Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Opony, felgi, hamulce i zawieszenie

Komunikaty

Opony, felgi, hamulce i zawieszenie Aby miło się jeździło

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 05-03-15, 11:36   #1
weuek
Kataryna
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Inny
cabrio
sierpień
1998
Postów: 3 618
Domyślnie .

.

Ostatnio edytowane przez weuek ; 09-11-20 o 16:08
weuek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-03-15, 00:57   #2
decode
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar decode
 
Patryk
Zarejestrowany: Jan 2014
Skąd: Łódź/Rybnik
Inny
HB 5D
2007
EL Łódź
Postów: 242
Garaż
Domyślnie

jutro lukne, mam kartke chyba z ost przeglądu.
__________________
Moja foczka
decode jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-03-15, 06:36   #3
weuek
Kataryna
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Inny
cabrio
sierpień
1998
Postów: 3 618
Domyślnie

No to czekam z niecierpliwością, bo masz akurat ten sam rozmiar tarcz (o ile nic nie grzebane/poprawiane).
weuek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-03-15, 11:10   #4
Dom1n
Dukacz
Grupa: Łódź
 
Avatar Dom1n
 
Dominik
Zarejestrowany: Feb 2011
Ford Focus II FL
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2010
Postów: 1 205
Garaż
Domyślnie



Tarcze plus klocki seria dawana w fabryce, ponad 4 lata jeżdżące. Jak dla mnie hamuje bardzo dobrze. Każdy kogo wpuszę za kółko podkreśla, że hamulce są żylety. Jeśli nie wiedzisz zbytniej różnicy między fabią a focusem to odpowiedź jest jedna: masa własna i masa kół.
Dom1n jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-03-15, 11:49   #5
weuek
Kataryna
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Inny
cabrio
sierpień
1998
Postów: 3 618
Domyślnie

Dziękuję bardzo koledze wyżej-właśnie o takie porównanie mi chodziło. Wzorcowo równiutko masz oba koła na osi.

To jednak mam kolejny powód do marudzenia, bo widzę, że TTTM: focus słabo hamuje, tzn. w stosunku do rozmiaru tarcz (chociaż widać, że dobre nieoryginały są wyraźnie lepsze). Kiedyś przejechałem się f2 16.tdci i pierwsze, co mnie zaskoczyło, to jak dramatycznie słabo hamował (wysiadłem z mojej fabii i wsiadłem do tego fokusa-trzeba było zaczynać hamowanie dużo wcześniej i mocniej cisnąć, a i tak wolniej wyhamowywał). Teraz, porównawszy mniejsze tarcze tamtego do większych obecnego, mogę stwierdzić, że wszystko jest OK.

Wszystko sprowadza się jednak do subiektywnego "jak dla mnie". No i jak dla mnie, to wszystkie auta, jakie prowadziłem po fabii (tył zmieniłem tam z bębnów na tarcze, ale wszystko rozmiary fabryczne), hamują gorzej. A najgorzej to corsa D ojca-po przesiadce z fabii można było wjechać komuś w zad przy pierwszej okazji . Ale ojciec twierdzi, że hamulce sa świetne.

Zaskoczę cię masą kół: zarówno felga 15" jak i 14" (!) z fabii (obie alu) ważyły więcej niż 16" z forda. Czternastka to borbet-tak jak te forda. Pewnie wpływ na to miał głównie wzór: te forda są bardziej "ażurowe", a w fabii miałem pięcio- i sześcioramienne, a każde ramię szerokie.

No a masa pojazdu? Właśnie po to ująłem ten parametr w tabeli wyżej. Żeby focus zrównał się skutecznością hamowania z fabią, to powinien mieć 21% na plus, a nie tylko 14%. A z twoich danych wynika, że jest 300 N mniej niż w fabii z tarczami mniejszymi o ~5 cm (na każdej sztuce). Może pompa/serwo mniej cisną? Co ford wort, to jednak widać i tu...

Ostatnio edytowane przez weuek ; 07-03-15 o 12:04
weuek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-03-15, 13:15   #6
siwy05
Sympatyk
Grupa: Zachodniopomorskie
 
Avatar siwy05
 
Łukasz
Zarejestrowany: Feb 2010
Skąd: Stse'tsin
Ford Focus III
HB 5D
1.5 Ecoboost 182 KM manual
sierpień
2015
ZS Szczecin
Postów: 2 239
Garaż
Domyślnie

Zahamuj ta fabia ze dwa razy ze 120 do 0 to zobaczysz jak bardzo są one skuteczne...
__________________
Było , jest
I to by było na tyle, jeśli chodzi o Forda, obecnie Arteon R-line
Skoro moderator poprawia błędy ortograficzne tak jak nauczyciel, powinien też strajkować?
siwy05 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-03-15, 14:08   #7
Dom1n
Dukacz
Grupa: Łódź
 
Avatar Dom1n
 
Dominik
Zarejestrowany: Feb 2011
Ford Focus II FL
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2010
Postów: 1 205
Garaż
Domyślnie

A jakie masz opony?

Jednak nadal twierdzę, że szukasz dziury w całym. Niedługo założysz temat "Focus słabo się drogi trzyma, fabia była jak przyklejona"
Hamulce są w focusie dobre i mocne. 1.6 z bębnami też jeździłem, inaczej hamuje ale nie gorzej. Nigdy nie miałem sytuacji, żebym srał w majty i musiał wcześniej hamować przed czymś. A mam totalną serię. Niech się również inni wypowiedzą.
Dom1n jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-03-15, 16:05   #8
maciozgr
Sympatyk
Grupa: Łódź
 
Avatar maciozgr
 
Maciek
Zarejestrowany: Feb 2011
Skąd: Zgierz
Ford Focus I FL
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
maj
2004
EZG powiat zgierski (Zgierz)
Postów: 1 305
Garaż
Domyślnie

Moje odczucia przy porównaniu Fordów z Vagami jest takie: żeby w Vagu mocno zahamować nie trzeba mocno wciskać hamulca- mocne serwo. Fajnie jak kierowcą jest kobieta bo im takie wszystko-lekko-chodzące odpowiada. Ja nie lubię przez to tych aut bo w pedale jest absolutnie zero wyczucia co do modulacji. Nie da się nimi lekko przyhamować bo siła hamowania "na dzień dobry" jest już duża. W mojej foce oraz np w citroenie c5, lancii lybrze czy chociażby seicento modulacja hamowania odbywa się na bardzo niewielkim skoku pedału co zapewnia w moim odczuciu o wiele lepsze wyczucie przy dobieraniu siły hamowania. Podobnie do VAG'a zachowuje się fiat panda. Taka charakterystyka Forda może dawać złudne wrażenie słabego hamulca bo trzeba go po prostu mocniej nacisnąć. O słabym układzie można mówić jeżeli masz problem, żeby załączyć ABS na suchym albo przy pełnym obciążeniu, a nie sądzę by w jakimkolwiek sprawnym Fordzie ten problem występował. Do 100km/h i tak pierwsze poddadzą się opony zanim wykorzystasz pełną moc hebli. Parę razy robiłem próbne hamowania z większych prędkości niż 100km/h i nigdy nie miałem problemu z wykorzystaniem całej dostępnej przyczepności- a zestaw mam standardowy z bębnami z tyłu.
Inna sprawa, że test na rolkach jak dla mnie nie jest miarodajny, żeby porównać czy jedno auto ma słabszy czy mocniejszy hamulec bo nie jest to naturalne środowisko pracy samochodu.
Jeżeli chcesz sprawdzić faktyczną skuteczność to sprawdź drogę hamowania na podobnych oponach na normalnej drodze. Imho inaczej to nie ma sensu.
maciozgr jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-03-15, 18:45   #9
weuek
Kataryna
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Inny
cabrio
sierpień
1998
Postów: 3 618
Domyślnie

Porównać teraz to już nie mogę, bo fabię sprzedałem. Zgadzam się całkowicie z kolegą wyżej, że vw ma mniejszą dozowalność hamowania. Na takich samych oponach to też nie wypada porównywać auta o 20 % cięższego, szerszego i z dalej rozstawionymi osiami. Fabia miała komplet letni 195/55R15, a focus ma teraz zimowy 215/55R16 (fakt-stare dziady są, ale bieżnik spokojnie z 6 mm). Nowe letnie czekają aż skończę chałturniczą regenerację felg (idzie mi wolno).
Dla mnie papier z rolek jest miarodajnym porównaniem, bo oba auta sprawdzane w tym samym miejscu przez tego samego diagnostę (znajomy z osiedla).

Dom1n, nie jestem "nawiedzony" i na 100% nie będę narzekał na zawieszenie fokusa, bo to jeden z trzech głównych powodów zmiany fabii na obecny pojazd (bravo 2 i octavia 2 pod tym względem nie mieli szans). A na dodatek mam je w świetnym stanie. Pozostałe dwa to klimatyzacja (bo nie miałem) i możliwość łatwego wyprzedzenia tira pod górkę (niby fabią się jakoś dało, ale trzeba było wcześniej planować maksymalne wykorzystanie tych skromnych 126 Nm). teraz odzyskanie prędkości 140-150 km/h na autostradzie (po tym jak, na przykład, ktoś nagle wyjedzie na lewy) nie jest problemem. Fabią musiałem zjeżdżać na prawy, bo inni z tyłu nie doczekaliby się zanim znów przyspieszę. No i przy 4000-4500 rpm było już bardzo głośno. Tu jest 2750-3000 rpm.

Może mam jak baba, ale lubię jak hamulec "bierze" od początku. A przynajmniej do tego się przyzwyczaiłem.

Ostatnio edytowane przez weuek ; 07-03-15 o 19:19
weuek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-03-15, 19:23   #10
Dom1n
Dukacz
Grupa: Łódź
 
Avatar Dom1n
 
Dominik
Zarejestrowany: Feb 2011
Ford Focus II FL
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2010
Postów: 1 205
Garaż
Domyślnie

No to w fordzie masz tak ze trzeba nieźle kopnąć żeby daly 100% możliwości.
Dom1n jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-03-15, 19:34   #11
weuek
Kataryna
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Inny
cabrio
sierpień
1998
Postów: 3 618
Domyślnie

Za to niezauważalne dla pasażera dotknięcie hamulca rozłącza tempomat. W fabii tak nie było (chociaż obsługa tempomatu była o niebo wygodniejsza).

Do wszystkiego da się przyzwyczaić (biegi już mnie nie "bolą", pilocik radia też).
weuek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-12-16, 09:53   #12
weuek
Kataryna
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Inny
cabrio
sierpień
1998
Postów: 3 618
Domyślnie

Sprawa stara, ale podam rozwiązanie. Otóż za wyjątkowo słabe hamowanie były odpowiedzialne klocki ate ceramic. Po wymianie na zwykłe hamowanie od razu znacznie się poprawiło (nawet przed "dotarciem").
__________________
http://www.focusklubpolska.pl/image.php?type=sigpic&userid=31622&dateline=142581  4442
weuek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-12-16, 10:03   #13
M4rc1n
Turysta
 
Avatar M4rc1n
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Ford Focus II FL
HB 5D
2010
Postów: 245
Domyślnie

Masz może cyferki po zmianie klocków?
M4rc1n jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-12-16, 10:09   #14
weuek
Kataryna
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Inny
cabrio
sierpień
1998
Postów: 3 618
Domyślnie

Nie mam. Będą dopiero w marcu.

Ale zmienić ceramiki na zwykłe to nie takie hop-siup, bo naczyścić się tarcz trzeba konkretnie/wielokrotnie. Syf na tarczach zostawiony jest bardzo trwały.
__________________
http://www.focusklubpolska.pl/image.php?type=sigpic&userid=31622&dateline=142581  4442
weuek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-12-16, 10:20   #15
Dom1n
Dukacz
Grupa: Łódź
 
Avatar Dom1n
 
Dominik
Zarejestrowany: Feb 2011
Ford Focus II FL
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2010
Postów: 1 205
Garaż
Domyślnie

No to jak to jest? Mój jest na fabrycznych klockach i tarczach a miał słabsze wyniki na papierze. Teraz piszesz, że na zwykłych hamuje lepiej. Jakie założyłeś te "zwykłe"?
Dom1n jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 19-12-16, 10:49   #16
weuek
Kataryna
 
Zarejestrowany: Oct 2014
Inny
cabrio
sierpień
1998
Postów: 3 618
Domyślnie

Ate original, czyli zwykłe.

Niestety, dokonując poprzedniego wyboru klocków, nie wiedziałem, że ceramiczne nie nadają się do nacinanych tarcz.

Fabryczne to nie zgadniesz jakie są, bo zależy do od tego, z kim akurat w okresie produkcji danego pojazdu umowę podpiszą.
__________________
http://www.focusklubpolska.pl/image.php?type=sigpic&userid=31622&dateline=142581  4442
weuek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK2] Porównanie aut 1.6 TDCi Rzeszów xDonx Szkody, Naprawy, Porównania 3 04-04-12 21:52
[MK1] Porównanie osiągów moloch4 Szkody, Naprawy, Porównania 15 06-07-11 12:08
porównanie focusów Muggsy Szkody, Naprawy, Porównania 46 03-11-08 13:53

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u