Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 20-11-15, 09:50   #1
lukira
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar lukira
 
Łukasz
Zarejestrowany: Oct 2015
Skąd: Bytom
Ford Focus I
HB 5D
2.0 Zetec 130KM manual
1999
SY Bytom
Postów: 90
Garaż
Question 2.0 B+G słabe ciśnienie na 2 cylindrze

Witajcie.

Wczoraj byłem na wymianie hamulców u mechanika i miałem widzimisie, żeby sprawdził mi ciśnienie sprężania na cylindrach.

Wyniki były następujące:
- I - 10.5bar
- II - 8.5bar
- III - 10.8bar
- IV - 10.8bar

Jako, że silnik nie kopci, obstawia że to wina zaworów. Wycenił naprawę na +/- 700pln (szlifowanie zaworów, gniazd zaworowych i głowicy). Gaz BRC założony 8lat temu. Zrobione na nim 90k, cały silnik ma już 260k.

I tutaj zaczynają się pytania:
1. Czy jazda w takim stanie jest bezpieczna?
2. Czy takie szlifowanie to rozwiązanie tymczasowe, czy wystarczy już na długo?
3. Czy może być to przyczyna nieco leniwej reakcji na pedał gazu przy niskich temperaturach?
4. Jeżeli się okaże, że pierścienie też wymagają regeneracji, to jak bardzo wzrasta koszt (może ktoś już to robił...) ?
5. Jakie ciśnienie "powinno" być na zdrowym silniku? Wyczytałem, że Zetec 2.0 16V mają od nowości MAX 14bar...
__________________
lukira jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-11-15, 12:31   #2
rusałka38
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2015
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 84
Domyślnie

Cytat:
Napisał lukira Zobacz post
Witajcie.

Wczoraj byłem na wymianie hamulców u mechanika i miałem widzimisie, żeby sprawdził mi ciśnienie sprężania na cylindrach.

Wyniki były następujące:
- I - 10.5bar
- II - 8.5bar
- III - 10.8bar
- IV - 10.8bar

Jako, że silnik nie kopci, obstawia że to wina zaworów. Wycenił naprawę na +/- 700pln (szlifowanie zaworów, gniazd zaworowych i głowicy). Gaz BRC założony 8lat temu. Zrobione na nim 90k, cały silnik ma już 260k.

I tutaj zaczynają się pytania:
1. Czy jazda w takim stanie jest bezpieczna?
2. Czy takie szlifowanie to rozwiązanie tymczasowe, czy wystarczy już na długo?
3. Czy może być to przyczyna nieco leniwej reakcji na pedał gazu przy niskich temperaturach?
4. Jeżeli się okaże, że pierścienie też wymagają regeneracji, to jak bardzo wzrasta koszt (może ktoś już to robił...) ?
5. Jakie ciśnienie "powinno" być na zdrowym silniku? Wyczytałem, że Zetec 2.0 16V mają od nowości MAX 14bar...
Witaj. 1. Co masz na myśli "bezpieczna"?- jeśli nieszczelne gniazda to będą przedmuchy- odkręć korek wlewowy oleju i przyłóż dłoń- stwierdzisz, czy mocno "dmucha", jeśli tak to w jakiejś perspektywie czasu może wywalić uszczelkę klawiatury, a jeśli winne są pierścienie to analogicznie przedmuchy będą do skrzyni korbowej- skutek ten sam tylko uszczelka pod misą. Usterki skrajne, ponieważ nadmiar gazów odprowadza odma a kiedy ona nie "wyrobi" to mogą paść w/w uszczelki. 2.Dobrze wykonane szlifowanie + czasem połączone z wymianą niektórych zaworów załatwia sprawę na dłuuugo!. 3. może być, ale ten sam efekt zaistnieje przy wyrobionych pierścieniach- choć biorąc pod uwagę "niskich temperaturach" obstawiam raczej pierścienie. 4. Ja w 1.6 zetec wstawiłem pierścienie prima za 36zł/cylinder. Koszt nie powinien być dużo większy- te sugerowane 700 jeśli wchodzi w to koszt szlifu to nie za dużo tylko upewnij się o te "+-" bo czasem tu tkwi haczyk!. Czy w tej cenie jest wymiana uszczelniaczy zaworów?(koszt ok. 5zł/szt). 5. W moim 1.6 przy 200000km przed wymianą pierścieni ciśnienie było 14,14,14,13.
rusałka38 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-11-15, 13:20   #3
lukira
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar lukira
 
Łukasz
Zarejestrowany: Oct 2015
Skąd: Bytom
Ford Focus I
HB 5D
2.0 Zetec 130KM manual
1999
SY Bytom
Postów: 90
Garaż
Domyślnie

Czyli na postoju odkręcić korek oleju i sprawdzić czy dmucha w tym miejscu, tak?

Orientujesz się ile +/- wzrasta koszt, gdy dochodzi robota pierścieni?
__________________
lukira jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-11-15, 13:32   #4
jaszczurtd
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar jaszczurtd
 
Marcin
Zarejestrowany: Sep 2015
Skąd: Sosnowiec
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2002
SD Dąbrowa Górnicza
Postów: 343
Garaż
Domyślnie

Odkręcanie korka to taki trochę słaby sposób na diagnozę, bo nie ma w tej sytuacji możliwości porównania tego do sprawnego silnika.

Ja bym się skłaniał ku diagnozie mechanika - że zawory niedomagają.
Ciśnienie sprężania ogólnie masz już dosyć słabe, ale nawet na takim ciśnieniu w sytuacji gdy będzie równe na wszystkich cylindrach motor jeszcze pojeździ. Mniejsze ciśnienie na jednym z cylindrów (i ogólnie na reszcie) skutkuje przede wszystkim ubytkiem mocy, innych wielkich problemów raczej to nie stwarza - zwłaszcza jeśli oleju sporo nie ubywa, i jak piszesz - że silnik nie kopci.

Wymiana pierścieni tłokowych + głowica to już grubszy remont, i pewnie poniżej 2tyś się nie zejdzie.

W tych silnikach ciśnienie poniżej 10 barów na cylinder raczej kwalifikuje już motor do remontu.
__________________
Wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko chcieć
jaszczurtd jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-11-15, 13:37   #5
lukira
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar lukira
 
Łukasz
Zarejestrowany: Oct 2015
Skąd: Bytom
Ford Focus I
HB 5D
2.0 Zetec 130KM manual
1999
SY Bytom
Postów: 90
Garaż
Domyślnie

Czyli przed przystąpieniem do jakiejkolwiek naprawy najlepiej zrobić najpierw próbę olejową, żeby mieć chociaż pobieżne rozeznanie czy pierścienie są w dobrym stanie?
__________________
lukira jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-11-15, 13:40   #6
jaszczurtd
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar jaszczurtd
 
Marcin
Zarejestrowany: Sep 2015
Skąd: Sosnowiec
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2002
SD Dąbrowa Górnicza
Postów: 343
Garaż
Domyślnie

Tak.
__________________
Wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko chcieć
jaszczurtd jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-11-15, 20:36   #7
rusałka38
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2015
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 84
Domyślnie

Cytat:
Napisał lukira Zobacz post
Czyli na postoju odkręcić korek oleju i sprawdzić czy dmucha w tym miejscu, tak?

Orientujesz się ile +/- wzrasta koszt, gdy dochodzi robota pierścieni?
Odnośnie "dmuchania" to sposób trochę archaiczny i nieprecyzyjny- tu zgodzę się z kolegą z postów poniżej, ale daje jakąś sugestię a co do porównania ze "sprawnym" silnikiem to przedmuchy są zawsze (siła na oko porównywalna z dmuchnięciem w dłoń). Co do wzrostu kosztów to trudno mi sprecyzować ponieważ takie rzeczy robię sam, ale myślę, że koszt pierścieni jest najważniejszy- sklepy i mechanicy często lubują się (tj. w ich interesie rzadko leży szukanie tańszych co nie znaczy gorszych) w tych droższych. Roboty przy zdemontowanej "górze" jest dużo mniej, tak że myślę, że + 200- 300zł powinno mechanika zadowolić (pracy na ok. 2-3h więcej) pod warunkiem, że nie dojdą np. panewki i cylindry są ok..

Ostatnio edytowane przez rusałka38 ; 20-11-15 o 20:41
rusałka38 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-11-15, 21:27   #8
jaszczurtd
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar jaszczurtd
 
Marcin
Zarejestrowany: Sep 2015
Skąd: Sosnowiec
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2002
SD Dąbrowa Górnicza
Postów: 343
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał rusałka38 Zobacz post
tak że myślę, że + 200- 300zł powinno mechanika zadowolić
Szczerze wątpię. Jeśli za zrobienie głowicy zawołał 700zł, a gdy ja sam oddaję głowicę do zrobienia płacę 300-400zł, to tak sobie myślę że te dodatkowe 200zł o jakich piszesz, to koszt, ale chyba za jeden cylinder.
Poza tym tu dochodzi jeszcze koszt samych pierścieni, demontaż misy olejowej (z tym wiąże się wymiana oleju), wyjęcie tłoków, czyszczenie rowków, osadzenie pierścieni i tłoków w bloku, poskładanie wszystkiego... Ja bym tego wszystkiego w 2-3h nie zrobił, chyba że ścigając się z czasem.
__________________
Wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko chcieć

Ostatnio edytowane przez jaszczurtd ; 20-11-15 o 21:35
jaszczurtd jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-11-15, 11:05   #9
rusałka38
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2015
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 84
Domyślnie

Cytat:
Napisał jaszczurtd Zobacz post
Szczerze wątpię. Jeśli za zrobienie głowicy zawołał 700zł, a gdy ja sam oddaję głowicę do zrobienia płacę 300-400zł, to tak sobie myślę że te dodatkowe 200zł o jakich piszesz, to koszt, ale chyba za jeden cylinder.
Poza tym tu dochodzi jeszcze koszt samych pierścieni, demontaż misy olejowej (z tym wiąże się wymiana oleju), wyjęcie tłoków, czyszczenie rowków, osadzenie pierścieni i tłoków w bloku, poskładanie wszystkiego... Ja bym tego wszystkiego w 2-3h nie zrobił, chyba że ścigając się z czasem.
Bez urazy, ale czytaj uważnie i ze zrozumieniem. Jestem PRAKTYKIEM a nie teoretykiem!, odsyłam do FAQ, temat: "wymiana pierścieni tłokowych", kilkanaście dni temu SAM to robiłem w swoim aucie, więc mam pojęcie o nakładzie pracy!. Planowanie głowicy + uszczelka i uszczelniacze kosztowały mnie łącznie 240zł- demontaż i montaż "góry" jest czynnością najbardziej praco i czasochłonną, więc uważam, że 700-240=460zł za "robociznę" byłoby wystarczające dla mechanika z PRAKTYKĄ. Dół jest banalnie prosty, więc nie wyolbrzymiaj!. Demontaż misy, panewek korbowodowych, wyjęcie i założenie tłoków i montaż dołu jest dość proste. Koszt pierścieni- też pisałem (36zł/tłok). Nie ma mowy o "ściganiu się z czasem). Olej i tak podlega okresowej wymianie, więc tego kosztu nie ma co przypisywać do wymiany pierścieni. Nie broń za wszelką cenę swojej teorii o koszcie 2000zł, ponieważ mimo wszystko nie wszyscy mechanicy są pazerni na kasę!.

Ostatnio edytowane przez rusałka38 ; 21-11-15 o 11:16
rusałka38 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-11-15, 11:46   #10
bastek016
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Zarejestrowany: Apr 2013
Ford Focus I FL
HB 5D
1.8 TDCi 100KM manual
2004
Postów: 57
Domyślnie

Przykro mi to powiedzieć, ale póki silnik normalnie odpala nie kopci itp sprzedałbym furę.
Masz lpg już 8 Lat to długo, głowica to tylko początek góry lodowej, spadek ciśnienia na jednym garczku jest spowodowany za pewnie upaleniem zaworów. Znam takie tematy, do takiej roboty gość musi być ogarnięty a o takiego ciężko.
bastek016 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-11-15, 11:48   #11
jaszczurtd
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar jaszczurtd
 
Marcin
Zarejestrowany: Sep 2015
Skąd: Sosnowiec
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2002
SD Dąbrowa Górnicza
Postów: 343
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał rusałka38 Zobacz post
ponieważ mimo wszystko nie wszyscy mechanicy są pazerni na kasę!.
OK, poczekamy, zobaczymy
__________________
Wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko chcieć
jaszczurtd jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-11-15, 14:24   #12
cezarg1410
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: Grajewo
Ford Focus III
kombi
1.6 DuraTorq 115 KM DPF manual
2012
BGR powiat grajewski (Grajewo)
Postów: 359
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał rusałka38 Zobacz post
W moim 1.6 przy 200000km przed wymianą pierścieni ciśnienie było 14,14,14,13.
Trochę OFFTOP, ale po co w takim razie robiłeś remont bo nie czaję??
cezarg1410 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-11-15, 15:03   #13
lukira
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar lukira
 
Łukasz
Zarejestrowany: Oct 2015
Skąd: Bytom
Ford Focus I
HB 5D
2.0 Zetec 130KM manual
1999
SY Bytom
Postów: 90
Garaż
Domyślnie

Bo różnica 1bar na cylindrach może powodować minimalne szarpanie i niepłynną pracę. Ale przy takim ciśnieniu nie ma jak dla mnie sensu, ale cóż
__________________
lukira jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-11-15, 16:44   #14
rusałka38
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2015
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2002
Postów: 84
Domyślnie

Cytat:
Napisał cezarg1410 Zobacz post
Trochę OFFTOP, ale po co w takim razie robiłeś remont bo nie czaję??
Olej pił jak smok- litr na ok. 700km. Dobry powód aby wymienić pierścienie?. Najpierw wymieniłem uszczelniacze na zaworach, ale nie pomogło- tak dla jasności. Teraz już apetyt na oliwkę stracił.
rusałka38 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK2] 1.6B Brak zapłonu na 3 cylindrze FFMK2 Elektryka, audio i alarmy 7 26-10-15 13:00
[MK1] 1.6B świeca mokra na 3-cim cylindrze WLBN Silnik i skrzynia 16 30-01-13 16:53
[MK1] Problemy z odpalaniem, skakanie iskry na 1 i 3 cylindrze, wysokie spalanie. kurczak80 Elektryka, audio i alarmy 0 20-08-12 00:07
Zapłon - brak iskry na 1 i 4 cylindrze... RuTo2 Elektryka, audio i alarmy 6 07-05-10 08:28
[MK1] Traci iskre na 4 cylindrze Wolly1987 Silnik i skrzynia 9 28-02-10 13:23

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:55.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u