Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Inne techniczne

Komunikaty

Inne techniczne Problemy, usterki, naprawy...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 13-11-11, 17:42   #1
szkielet6
Turysta
Grupa: Pomorskie
 
Łukasz
Zarejestrowany: Nov 2010
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
maj
2001
Postów: 67
Domyślnie Skrzypienie z tyłu samochodu podczas jazdy.

Witam mam problem z którym nie potrafię się uporać. Mianowicie podczas jazdy po nierównościach skrzypi mi coś we wnętrzu samochodu, w bagażniku jakby klapa bagażnika. Zdejmowałem już tą plastykową osłonę klapy, jeździłem bez rolety, dociskałem wszystkie plastyki i nic nie mogę znaleźć. I z tym trzeszczeniem jest tak ze czasami nic nie słychać przez długie dni ale jak się zacznie to można oszaleć. Nie wiem gdzie szukać przyczyny.
szkielet6 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 14-11-11, 17:03   #2
ppgor
Turysta
 
Avatar ppgor
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Skąd: Gorlice i Beskid Niski
Ford Focus C-Max
HB 5D
1.6 DuraTorq 90KM manual
2010
KGR powiat gorlicki (Gorlice)
Postów: 934
Garaż
Domyślnie

a może nasmaruj uszczelkę klapy. na zimę na pewno nie zaszkodzi, a skrzypienie może ustanie
__________________
POLSKA

ppgor jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 14-11-11, 17:29   #3
JohnLenin
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2011
Skąd: Polska
Ford Focus III
HB 5D
2.0 DuraTorq 140 KM DPF manual
2011
Postów: 601
Domyślnie

Cytat:
Napisał szkielet6 Zobacz post
Witam mam problem z którym nie potrafię się uporać. Mianowicie podczas jazdy po nierównościach skrzypi mi coś we wnętrzu samochodu, w bagażniku jakby klapa bagażnika. Zdejmowałem już tą plastykową osłonę klapy, jeździłem bez rolety, dociskałem wszystkie plastyki i nic nie mogę znaleźć. I z tym trzeszczeniem jest tak ze czasami nic nie słychać przez długie dni ale jak się zacznie to można oszaleć. Nie wiem gdzie szukać przyczyny.
Ja miałem podobny problem, tylko że w FFII i okazało się że to skrzypienie powoduje "zaczep" tylnego oparci - ten co wchodzi w oparcie. Nasmarowałem smarem silikonowym i nastała cisza.

Ostatnio edytowane przez JohnLenin ; 14-11-11 o 17:40
JohnLenin jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 17-11-11, 11:54   #4
Snoopy
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Skąd: Szczecin
Ford Focus I FL
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
marzec
2002
PZL powiat złotowski (Złotów)
Postów: 8
Domyślnie

U mnie był podobny problem który było ciężko zdiagnozować, sprawdziłem całe zawieszenie, jezdziłem bez tylnej kanapy i z wybebeszonym bagażnikiem (do gołej blachy), okazało się, że winna jest linka od ręcznego, a raczej jej mocowanie tuż przed tylnym lewym kołem, pancerz podczas jazdy po nierównościach pracował sobie w tym zamocowaniu i generował różne skrzypiąco-piszczące dźwięki, sprawdź, może to jest to samo.
__________________
_
Pozdrowienia,
Maciek
_
Snoopy jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-01-12, 17:44   #5
Gromhelkrim
Turysta
Grupa: Małopolska
 
Zarejestrowany: Feb 2011
Ford Focus I
HB 3D
1.8 Zetec 115KM manual
1999
Postów: 22
Garaż
Domyślnie

Kolega JohnLenin dobrze mówi. Sprawdź czy to nie jest właśnie ta przyczyna. Sam kiedyś wywaliłem cały tył żeby rozkminić co tak piszczy, okazało się że to właśnie ten zaczep oparcia tylnej kanapy, a właściwie gąbka ocierająca o pałąk mocujący to oparcie do boku budy. Potraktowałem tą gąbkę solidną dawką smaru samochodowego

pozdrawiam
Gromhelkrim jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 13-02-12, 12:31   #6
szkielet6
Turysta
Grupa: Pomorskie
 
Łukasz
Zarejestrowany: Nov 2010
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
maj
2001
Postów: 67
Domyślnie

Zaczep tylnej kanapy jest ok bo juz sprawdzałem ale muszę zobaczyć jeszcze tą linkę od ręcznego. Chociaż tak słychać jakby coś nie tak było z klapą bagażnika ale jak sprawdzam ręką to nic nie słychać.
szkielet6 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 14-02-12, 10:01   #7
Stacho
Turysta
 
Avatar Stacho
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Skąd: Wawa/Lublin
Ford Focus I FL
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
wrzesień
2004
LU Lublin
Postów: 254
Garaż
Domyślnie

Różne rzeczy mogą powodować taki objaw, u mnie były łączniki stabilizatora tył + gumy mocowania tegoż drążka. Sam wymieniałem więc na 100% u mnie to było to.
__________________
--
Pozdrawiam
Stacho jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-11-14, 23:52   #8
Jacob23
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar Jacob23
 
Zarejestrowany: Nov 2014
Ford Focus I
HB 5D
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 26
Domyślnie

Odkopuję nieco temat.
Otóż zaczęły się pojawiać piski (jak starego tapczanu) dobiegające gdzieś z tylnej części samochodu - wydaje się, że gdzieś z okolic bagażnika. Piszczenie pojawia się tylko wtedy, gdy dochodzi do bocznych przechyłów karoserii (np. jazda na wprost i nagłe skręcanie naprzemiennie kierownicą lub jazda po bardzo złej drodze, gdzie samochodem kołysze na boki). Na "normalnych" drogach problemu nie ma.
Problem ten pojawił się z chwilą pomalowania klapy bagażnika (rdza), więc może winnego właśnie szukać w klapie? Dodam, że te czarne gumowe odbijaki nie dotykają karoserii samochodu wcale. Tak ma być?
Na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, co można ewentualnie przesmarować i czym?
Jacob23 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-11-14, 12:13   #9
MATRIX60MW
Kataryna
Grupa: Łódź
 
Marcin
Zarejestrowany: Mar 2010
Skąd: KŁOCKO
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
2006
ESI powiat sieradzki (Sieradz)
Postów: 4 491
Garaż
Domyślnie

u mnie te odboje dotykają karoserii
MATRIX60MW jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-11-14, 15:09   #10
ghost001
Turysta
 
Avatar ghost001
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Ford Focus I
kombi
1.8 TDDi 90KM manual
1999
Postów: 21
Garaż
Domyślnie

U mnie dźwięki starego skrzypiącego tapczanu dawały tuleje wahacza wzdłużnego tzw. "cukierki".
ghost001 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-11-14, 17:44   #11
Jacob23
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar Jacob23
 
Zarejestrowany: Nov 2014
Ford Focus I
HB 5D
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 26
Domyślnie

Problem chyba rozwiązany, a przynajmniej zminimalizowany. Wyjąłem półkę bagażnika - czy to było przyczyną na 100% wypowiem się jak przejadę większy dystans. Dziś przejechałem się 15 km i jak na razie żadne piszczenie nie było słyszalne.
Być może tuleje wahacza też coś od siebie dokładają, ale na razie póki nie słychać nie będę nic robił. Tak jak mówiłem - problem rozpoczął się tuż po wymontowaniu i zamontowaniu klapy bagażnika, więc to ją podejrzewałem.
Jeżeli problem powróci to będę dalej dopytywał.
Jacob23 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-12-14, 18:35   #12
Jacob23
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar Jacob23
 
Zarejestrowany: Nov 2014
Ford Focus I
HB 5D
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 26
Domyślnie

Temat powrócił. Dzisiaj strasznie skrzypiało, głośniej od radia. Dźwięk dobiega idealnie z bagażnika, ponad to powtarzam: problemy zaczęły się dopiero po zdemontowaniu i ponownym zamontowaniu klapy bagażnika.
Po kupnie Focusa mechanik mówił mi, że mam zepsuty zamek do klapy (trzeba bardzo mocno walnąć klapą, bo inaczej się nie zamyka). A na bolcu ktoś nawalił sporo silikonu. Możliwe jest, że w zamku powstały jakieś luzy i dochodzi do skrzypienia?
Kolejny trop to koło zapasowe. Poruszałem nim i wydaje dokładnie taki dźwięk, jaki dobiega podczas jazdy (taki sam dźwięk piszenia, które opisuję). Może to przypadek... Jutro sprawdzę.
Może macie jakieś inne pomysły co to może być? Jasne, że najlepiej jakbym podjechał na stację kontroli pojazdów w celu sprawdzenia zawieszenia, albo do mechanika, ale aktualnie nie mam czasu.
Jacob23 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-12-14, 21:49   #13
pino
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Skąd: Rzeszów
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2000
Postów: 79
Domyślnie

Sprawdź czy dobrze zamontowałeś klapę po malowaniu, uszczelka musi idealnie pasować. Na oko może być ok, ale lepiej zmierz. Miałem identycznie w moim kombi, wystarczyło dopasować klapę i znowu w aucie cisza. Uszczelka musi naprawdę leżeć idealnie, u mnie była różnica trochę ponad milimetr.
pino jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-12-14, 22:42   #14
Jacob23
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar Jacob23
 
Zarejestrowany: Nov 2014
Ford Focus I
HB 5D
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 26
Domyślnie

Dzięki za pomysł! Ja sam nie dopasowywałem klapy, tylko lakiernik. Na oko to jest bardzo niedopasowana, z jednej story wystaje poza obrys nadkola, z drugiej jest w jego głębi. Z jednej strony spora szpara, z drugiej dużo mniejsza. Pojechałem do lakiernika zaraz po montażu (bo mi się to nie podobało wizualnie), ale stwierdził, że klapę da się zamontować tylko na jeden sposób, nie ma możliwości regulacji i tak ma być.

Co o tym sądzicie? Może jest jednak możliwość regulacji?
Jacob23 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-12-14, 23:49   #15
MATRIX60MW
Kataryna
Grupa: Łódź
 
Marcin
Zarejestrowany: Mar 2010
Skąd: KŁOCKO
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec 100KM manual
2006
ESI powiat sieradzki (Sieradz)
Postów: 4 491
Garaż
Domyślnie

a to koło zapasowe masz przykręcone?
MATRIX60MW jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 06-12-14, 23:59   #16
Jacob23
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar Jacob23
 
Zarejestrowany: Nov 2014
Ford Focus I
HB 5D
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 26
Domyślnie

Tak, dość mocno nawet. Jednak wystarczy spróbować nim poruszać to słychać pisk (nie widać, żeby się ruszało). Jutro spróbuję się przejechać bez koła zapasowego. Ale zaciekawiła mnie ta regulacja klapy. Jak to z nią jest? Bo na 100% mam wyjątkowo nierówno założoną. Te gumowe elementy na klapie, które powinny dotykać karoserii są w dość znacznej odległości od niej. Nie mówiąc o różnicach w szparach. Istnieje możliwość regulacji?
Jacob23 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-12-14, 14:22   #17
Jacob23
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar Jacob23
 
Zarejestrowany: Nov 2014
Ford Focus I
HB 5D
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 26
Domyślnie

Przejechałem się bez koła zapasowego i z opuszczoną tylną kanapą. Dalej piszczy. Otworzyłem klapę bagażnika - żadnego pisku nie słyszałem, ale po 100 metrach się zamknął od pędu powietrza. Nie mam czasu aktualnie na demontaż. Popatrzyłem dokładnie na uszczelki przy zamykaniu. Jeśli są dociśnięte przez klapę to bardzo słabo. Ale czy to mogłoby dawać skrzypienie?
Jacob23 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-12-14, 14:40   #18
maciobyk
Kataryna
Zlotowicz
Grupa: Małopolska
 
Zarejestrowany: Aug 2010
Ford Focus II ST FL
HB 5D
2009
Postów: 3 434
Domyślnie

Wyciągnij wszystko z bagażnika i przejedź się.
maciobyk jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-12-14, 14:49   #19
Jacob23
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar Jacob23
 
Zarejestrowany: Nov 2014
Ford Focus I
HB 5D
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 26
Domyślnie

Wyciągnąłem wszystko. Jeśli to nie zawieszenie to stawiam na tę klapę. Dźwięki dochodzą jakby z górnej części klapy. Ponawiam pytanie: istnieje możliwość jej regulacji? Bo lakiernik mówił, że nie (w sumie to dziwne, bo przed wizytą u niego szpary były równe po obydwu stronach.)
Jacob23 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-12-14, 17:45   #20
Radek_16V
Turysta
 
Avatar Radek_16V
 
Radek
Zarejestrowany: Aug 2011
Skąd: Wojtkowa
Ford Focus I FL
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
grudzień
2004
RBI powiat bieszczadzki (Ustrzyki Dolne)
Postów: 164
Domyślnie

A ramka od tablicy rejestracyjnej?
Radek_16V jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-12-14, 17:56   #21
Jacob23
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar Jacob23
 
Zarejestrowany: Nov 2014
Ford Focus I
HB 5D
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 26
Domyślnie

Ramka przykręcona solidnie. Nawet poprawiałem w lecie. Poza tym ramka by telepała, a nie skrzypiała. Skrzypienie jest strasznie głośne.
Jacob23 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-12-14, 21:29   #22
pino
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Skąd: Rzeszów
Ford Focus I
kombi
1.6 Zetec 100KM manual
2000
Postów: 79
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jacob23 Zobacz post
Wyciągnąłem wszystko. Jeśli to nie zawieszenie to stawiam na tę klapę. Dźwięki dochodzą jakby z górnej części klapy. Ponawiam pytanie: istnieje możliwość jej regulacji? Bo lakiernik mówił, że nie (w sumie to dziwne, bo przed wizytą u niego szpary były równe po obydwu stronach.)
Oklej dokładnie uszczelkę i wszystkie elementy gumowe klapy taśmą malarską (papierową) najlepiej 2-3 warstwy, zamknij klapę i wtedy się przejedź. Jeżeli to uszczelka to nie powinno "piszczeć".
W kombi regulowałem na śrubach zawiasów (minimalna, ale u mnie wystarczyło).
pino jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 07-12-14, 23:46   #23
Jacob23
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar Jacob23
 
Zarejestrowany: Nov 2014
Ford Focus I
HB 5D
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 26
Domyślnie

Raz skrzypi głośnie od radia. Raz w ogóle. Przejechałem właśnie 60km i nie było ani jednego pisku, skrzypienia. Nie wiem zupełnie od czego to może zależeć. Klapę będę sprawdzał. Jeśli to nie klapa to pewnie zawieszenie, ew. ta linka od ręcznego.
Jacob23 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-12-14, 20:51   #24
Jacob23
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar Jacob23
 
Zarejestrowany: Nov 2014
Ford Focus I
HB 5D
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 26
Domyślnie

Temat powraca - tym razem po serii testów.

Otworzyłem bagażnik. Poprosiłem kolegę, aby trzymał klapę bagażnika z tylnego siedzenia i nie dopuścił do jej zamknięcia. Przejechałem się po rzadko uczęszczanej drodze z wieloma nierównościami. I... nie słychać żadnych dźwięków, tak jakby to skrzypienie ustało!

Następnie zamknąłem, ale kazałem mu dociskać klapę od wewnątrz (w kierunku jej otwarcia). Zaskrzypiało może raz, ale ogólnie też wydawało mi się, że sporo mniej.

Podejrzenia więc kieruję coraz bardziej na ten bagażnik (oczywiście może to być dalej błędny trop z powodu rozproszenia dźwięku przy otwarciu klapy). Intensywność skrzypienia zależy chyba od temperatury. Gdy było cieplej nie słyszałem ani jednego pisku. Może jest luz na zamku i to on obciera o bolec?
Jacob23 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-12-14, 23:49   #25
Cytrus
Turysta
Grupa: Łódź
 
Avatar Cytrus
 
Sebastian
Zarejestrowany: Jul 2009
Ford Focus I
kombi
2.0 Zetec 130KM manual
1999
EL Łódź
Postów: 855
Garaż
Domyślnie

Ten "bolec" jest powleczony warstwą tworzywa i może już się wytarł/uszkodził ? Można kupić nowy, ale najtaniej wyjdzie założyć na niego folię termokurczliwą lub izolacje i wtedy zobaczyć
__________________
MK1 2.0 / MK1 1.6 / MK3 1.6 TDCi
Cytrus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-12-14, 01:58   #26
Jacob23
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar Jacob23
 
Zarejestrowany: Nov 2014
Ford Focus I
HB 5D
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 26
Domyślnie

Ciekawe, bo u mnie na tym bolcu nie ma żadnego tworzywa - jest goły metal. Spróbuję go owinąć taśmą izolacyjną i dam znać czy coś pomogło.

Jednak wydaje mi się, że to może też być kwestia źle spasowanej klapy po wizycie u lakiernika. Będę jutro dalej badał sprawę.
Jacob23 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-12-14, 13:04   #27
Cytrus
Turysta
Grupa: Łódź
 
Avatar Cytrus
 
Sebastian
Zarejestrowany: Jul 2009
Ford Focus I
kombi
2.0 Zetec 130KM manual
1999
EL Łódź
Postów: 855
Garaż
Domyślnie

Chodzi mi dokładnie o tę część:


Ten "grzybek" jest stalowy, ale jego "nóżka" jest pokryta tworzywem. Z biegiem czasu i eksploatacji to tworzywo wyciera się i pęka, więc mogło się zdarzyć, że u Ciebie ktoś je zerwał. Zaizolować dokładnie i dziwne odgłosy powinny zniknąć.
__________________
MK1 2.0 / MK1 1.6 / MK3 1.6 TDCi
Cytrus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-12-14, 14:48   #28
Jacob23
Turysta
Grupa: Śląsk
 
Avatar Jacob23
 
Zarejestrowany: Nov 2014
Ford Focus I
HB 5D
1.8 Zetec 115KM manual
2000
Postów: 26
Domyślnie

Obkleiłem trzy razy dookoła taśmą izolacyjną, przejechałem 90 km w tym część po drogach złej jakości i... NIE SKRZYPI! Absolutna cisza. Mam nadzieję, że ten stan się utrzyma. Zdziwienie moje było przeogromne, że taka pierdoła może tak skrzypieć i denerwować. Bałem się, że to może okazać się zawieszenie.

Dziękuję więc za pomoc, bo sam bym się nie domyślił, żeby obkleić ten bolec.
Jak przejadę większy dystans dam znać czy problem nadal występuje.
Jacob23 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-12-14, 21:33   #29
Cytrus
Turysta
Grupa: Łódź
 
Avatar Cytrus
 
Sebastian
Zarejestrowany: Jul 2009
Ford Focus I
kombi
2.0 Zetec 130KM manual
1999
EL Łódź
Postów: 855
Garaż
Domyślnie

Pozytywna wiadomość. Cieszę się i oby tylko takie problemy w Fokach były
__________________
MK1 2.0 / MK1 1.6 / MK3 1.6 TDCi
Cytrus jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] drgania podczas jazdy manitugg Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 24 19-11-11 23:58
[MK1] Skrzypienie podczas kręcenia kierownicą grygas10 Inne techniczne 3 09-04-11 13:45
[MK1] hałas podczas jazdy zbyszekzibi Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 27 22-09-10 21:24
Gaśnie podczas jazdy dyntek Elektryka, audio i alarmy 3 04-02-09 18:48

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:24.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u