Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 21-12-11, 23:28   #1
rabadur
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2005
Postów: 22
Domyślnie 1.8 TDCi - szum spod maski (filmik) - co to jest ?

Proszę o pomoc, bo ja już powoli tracę cierpliwość.

Ford Focus II 1.8 tdci, 115 KM

Opis sytuacji:
W czasie jazdy od przekroczenia 2 tys. obrotów spod maski wydobywa się dziwny dźwięk, jakby szumiał las, jakby dmuchawa była włączona na maksa. Nie jest to gwizd, świst, ale szum. Wraz z dodawaniem gazu zjawisko nabiera na sile. Jednocześnie nic innego nie zauważyłem – utraty mocy, jakiegoś dymienia, itp. Większość słyszących ten dźwięk sugerowała nieszczelność gdzieś w okolicach turbiny. Jednak auto było sprawdzane z dołu i z góry i nikt nic nie znalazł.
Trudność w diagnozie spowodowana jest także tym, że w czasie postoju ów dzwięk spod maski nie wydobywa się, auto musi jechać i być obciążone. W czasie jazdy, gdy auto jest na luzie i się gazuje, nawet na poziomie 4 tyś obrotów dźwięku szumu lasu nie ma w ogóle. Mechanik zasugerował, że w takiej sytuacji silnik, turbina powinny być zdrowe...

Dodam jeszcze, ze mam wrażenie jakby to było również słychać obracające się śmigiełko w turbinie – ale mogę być już przewrażliwiony. Dodatkowo po odpuszczeniu gazu szum trwa jeszcze jakieś 1-2 s.

Mam nadzieję, że ktoś może spotkał się z podobnym problemem, a najlepiej konsekwencjami opisanej sytuacji...

Auto było podłączone do komputera. Pojawił się błąd, którego jedną z przyczyn mogła być nieszczelność w układzie dolotowym MAF. Jednak po wykasowaniu błędu i jeździe przy jakże miłym dźwięku szumu lasu, błąd nie pojawił się ponownie.

Czy początek końca turbiny może dawać takie objawy ?

Mechanik sugeruje, że trzeba wykręcić turbinę i sprawdzić ją. No ale wiadomo, to może być strata czasu i pieniędzy, jak się okaże, że to nie to.

Nagrałem filmik jak szumi ten las Jakość nie jest powalająca, ale może okaże się pomocny.
http://youtu.be/crtC0bf2Eyk
rabadur jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-12-11, 23:57   #2
drake
Klepacz
Grupa: Śląsk
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Skąd: Bielsko-Biała
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
lipiec
2006
SB Bielsko-Biała
Postów: 2 330
Domyślnie

A jaki był to dokładnie błąd? Pamiętasz kod błędu?

PS. brzmi jak dobrze dmuchnięta supra!
drake jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-12-11, 00:02   #3
rabadur
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2005
Postów: 22
Domyślnie

Niestety rodzaju błędu nie udało mi się zapamiętać ;/
rabadur jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-12-11, 00:06   #4
drake
Klepacz
Grupa: Śląsk
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Skąd: Bielsko-Biała
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
lipiec
2006
SB Bielsko-Biała
Postów: 2 330
Domyślnie

Tak czy inaczej będzie to coś w dolocie. Prawdopodobnie nieszczelność, jak puszczasz gaz - turbina zwalnia właśnie w przedziale czasu podanym przez Ciebie więc albo turbo, albo nieszczelność w dolocie. Z tym że jakoś diesli wiele nie słyszałem, ale na awarie turbawki mi to nie wygląda - brak smarowania to raczej świst a nie szum. Z tymi łopatkami to raczej już chorujesz na samego siebie - jesteś nadopiekuńczy. :P Mechanika sobie odpuść bo takimi zdaniami, że jak nie szumi na postoju to turbo i silnik są zdrowe to zasłużył sobie na... sam nie wiem jak to nazwać, musiałbym zajrzeć do słownika przekleństw arcymagicznych.

Ostatnio edytowane przez drake ; 22-12-11 o 00:09
drake jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-12-11, 08:00   #5
XymoX
Gaduła
 
Avatar XymoX
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Skąd: Wawka - Grochoof - Witolin
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDCi 100KM manual
luty
2004
WF Warszawa Praga Południe
Postów: 1 615
Domyślnie

Zdejmij w najwygodniejszym dla Ciebie miejscu wężyk podciśnieniowy do turbiny i wtedy popróbuj. Na zdjętym wężyku nie będzie sterowana. U mnie bardzo podobny a wręcz identyczny objawy dawała rolka napinacza
__________________
XymoX http://www.clanofxymox.com/

Był Focus a jest AUDI A4 B6 kombi 1.9 130KM

Ostatnio edytowane przez XymoX ; 22-12-11 o 08:02
XymoX jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-12-11, 10:24   #6
rabadur
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2005
Postów: 22
Domyślnie

Cytat:
Napisał drake Zobacz post
Mechanika sobie odpuść bo takimi zdaniami, że jak nie szumi na postoju to turbo i silnik są zdrowe to zasłużył sobie na...
Chodziło raczej o to, że w czasie jazdy, gdy jest na biegu jałowym i na wysokich obrotach to ów szum nie pojawia się.

---------- Post dodany o 10:24 ---------- Poprzedni post był z 10:21 ----------

Cytat:
Napisał XymoX Zobacz post
Zdejmij w najwygodniejszym dla Ciebie miejscu wężyk podciśnieniowy do turbiny i wtedy popróbuj. Na zdjętym wężyku nie będzie sterowana. U mnie bardzo podobny a wręcz identyczny objawy dawała rolka napinacza
Czy dobrze rozumiem, że jak zdejmę ten wężyk to mogę normalnie odpalić auto i sprawdzić sytuację w czasie normalnej jazdy ? Jak szumu nadal będzie to znaczy, że to nie turbina ?
rabadur jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-12-11, 11:48   #7
XymoX
Gaduła
 
Avatar XymoX
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Skąd: Wawka - Grochoof - Witolin
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDCi 100KM manual
luty
2004
WF Warszawa Praga Południe
Postów: 1 615
Domyślnie

Cytat:
Napisał rabadur Zobacz post
Cytat:
Napisał XymoX
Zdejmij w najwygodniejszym dla Ciebie miejscu wężyk podciśnieniowy do turbiny i wtedy popróbuj. Na zdjętym wężyku nie będzie sterowana. U mnie bardzo podobny a wręcz identyczny objawy dawała rolka napinacza


Czy dobrze rozumiem, że jak zdejmę ten wężyk to mogę normalnie odpalić auto i sprawdzić sytuację w czasie normalnej jazdy ? Jak szumu nadal będzie to znaczy, że to nie turbina ?
*
a na postoju i na luzie podczas przegazowania nie ma tego szumu ? Bardziej miałem na myśli sprawdzenie na postoju choć w czasie krótkiej przejażdżki nic się nie powinno stać
__________________
XymoX http://www.clanofxymox.com/

Był Focus a jest AUDI A4 B6 kombi 1.9 130KM
XymoX jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-12-11, 12:06   #8
rabadur
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2005
Postów: 22
Domyślnie

Cytat:
Napisał XymoX Zobacz post
a na postoju i na luzie podczas przegazowania nie ma tego szumu ? Bardziej miałem na myśli sprawdzenie na postoju choć w czasie krótkiej przejażdżki nic się nie powinno stać
Zarówno na postoju nie ma tego dzwięku jak i na luzie w czasie jazdy.

Auto było też dane na podnośnik i próbowałem jechać na jedynce powyżej 2 tyś obrotów, ale szum się wtedy też nie ujawnił. Ta próba nie była chyba jednak do końca wiarygodna, bo uaktywniał się chyba system ESP - cały czas odbijało koła a komputerowo chyba było ograniczenie obortów do granicy gdzieś około właśnie 2 tyś obrotów.
rabadur jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-12-11, 12:18   #9
XymoX
Gaduła
 
Avatar XymoX
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Skąd: Wawka - Grochoof - Witolin
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDCi 100KM manual
luty
2004
WF Warszawa Praga Południe
Postów: 1 615
Domyślnie

Cytat:
Napisał rabadur Zobacz post
Zarówno na postoju nie ma tego dzwięku jak i na luzie w czasie jazdy.
czyli na postoju jak go pogazujesz to też nie ma tego szumu ? Jeśli to byłaby turbina to i na postoju by szumiała tak jak w czasie jazdy

Jeśli dzieje się to w czasie jazdy i narasta pod obciążeniem to sprawdź olej w skrzyni, nic innego nie przychodzi mi do głowy
__________________
XymoX http://www.clanofxymox.com/

Był Focus a jest AUDI A4 B6 kombi 1.9 130KM
XymoX jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-12-11, 00:37   #10
rabadur
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2005
Postów: 22
Domyślnie

Cytat:
Napisał XymoX Zobacz post
czyli na postoju jak go pogazujesz to też nie ma tego szumu ? Jeśli to byłaby turbina to i na postoju by szumiała tak jak w czasie jazdy

Jeśli dzieje się to w czasie jazdy i narasta pod obciążeniem to sprawdź olej w skrzyni, nic innego nie przychodzi mi do głowy
Raczej na postoju się to nie zdarza, piszę raczej bo dzisiaj miałem wrażenie, że ten szum również się pojawił podczas postoju...

Nikt inny nie miał do czynienia z podobną sytuacją ?
rabadur jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-01-12, 21:23   #11
pawel_luk1
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Skąd: Wrocław
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 26
Domyślnie

Cytat:
Napisał rabadur Zobacz post
Raczej na postoju się to nie zdarza, piszę raczej bo dzisiaj miałem wrażenie, że ten szum również się pojawił podczas postoju...

Nikt inny nie miał do czynienia z podobną sytuacją ?
Rura do intercoolera jest pęknięta. Miałem to niedawno...
__________________
pawel_luk1 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-11-17, 08:17   #12
Ozy
Turysta
Grupa: Pomorskie
 
Zarejestrowany: Jan 2017
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 7
Domyślnie

Żeby nie zakładać nowego tematu, tylko podpiąć się pod ten -

mam identyczny problem w mk2 1.8 tdci. Szum pojawia się również na postoju. Podczas jazdy gdy się pojawi i odpuszczę gaz to momentalnie ginie. Po dodaniu gazu nie występuje. Rury wszystkie posprawdzane, suche i szczelne. Możliwe, że turbo się kończy ?


@edit

Jednak nie wszystkie rury były szczelne. Winowajcą okazało się małe pęknięcie dolnej, dłuższej rury.
__________________

Ostatnio edytowane przez Ozy ; 11-11-17 o 08:47
Ozy jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-02-18, 20:15   #13
PauliK
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Ford Focus II FL
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2010
Postów: 21
Domyślnie

Podepnę się pod temat. Chciałem zakładać nowy wątek ale zdaje się, że mój problem jest bardzo zbliżony do opisanego wyżej. Szum spod maski pojawiający się przy przyśpieszaniu, w okolicach 2000 obrotów tak jakby włączyła się dmuchawa na wysokich obrotach. Dodatkowo przy mocniejszym przyspieszaniu silnik czasem szarpnie, choć ten efekt wstępuje nie zawsze. I jeszcze: ostatnio przy mocniejszym przyspieszaniu na 5 biegu komputer pokładowy włącza ostrzeżnie: na wyświetlaczu pojawia się trójkąt "Silnik usterka", który znika po ponownym uruchomieniu silnika. Mam nadzieję, ze u mnie również nie jest to jeszcze kończąca się turbina. Prosiłbym kolegów o wskazówki gdzie szukać rury (albo rur), która ewentualnie może być nieszczelna...
PauliK jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-02-18, 21:54   #14
weuek
Kataryna
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Inny
cabrio
sierpień
1998
Postów: 3 618
Domyślnie

To kolanko najczęściej pęka pierwsze:



Akceptowalna cena za nie to 50-70 zł. Wymiana bardzo łatwa.
__________________
http://www.focusklubpolska.pl/image.php?type=sigpic&userid=31622&dateline=142581  4442
weuek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-02-18, 21:11   #15
PauliK
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Ford Focus II FL
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2010
Postów: 21
Domyślnie

Dzięki za pomoc. Sprawdzę to kolanko przy najbliższej okazji.
PauliK jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-02-18, 11:29   #16
robdol
Turysta
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: Poznań
Ford Focus II FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2008
Postów: 321
Domyślnie

Najlepiej sprawdzić to kolanko w dwie osoby , jedna dodaje gazu i wtedy widać jak na dłoni nawet jeśli pęknięcie bądź "zmęczenie" gumy jest normalnie niewidoczne
__________________
Był
FFI 2000 oraz FF I 2003
1.6 16V 1.6 16V
Jest
FF II 2008
1.8 TDCI GOLD X (115PS)
robdol jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] Dziwne odgłosy spod maski przy ruszaniu rozgrzanym 1.8 TDCI (115 KM) Vicek Silnik i skrzynia 62 25-03-12 14:11
[C-MAX] 2.0 TDCI Obroty do odcinki, dym spod maski i wydechu - turbo. Paffcio Silnik i skrzynia 16 03-01-12 22:05
[MK1] 1.8 TDDI dym spod maski michaltm Silnik i skrzynia 4 19-06-11 22:32
[MK1] Pisk spod maski... marco223 Silnik i skrzynia 2 19-04-10 12:04
[MK2] 1.6 Ti-VCT różne dźwięki spod maski langolier Silnik i skrzynia 2 30-12-09 18:38

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:22.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u