Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Opony, felgi, hamulce i zawieszenie

Komunikaty

Opony, felgi, hamulce i zawieszenie Aby miło się jeździło

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 18-05-09, 10:08   #1
Adek
Turysta
 
Avatar Adek
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Skąd: Tarnobrzeg
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 130KM manual
listopad
1998
RT Tarnobrzeg
Postów: 95
Domyślnie [FFI] Przekładanie opon

Tylne opony w mojej foce mają delikatne ślady ząbkowania. Niedawno ustawiałem tylną geometrię, ale w ASO stwierdzili, że to wina "rozwulkanizowanych" tulei wahacza wzdłużnego, przymierzam się do ich wymiany.
Pytanie: czy po wymianie tulei i ustawieniu geometrii opłaca się przełożyć opony tylne na przód? Gdzieś słyszałem, że jest to wskazane, bo opony podobno bardziej równomiernie się zużywają. Jeżeli przekładać to jak: tylko stronami, czy dodatkowo na krzyż?
Dodam, że opony to michelin energy, rok prod. 2004, na bokach mają strzałki czyli chyba kierunkowe. Bieżnik na tyle ok 1,5-2 mm więcej niż na przodzie.
Z góry dzięki za podpowiedzi, pozdrawiam.
Adek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-05-09, 10:58   #2
marekj
Dukacz
 
Avatar marekj
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Zabrze
Postów: 1 493
Domyślnie

Jak masz wyząbkowane to Ci z przodu będą tak wyły że długo nie wytrzymasz, zresztą jak masz tylne mniej zużyte to idzie to w zgodzie z teorią (której co prawda ja subiektywnie nie wyznaję) że lepsze opony dajemy do tyłu.

Z tą kierunkowością to ciekawe bo od 2003 Michelin Energy sa asymetryczne nie kierunkowe, takie masz?: http://www.opony.com.pl/aktualnosci/...sci.asp?ID=372
__________________
Pozdrawiam
MarekJ
marekj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-05-09, 13:27   #3
radzique
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: Poznań
Postów: 83
Domyślnie

o ząbkowaniu poczytaj tutaj http://www.opony.com.pl/encyklopedia...anie_opon.html

co do tulei na wahaczu wzdłużnym. Niestety musisz przygotować się na to, że na tych tulejach się nie skończy. U mnie też po oględzinach wynikało, że tylko one są do wymiany a skończyło się także na dolnych poprzecznych wahaczach i tulejach w wahaczach tych co trzymają sprężyny. I na pewno będziesz musiał kupić komplecik śrub.

Żeby dostać się do tych tulei (cukierków/motylków) na wzdłużnych wahaczach, trzeba rozebrać cały tylny zawias, a w Focusie jest taki problem, że śrub bez odcinania nie ruszysz. I tu już jest kwestia umiejętności mechanika, żeby popsuć jak najmniej przy okazji demontażu.
radzique jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-05-09, 13:48   #4
grzybek
Kataryna
 
Avatar grzybek
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: B-gi
Inny
sedan
styczeń
2018
WBR powiat białobrzeski (Białobrzegi)
Postów: 3 047
Domyślnie

Cytat:
Napisał marekj
idzie to w zgodzie z teorią (...) że lepsze opony dajemy do tyłu.
A kto tworzy takie teorie Nigdy o tym nie słyszałem ale IMO jazda z gorszymi na przodzie to samobójstwo, byle kałuża itp i możesz tylko pomarzyć o przyczepności
__________________
Squadra Forza Italia
"Make a car more powerful and it goes faster accelerating in a straight line. Make it lighter and it goes faster everywhere.", Colin Chapman.

Była Foczka - nie ma Foczki
15 lat i 241440km razem
grzybek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-05-09, 14:09   #5
marekj
Dukacz
 
Avatar marekj
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Zabrze
Postów: 1 493
Domyślnie

grzybek, poczytaj na necie, popytaj gumiarzy - Gdzie założyć mniej zużyte opony. W większości przypadków otrzymasz odpowiedź że do przodu bo jak są z tyłu to może zawinąć .

Ja z tą teoria się nie zgadzam, podobnież jak ty
__________________
Pozdrawiam
MarekJ
marekj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-05-09, 15:57   #6
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

hehe, ja ogolnie zawsze uwazalem ze na przodzie lepsze i tej zimy mnie tyl zawinal na slupek wiec zmodyfikowalem teorie:
- jak wszystkie jeszcze dobre, to lepsze na przod (jak mala roznica w zuzyciu/jakosci opon)
- jak tylko 2 opony mocno slabe to gorsze na przod (jak spora roznica miedzy gumami)
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-05-09, 16:03   #7
Pabloos
Sympatyk
 
Avatar Pabloos
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus II FL
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2009
WF Warszawa Praga Południe
Postów: 1 938
Domyślnie

Cytat:
Napisał marekj
grzybek, poczytaj na necie, popytaj gumiarzy - Gdzie założyć mniej zużyte opony. W większości przypadków otrzymasz odpowiedź że do przodu bo jak są z tyłu to może zawinąć .

Ja z tą teoria się nie zgadzam, podobnież jak ty
ta tez te teorie już słyszałem , i tyz się z nią nie zgodzę , bo jeśli się ma zamiar tak powozić żeby dać szanse na zawinięcie to trzeba mieć cztery dobre gumy , a jak się jeździ przeciętnie to jednak pracuje przód a i nic mi z tego że przy 80km/h dupy mi nie zarzuci jak drogę hamowania będę miał jak skład PKP z węglem
__________________

http://www.walkofftheearth.com/
Pabloos jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-05-09, 16:16   #8
kasprzak
Turysta
 
Paweł
Zarejestrowany: Nov 2007
Skąd: Poznań
Inny
kombi
listopad
2007
PO Poznań
Postów: 962
Garaż
Domyślnie

Nie ulega wątpliwości, że do jazdy dynamicznej, normalnej trzeba mieć 4 dobre buty.

Popieram również Pabloos, `a w tej drugiej kwestii. Jeżeli jeździ sie po mieście, przeciętnie, byle dojechać. to jak już musimy mieć ten wybór - przód/tył, bo któreś z nich są w gorszym stanie to wybrałbym przód (może zbyt oczywisty i nie tak kontrowersyjny jak tył), bo:

Po 1. Droga hamowania ze słabym przodem - tragiczna, przecież auto hamuje przodem głównie.

Po 2. Podsterowność czyli wyjeżdżanie przodu jest gorsza niż nadsterowność. IMO łatwiej skontrolować tył niż przy poślizgu i wyjść na prostą niż jak przód nam ciągnie, nawet po odpuszczeniu gazu, a tak to dobrymi przednimi oponami wyciągasz auto a zarzucony tył ciągniesz - tak sobie to jakoś tłumaczę
__________________
Pozdrawiam!
Focus MKII 3D 1.6TDCi @140.5KM/315Nm
kasprzak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-05-09, 16:21   #9
grzybek
Kataryna
 
Avatar grzybek
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: B-gi
Inny
sedan
styczeń
2018
WBR powiat białobrzeski (Białobrzegi)
Postów: 3 047
Domyślnie

Zastanowił bym się tylko nad lepszymi do tyłu w aucie RWD, wtedy mniejsze ryzyko zarzucenia , a w FWD trzeba się jednak trochę postarać żeby zawinęło.
__________________
Squadra Forza Italia
"Make a car more powerful and it goes faster accelerating in a straight line. Make it lighter and it goes faster everywhere.", Colin Chapman.

Była Foczka - nie ma Foczki
15 lat i 241440km razem
grzybek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-05-09, 17:31   #10
Artur83
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Skąd: Mazowieckie
Ford Focus II
HB 5D
2.0 DuraTorq 136KM manual
2006
Postów: 643
Domyślnie

Generalnie chodzi o to, że jak nam przód ucieknie to jeszcze jesteśmy jakoś w stanie się wybronić, natomiast jak nam pupę zwieje to nie mamy za wiele do powiedzenia. Podobnie jak MisiekT przekonałem się o tym, że lepsze opony dajemy zawsze na tył kiedy zakupiłem sobie kiedyś super fajne dwie sztuki opony Godride MADE IN CHINA (nówki za 150 zł sztuka ) i dałem je na tył. Jak mnie parę razy na mokrym rondzie obróciło to podziękowałem i na tył powędrowały już lekko zażyte Pirelli Zero Nero i wszystko wróciło do normy. Na tył Panowie dajemy lepszą gumę, czy to kryterium jest zużycie opony, producent czy i to i to, słuchajcie tych co przekonali się na własnej skórze, a nie eksperymentujcie

Cytat:
Napisał kasprzak
Po 2. Podsterowność czyli wyjeżdżanie przodu jest gorsza niż nadsterowność. IMO łatwiej skontrolować tył niż przy poślizgu i wyjść na prostą niż jak przód nam ciągnie, nawet po odpuszczeniu gazu, a tak to dobrymi przednimi oponami wyciągasz auto a zarzucony tył ciągniesz - tak sobie to jakoś tłumaczę
To tylko teoria sprawdzająca się na placu manewrowym... Widzisz siebie na zakręcie przy 100km/h jak Ci tyłek ucieka kontrującego pedałami i ręcznym?
Artur83 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-05-09, 20:24   #11
kasprzak
Turysta
 
Paweł
Zarejestrowany: Nov 2007
Skąd: Poznań
Inny
kombi
listopad
2007
PO Poznań
Postów: 962
Garaż
Domyślnie

Może teoria, teorią, bo fakt, nie miałem sytuacji zarzucenia bokiem przy 100-130km/h, ani nie uważam się za alfę i omegę w tych sprawach - ale parę sytuacji się przydarzyło, czy to z nierozwagi czy z własnej ciekawości/zabawy/innego wariactwa. T

Tylko jeżeli ktoś już jeździ w trasy, lub wogóle dużo jeździ (a 130km/h raczej po mieście się nie śmiga ) to powinien się zaopatrzyć za te 600zl w 2 nowe opony, bo to chociażby dla bezpieczeństwa.

Napewno wybrnąć z nadsterowności przy 50km/h jest dużo łatwiej niż przy 100km/h, ale tak jak Pabloos napisał do jazdy przeciętnej, na co dzień w mieście do pracy/po zakupy.

A taka sytuacja:
Jedziesz 50-60km/h i nagle ktoś przed Tobą gwałtownie hamuje, czy też wyjeżdża coś (wykluczamy stwierdzenie "jechałeś za blisko! Nie zachowałeś odległości przy warunkach"), jest mokro, albo akurat kałuża i woda na drodze stoi bo jest nie równa - generalnie szanse są słabe bo Aquaplaning nam sie przydarzy, ale wtedy moim zdaniem lepiej mieć lepszy przód niż tył.
__________________
Pozdrawiam!
Focus MKII 3D 1.6TDCi @140.5KM/315Nm
kasprzak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 18-05-09, 20:25   #12
Adek
Turysta
 
Avatar Adek
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Skąd: Tarnobrzeg
Ford Focus I
HB 3D
2.0 Zetec 130KM manual
listopad
1998
RT Tarnobrzeg
Postów: 95
Domyślnie

Cytat:
Napisał marekj
od 2003 Michelin Energy sa asymetryczne nie kierunkowe, takie masz?: http://www.opony.com.pl/aktualnosci/...sci.asp?ID=372
Dokładnie ten model mam E3A, te strzałki to z zimówkami mi się pokręciło
Jeżeli nie są to opony kierunkowe to znaczy, że wszystko jedno w którą stonę się obracają? Opony nie były raczej przekładane od nowości więc czy teraz jest sens je zamieniać zgodnie ze schematem ze strony www.opony.com.pl. Czy może po prostu zamienić tył stonami, skoro lepsze (z większym bieżnikiem) powinny być z tyłu?
Adek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-05-09, 11:26   #13
marekj
Dukacz
 
Avatar marekj
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Zabrze
Postów: 1 493
Domyślnie

Podsumowanie z tej kolejnej dyskusji przód/tył jest takie że należy mieć na obydwu osiach opony podobnej klasy. Jeśli damy na jednej jakieś mega-super laczki a na drugiej chińszczyznę to musimy jeździć tak jakby wszędzie była chińszczyzna bo oś na której ona jest będzie uciekać. To jest podobnie jak nie wolno w zimie oszczędzać i zakładać zimówek na jedna os tylko. Producent auta zakłada że na wszystkich kolach mamy takie same opony i pod to jest auto zbalansowane [z_f1]. Jak już mamy takie same lacie ale rożnie zuzyte to przynajmniej w lecie dawałbym lepsze na przód ze względu na ochronę przed aquaplaningiem - tylne wpadają w dużo płytszą wodę więc mogą dać radę nawet z płytszym bieżnikiem. Na suchym głębokość bieżnika nie odgrywa aż tak wielkiej roli.

Adek,
kierunkowe - mogą się kręcić tylko w kierunku pokazanym przez strzałkę
asymetryczne - muszą być zakładane na felgę w/g oznaczenia "outside" (na zewnątrz)
Ciekawostką są Nokiany. Poprzednie modele (NRHi, NRVi) mają bieżnik z wyglądu asymetryczny ale są kierunkowe (strzałki z boku decydują o założeniu). W jakimś starszym modelu Nokian robił opony lewe i prawe bo były kierunkowo-asymetryczne (strzałka i outside ) - ale chyba księgowi tego zabronili
__________________
Pozdrawiam
MarekJ
marekj jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[FFI] Składanie lusterka zewnętrznego dj_rey Inne techniczne 10 18-04-10 00:23
Składanie lusterek i odkręcanie anteny Piotrus Inne techniczne 5 07-07-09 08:22
Składanie fotela w Focusie I 3d marco-w Inne techniczne 5 29-11-07 12:31
[FFI] reflektory /przekładanie silniczków leniuch Elektryka, audio i alarmy 6 11-06-07 17:21
Układanie tarcz i klocków Blue Inne 14 04-08-05 21:16

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:48.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u