 
Zarejestrowany: Feb 2015
Ford Focus III
kombi
1.6 DuraTorq 95 KM DPF manual
2011
Postów: 444
Domyślnie Insr. przerobienia lusterek na podgrzewane.

Witam
Większość użytkowników FF mk3 niższej specyfikacji niż Titanium nie ma podgrzewanych lusterek. Można dokupić takowe lub taniej, a poświęcając ok godzinę na lusterko zrobić samemu. Ja tak postąpiłem i zaprezentuję mój sposób.

Po pierwsze warto sprawdzić czy mamy gotową instalację. W tym celu zdejmujemy plastik od wewnętrznej części drzwi kierowcy ten gdzie zamontowany jest głośnik wysoko tonowy wraz z częścią przylegającą do drzwi.
Robimy to pociągając najpierw perforowaną osłonę głośniczka wzdłuż szyby a potem do siebie. Następnie ciągniemy energicznie całość która powinna nam wyskoczyć z zatrzasków. Starajcie sie tylko nie oderwać przewodu od głośniczka. Który należy wypiąć wciskając zatrzask na wtyczce.


Tak wygląda ten element po zdjęciu od strony drzwi

Ukaże nam się wtyczka z przewodami. Jeśli dochodzą do niej dwa przewody w dolnym szeregu od strony lewej(patrząc na tył wtyczki) to znaczy że mamy zasilanie do ogrzewania lusterek. Po wyjęciu tej wtyczki powinno brakować w gniazdku w lusterku pina drugiego od lewej:


Na zdjęciu pin którego powinno nie być(zdjęcie wykonałem już po zamontowaniu) zaznaczony czerwoną strzałką.
Jeśli są przewody to w instalacji warto jeszcze sprawdzić czy mamy bezpiecznik F 47 (w instrukcji obsługi nie jest on narysowany a znajduje sie nad F 46 w skrzynce bezpieczników komory silnika)

Jeśli to wszystko mamy trzeba się zaopatrzyć w dwa wkłady lusterek podgrzewane. Ja kupiłem w sklepie motoryzacyjnym takie za 25,50zł:

przewód 2 żyłowy cienki wystarczy, coś do jego cięcia, końcówki wąskie do podpięcia do lusterek oraz po 2 piny dł 3-4 cm. Niestety nie wiem jakie te piny mają oryginalnie oznaczenie ktoś kto siedzi w elektronice powinien dojść do tego i prosił bym o podanie tej informacji tu dla ułatwienia montażu. Ja zastosowałem coś jak by igły zamiast pinów.

Zaletą pinów jest to iż nie trzeba mieć lutownicy i można je zagnieść na przewodzie.
Oraz narzędzia jak śrubokręt i klucze torx T 10 i T 20 jeśli dobrze pamiętam oznaczenia.
Demontujemy ponownie plastiki i odkręcamy lusterko od samochodu(w kółkach umiejscowienie śrób):


PO odkręceniu lusterka dość łatwo powinny nam od samochodu dać sie odczepić, najlepiej trzymać je już podczas odkręcania.
Uzyskamy taki widok:

Należy podważyć i zdjąć zaznaczony element i następnie tą gąbkę która osłania konstrukcję lusterka.
Uzyskamy dostęp do wtyczki/gniazdka którą należy wypiąć podważając śrubokrętem zatrzask ją blokujący(widoczne jest to na drugim zdjęciu powyżej). A następnie ostrożnie wyciągnąć i usunąć piankę osłaniającą przewody.
Kolejno demontujemy szklany wkład lusterka odchylając go max w stronę "samochodu" wkładamy palce za szkło u góry i dołu po czym dość energicznie ciągniemy, powinno zeskoczyć.
Zdejmujemy lakierowną osłonę podważając śrubokrętem w zaznaczonych miejscach:

I wypychając ją
Wtedy odkręcamy 3 śruby wewnątrz:

i przesuwamy obudowę lusterka tak by można było wewnętrzną cześć obrócić i wypiąć przewody od silniczka(UWAGA zatrzaski są bardzo kruche!) Wyjmujemy żarówkę kierunkowskazu z obudowy, i wysuwamy przewody z zaczepu:

To pozwoli nam wyciągnąć wtyczkę o parę cm z obudowy(w lusterku od strony pasażera znajduje sie dodatkowo czujnik temperatury który ma bardzo krótkie przewody i należy uważać by ich nie urwać) i swobodniej przepuścić dodatkowe przewody przez mocowanie lusterka. Trzeba wyjąc gąbkę z wnętrza tuleji na której lusterko sie obraca podczas jego składania. Następnie trzeb przeprowadzić przewody tak jak idą pozostałe, ja miałem dość sztywne więc zagiąłem około 2 cm i przepchnąłem od góry tak że końce same wyskoczyły mi w otworze za gniazdkiem, pomogłem sobie kombinerkami w ich wydostaniu, choć dużo bardziej pomocna będzie długa pęseta lub wąskie szczypce. Gdy już mamy przeciągnięte przewody należy do końca jednego dołączyć pin(ja dolutowałem tak):

który następnie wpychamy do gniazdka w zaznaczony otwór:

Drugi przewód musimy połączyć z tym szarym(jest to masa, normalnie podłączona do kierunkowskazu). Ja zdjąłem część izolacji i dolutowałem przewód do tego następnie izolując taśmą elektryczną. Następnie drugą stronę przewodów przeciągamy na przednią stronę lusterka pozostawiając 2 cm zapasu i dołączamy końcówki.

Wszystkie przewody wciągamy ponownie i umieszczamy tak jak były. Pamiętajmy o piance wokół przewodów pod gniazdkiem lusterka. Następnie możemy podpiąć wkład i sprawdzić połączenia jeśli mamy multimetr.
Składamy lusterko w odwrotnej kolejności, przykręcamy je podpinamy wtyczkę i możemy sprawdzić poprawność działania.


Mam nadzieję iż mimo dość chaotycznego opisu pomogę. A może ktoś napisze ten tutorial tak by był bardziej zrozumiały.
Wątpliwości i pytania proszę umieszczać tutaj postaram sie odpowiedzieć w miarę szybko.

Jeżeli koledzy uznają iz moje wypociny nadają się proszę o przeniesienie do działu Tutoriali.

Pozdrawiam Wojtek O.
__________________
- Jest tylko jedno miejsce, w którym cię zaakceptują takim, jaki jesteś.
- Dom?
- Piekło.
Wojtek O. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] Podgrzewane siedzenia Samek_88 Elektryka, audio i alarmy 135 18-09-17 00:52
[MK2] Podgrzewane lusterka four40 Elektryka, audio i alarmy 16 03-01-15 17:27
[MK1] Podgrzewane fotele ReCaro Elektryka, audio i alarmy 9 30-06-11 22:12
podgrzewane fotele Yolka Elektryka, audio i alarmy 58 10-12-10 14:35
Podgrzewane fotele ? Mam czy nie mam... dar_o Elektryka, audio i alarmy 5 01-02-10 20:11

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u