Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Elektryka, audio i alarmy

Komunikaty

Elektryka, audio i alarmy Wszystko co elektryczne.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 01-02-10, 11:38   #1
marbed
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Ford Focus I FL
HB 3D
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 23
Domyślnie Radio 5000 RDS i podłączenie zmieniarki

Witam!
Mam Focusa z radiem 5000 RDS, zamierzam dokupić zmieniarkę, na allegro są dostępne tyle że bywają bez kabla. Na stronie studio24 dokładnie tutaj http://elektron.pol.lublin.pl/users/...le/oemchan.htm
znalazłem opis wyprowadzeń i zastanawia mnie jedna rzecz, otóż z opisu wynika, że zmieniarka dostaje tylko jedno zasilanie opisane jako "zasilanie odłączane" na pinie 9. Cóż to jest? Inne zmieniarki z którymi miałem do czynienia miały zarówno +12V na stałe jak i po zapłonie. Może Ford tak ma ale wolę się upewnić. Zamierzam sam polutować kabel pomiędzy radiem i zmieniarką i chcę obadać sprawę najpierw w teorii.

Rozumiem, że reszta wyprowadzeń nie kryje niespodzianek, czyli zarówno po stronie radia jak i zmieniarki są to te same sygnały na tych samych pinach?
marbed jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-02-10, 13:31   #2
Arturek
Dukacz
 
Avatar Arturek
 
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Kraków
Ford Focus I FL
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
2003
KR Kraków
Postów: 1 228
Domyślnie

Cytat:
Napisał marbed Zobacz post
Witam!
Mam Focusa z radiem 5000 RDS, zamierzam dokupić zmieniarkę, na allegro są dostępne tyle że bywają bez kabla. Na stronie studio24 dokładnie tutaj http://elektron.pol.lublin.pl/users/...le/oemchan.htm
znalazłem opis wyprowadzeń i zastanawia mnie jedna rzecz, otóż z opisu wynika, że zmieniarka dostaje tylko jedno zasilanie opisane jako "zasilanie odłączane" na pinie 9. Cóż to jest? Inne zmieniarki z którymi miałem do czynienia miały zarówno +12V na stałe jak i po zapłonie. Może Ford tak ma ale wolę się upewnić. Zamierzam sam polutować kabel pomiędzy radiem i zmieniarką i chcę obadać sprawę najpierw w teorii.

Rozumiem, że reszta wyprowadzeń nie kryje niespodzianek, czyli zarówno po stronie radia jak i zmieniarki są to te same sygnały na tych samych pinach?
Osobiście wolałem kupić zmieniarkę forda niż kombinować.
Chyba nie da się wprost podpiąć zmieniarki innej do radia forda (sterowanie) i dlatego są różne adaptery w cenie zmieniarki
Arturek
Arturek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-02-10, 13:49   #3
marbed
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Ford Focus I FL
HB 3D
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 23
Domyślnie

Dzięki za odzew, ale ja nie mam zamiaru kombinowac z inną zmieniarką niż fabryczna.
Chcę kupić zmieniarkę dedykowaną do Forda tyle, że mam na oku taką bez kabla i stąd pytanie czy mogę tak po prostu polutować według opisu ze strony studio24.

Ze zmieniarkami walczyłem w moim drugim aucie a że jest to Citroen Xsara sporo się dowiedziałem bo w tych autach audio jest tak chore jak chyba nigdzie. Radio odłączone od wyświetlacza samochodu nie włączy się, ma w pamięci numer VIN (tak, tak) zmieniarka nawet jak kompatybilna to i tak nie ruszy bo trzeba aktywować opcję w BSI auta itp itd.

Wracając do tematu - wiem, zmieniarka tylko dedykowana. Ale czy ona ma taki sam "pin-out" jak radio?
marbed jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-02-10, 13:51   #4
Kacper85
Turysta
 
Avatar Kacper85
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Ford Focus I
kombi
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 781
Garaż
Domyślnie

Radio Forda się jakoś komunikuje ze zmieniarką w swoim systemie. Zresztą każda firma ma "swój" system.
Co do kabla - jasne, że zrobisz go samemu, jeżeli będziesz miał gniazda/kostki. Nie wiem czy taniej nie będzie dopaść jakiegoś faceta z mondeo mk2 anglikiem czy europejczykiem z bogatym wyposażeniem i zmieniarką - pewnie za dobrą cenę puści całość.

Dostępne adaptery np za 100zł z allegro pozwalające przesłać obojętnie jaki sygnał do radia, mają właśnie opanowane komunikowanie się z radiem - w taki sposób, że obojętnie co nie naciśniesz na radiu, to piosenka dalej leci czyli radio nie wykrywa "oszustwa". Radio podobno w trakcie grania utworu coraz wysyła jakieś sygnały do zmieniarki i oczekuje odpowiedzi... ot sobie "gadają".
Kacper85 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-02-10, 13:59   #5
marbed
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Ford Focus I FL
HB 3D
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 23
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kacper85 Zobacz post
Radio podobno w trakcie grania utworu coraz wysyła jakieś sygnały do zmieniarki i oczekuje odpowiedzi... ot sobie "gadają".
Sądzę, że nawet nie "podobno" ale wręcz "na pewno" - w końcu po to chyba jest ACP+ / ACP- właśnie do transmisji danych pomiędzy radiem a zmieniarką.
marbed jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-02-10, 14:16   #6
Kacper85
Turysta
 
Avatar Kacper85
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Ford Focus I
kombi
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 781
Garaż
Domyślnie

Napisałem podobno, bo ja przy zmieniarkach nie grzebałem - wiedza forumowa/internetowa
Kacper85 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-02-10, 12:54   #7
marbed
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Ford Focus I FL
HB 3D
1.6 Zetec 100KM manual
2003
Postów: 23
Domyślnie

Naprawdę nikt nie wie czy można tak po prostu połaczyć pin1 radia z pinem 1 zmieniarki, 2 z 2 itd ?
Niby zwykły kabel połączeniowy a jaki problem.
Na stronie studio 24 jest podana rozpiska tego zielonego gniazda ale nie wiadmo czy w zmieniarce jest tak samo.
marbed jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:45.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u