Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   Ford Focus II i xenony (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=8185)

Kuras77 08-04-09 01:15

Odświeżam temat :)
Chcę dokonać niemożliwego i doposażyć moją Fokę w...xenony adaptacyjne... [hehe]
Teraz mam halogeny adaptacyjne z żarówką H7 ale za małe pieniądze można wymienić owe żarówki na palniki HID. Ciekawy jestem, czy moje ruchome światełka się do tego nadają - fakt, że wyglądają jak xenony ale nie wiem czy dalej będą się tak fajowo ruszały po wymianie ;)

http://img266.imageshack.us/img266/6...225edit.th.jpg

Czy jakieś konkretne firmy polecacie? Jest tego cała masa na Allegro ale nie chcę kupić jakiegoś lecącego tanim tuningiem shitu...

Cytat:

Napisał pablo
przykładowo żarówka pracujaca w temp. 5000 K będzie dawała bielszą poświatę niż ksenon pracujący w temp. 4000 K [chytry]

Czy czasem nie jest odwrotnie?
http://forum.focusklubpolska.pl/view...20369&start=12

MisiekT 08-04-09 01:18

Cytat:

Napisał Kuras77
Czy czasem nie jest odwrotnie?

tak, 4000st K bedzie najblizej swiatla typowo bialego, optymalnego dla naszych oczek :wink:

lucash 08-04-09 01:52

Cytat:

Napisał Kuras77
czy moje ruchome światełka się do tego nadają

:lol: taaaa jaaasnee, mają do tego w standardzie przystosowaną soczewkę wraz z przysłoną, a także oczyszczanie lamp i samopoziomowanie :P
Cytat:

Napisał Kuras77
fakt, że wyglądają jak xenony

fakt jest jeden, o stwierdzeniu "prawie" już jeden z najlepszych polskich browarów zrobił ciekawą reklamę.
IMHO daj sobie spokój, zestawy z allegro za 200, 300 złociszy są o [ass] rozbić ... no chyba że masz w [ass] innych użytkowników dróg, wtedy ładujesz ów "ksenóóón" w lampy z odbłyśnikiem...
Pozdr

Kuras77 08-04-09 04:16

Cytat:

Napisał lucash
Cytat:

Napisał Kuras77
czy moje ruchome światełka się do tego nadają

:lol: taaaa jaaasnee, mają do tego w standardzie przystosowaną soczewkę wraz z przysłoną, a także oczyszczanie lamp i samopoziomowanie :P

Oj marudzisz chłopie... Przecież wiadomo że nie to to pytam - znam powyższe wymogi...

Cytat:

Napisał lucash
Cytat:

Napisał Kuras77
fakt, że wyglądają jak xenony

fakt jest jeden, o stwierdzeniu "prawie" już jeden z najlepszych polskich browarów zrobił ciekawą reklamę.
IMHO daj sobie spokój, zestawy z allegro za 200, 300 złociszy są o [ass] rozbić ...

Skąd wiesz - testowałeś? Masz takowe? Przyśniło Ci się? Poza tym ja chcę take amerykanske za 400 złociszy... ;)

Cytat:

Napisał lucash
no chyba że masz w [ass] innych użytkowników dróg, wtedy ładujesz ów "ksenóóón" w lampy z odbłyśnikiem...
Pozdr

Jak zapewne wiesz (ale chyba jednak nie), moje lampy zrobione są w technologii "soczewkowej", tak jak standardowe xenony tak więc nie pisz mi o baranach ładujących HID'y do zwykłych lamp z odbłyśnikiem... [hammer]

Trojan 08-04-09 09:55

lucash ma rację. Mam ksenony i porównywałem z adaptacyjnymi. Mają różną budowę. Oczywiście, żarówki da się wsadzić ale ale czy efekt będzie odpowiedni to raczej wątpię.
Może być inna budowa soczewki wszak żarówki są inaczej zbudowane.
Wolałbym zainwestować w normalne ksenony niż bawić się jakąś uniwersalną tandetą.
A doświetlające możesz sobie kupić halogeny. Hella ma takie w ofercie.

lucash 08-04-09 09:57

Kuras77, Whatever :P

Kuras77 08-04-09 14:13

Cytat:

Napisał Trojan
lucash ma rację.

Trojan, ale z czym konkretnie ma rację?

Cytat:

Napisał Trojan
Mam ksenony i porównywałem z adaptacyjnymi. Mają różną budowę. Oczywiście, żarówki da się wsadzić ale ale czy efekt będzie odpowiedni to raczej wątpię.
Może być inna budowa soczewki wszak żarówki są inaczej zbudowane.
Wolałbym zainwestować w normalne ksenony niż bawić się jakąś uniwersalną tandetą.
A doświetlające możesz sobie kupić halogeny. Hella ma takie w ofercie.

Przecież nie twierdze, że są identyczne bo oryginalne xenony nie mają chociażby ruchomej soczewki :P - zasada działania lampy jest zbliżona bo również oparta jest na soczewce. Tak więc światło wychodzi z małej, okrągłej powierzchni a nie rozświetla całej lampy, jak to ma miejsce w standardowych światłach.
Poza tym ta "uniwersalna tandeta" jest na tyle tania, że chętnię kupię ją chociażby dla eksperymentu - nie jestem lanserem zadowalającym się tylko efektem "tjuningowym" i zależy mi przede wszystkim na praktycznych właściwościach. Jeżeli okaże się, że jest jakiś problem to wrócę do oryginalnych żarówek :) Jak bym chciał wydać kilka tysięcy na xenony to zrobiłbym to dwa lata temu przy zakupie samochodu 8)

Vadero 08-04-09 14:50

Cytat:

Napisał Kuras77
Odświeżam temat :)
Chcę dokonać niemożliwego i doposażyć moją Fokę w...xenony adaptacyjne... [hehe]
Teraz mam halogeny adaptacyjne z żarówką H7 ale za małe pieniądze można wymienić owe żarówki na palniki HID. Ciekawy jestem, czy moje ruchome światełka się do tego nadają

nie nadają się - soczewki w ksenonach i soczewki do żarówek halogenowych całkowicie inaczej rozpraszają światło. Duża szansa że będziesz oślepiał innych.

Artur83 08-04-09 15:01

Cytat:

Napisał Vadero
Cytat:

Napisał Kuras77
Odświeżam temat :)
Chcę dokonać niemożliwego i doposażyć moją Fokę w...xenony adaptacyjne... [hehe]
Teraz mam halogeny adaptacyjne z żarówką H7 ale za małe pieniądze można wymienić owe żarówki na palniki HID. Ciekawy jestem, czy moje ruchome światełka się do tego nadają

nie nadają się - soczewki w ksenonach i soczewki do żarówek halogenowych całkowicie inaczej rozpraszają światło. Duża szansa że będziesz oślepiał innych.

A kolega i tak je zamontuje, a co tam, byle był EFEKT...

Kuras77 08-04-09 15:13

Cytat:

Napisał Vadero
Duża szansa że będziesz oślepiał innych.

Duża szansa nie oznacza, że nie może być inaczej :P

Cytat:

Napisał Artur83
A kolega i tak je zamontuje, a co tam, byle był EFEKT...

Cytat:

Napisał Kuras77
Poza tym ta "uniwersalna tandeta" jest na tyle tania, że chętnię kupię ją chociażby dla eksperymentu - nie jestem lanserem zadowalającym się tylko efektem "tjuningowym" i zależy mi przede wszystkim na praktycznych właściwościach. Jeżeli okaże się, że jest jakiś problem to wrócę do oryginalnych żarówek :)

Czytanie ze zrozumieniem nie boli... :P

Hom_er 08-04-09 16:00

Ksenony fajowa sprawa, ale ... boję się, że jeśli przeróbka będzie samodzielna (baz jakiejś autoryzacji) to w wypadku "dzwonu" Policja, a na pewno ubezpieczyciel się doczepią i z odszkodowaniem będzie problem, bo przecież oni tylko szukają możliwości co by nie wypłacić odszkodowania.

A np. sprawca kolizji jadący z na przeciwka powie, że go światła oślepiły i co wtedy? Jak udowodnić, że światełka ustawiliście sobie dobrze i, że jesteście fachciury w montowaniu świateł?

Kuras77 08-04-09 16:07

Cytat:

Napisał Hom_er
Ksenony fajowa sprawa, ale ... boję się, że jeśli przeróbka będzie samodzielna (baz jakiejś autoryzacji) to w wypadku "dzwonu" Policja, a na pewno ubezpieczyciel się doczepią i z odszkodowaniem będzie problem, bo przecież oni tylko szukają możliwości co by nie wypłacić odszkodowania.

A np. sprawca kolizji jadący z na przeciwka powie, że go światła oślepiły i co wtedy? Jak udowodnić, że światełka ustawiliście sobie dobrze i, że jesteście fachciury w montowaniu świateł?

Zdaję sobie z tego sprawę - faktycznie sprawa legalności jest tu bardzo istotna i była już o tym mowa w tym temacie...

Hom_er 08-04-09 16:10

No to trzymam kciuki, co by fajnie wyglądały i były bezpieczne dla wszystkich!

Pozdrawiam :)

lucash 08-04-09 20:10

Cytat:

Napisał Kuras77
Tak więc światło wychodzi z małej, okrągłej powierzchni

Tu jesteś w błędzie kolego, w lampie ksenonowej jest dodatkowa przesłona, która to ma za zadanie "przyciąć" trochę strumień światła. Otwiera się podczas przełączenia na światła drogowe, wtedy "daje" pełnym snopem światła :wink:
Inaczej też wygląda strumień światła zwykłego i ksenonowego - przy rzucie promienia na ścianę zwykły strumień ma taki kształt __/ natomiast ksenonowy _/-- (mniej więcej :P )

Inną sprawą jest instalacja "systemu oczyszczającego" (spryskiwaczy) i samopoziomującego. Zabrudzone reflektory podczas gdy przechodzi przez nie strumień światła ksenonowego rozszczepia się w charakterystyczny sposób, oślepiając przy tym skutecznie.

Takich opcji na "nie" jest jeszcze kilka, Ty kolego i tak zrobisz jak uważasz :P
Pozdrawiam

Kuras77 09-04-09 03:43

Cytat:

Napisał lucash
Tu jesteś w błędzie kolego, w lampie ksenonowej jest dodatkowa przesłona, która to ma za zadanie "przyciąć" trochę strumień światła. Otwiera się podczas przełączenia na światła drogowe, wtedy "daje" pełnym snopem światła :wink:

Muszę jednak odpić piłeczkę i oskarżyć kolegę o mijanie się z prawdą... :P
Piszesz o Bi-Xenonach a nie zwykłych Xenonach jakie montowane są fabrycznie np. w Focusie II. Faktycznie w Bi-Xenonach jest specjalna "klapka" do przysłaniania snopu światła ale chyba większa ilość aut ma zwykłe Xenony. I ja właśnie takie chcę przetestować.
Cytat:

Inną sprawą jest instalacja "systemu oczyszczającego" (spryskiwaczy) i samopoziomującego. Zabrudzone reflektory podczas gdy przechodzi przez nie strumień światła ksenonowego rozszczepia się w charakterystyczny sposób, oślepiając przy tym skutecznie.
Zdaję sobie z tego sprawę ale przecież wszystko można zrobić :)
Poza tym powiedz mi - kto będzie miał czystsze lampy? Roztargniony właściciel super audioli, który od kilku tygodni zapomina wlać płynu do spryskiwacza czy zapobiegawczy kierowca wycierający swoje reflektory przed każdą trasą? :P
To tylko przepis - w praktyce może być różnie...
Cytat:

Napisał lucash
Inaczej też wygląda strumień światła zwykłego i ksenonowego - przy rzucie promienia na ścianę zwykły strumień ma taki kształt __/ natomiast ksenonowy _/-- (mniej więcej :P ) Takich opcji na "nie" jest jeszcze kilka, Ty kolego i tak zrobisz jak uważasz :P

Się zobaczy, przetestuje, zrobi zdjęcia porównawcze i zdecyduje czy zostawić xenony czy wrócić do halogenów :)

lucash 09-04-09 11:56

Cytat:

Napisał Kuras77
Piszesz o Bi-Xenonach a nie zwykłych Xenonach jakie montowane są fabrycznie np. w Focusie II. Faktycznie w Bi-Xenonach jest specjalna "klapka" do przysłaniania snopu światła ale chyba większa ilość aut ma zwykłe Xenony.

No nie wiem, nie wiem... w moim focusie mam ori-xenon (nie bixenon) i taka właśnie przysłona jest :P

Kuras77 10-04-09 02:40

Cytat:

No nie wiem, nie wiem... w moim focusie mam ori-xenon (nie bixenon) i taka właśnie przysłona jest :P
Cytat:
"Ponieważ potrzebują [lampy ksenonowe] do kilku sekund na osiągnięcie zarówno pełnego poziomu intensywności świecenia jak i odpowiedniej barwy często montuje się je w światłach mijania świecących stale, a rolę świateł drogowych pełnią dodatkowe lampy halogenowe, włączane w razie potrzeby. Innym rozwiązaniem są tzw. biksenony, w których jedna lampa wyładowcza, świecąca cały czas wytwarza zarówno światła mijania, jak i drogowe, dzięki specjalnemu układowi optycznemu o zmiennych parametrach."

Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Samocho...ampa_ksenonowa
:P :P :P

MisiekT 10-04-09 09:10

w FFI a wiec i byc moze w FF2 jest "prawie" bi-xenon - czyli przeslona faktycznie jest i przesuwa sie po wlaczeniu swiatel drogowych, ale tylko jako wspomaganie dla drogowych swiatel z halogenowej H1, a nie jako glowne zrodlo swiatel drogowych

Vadero 10-04-09 09:58

Cytat:

Napisał Kuras77
Cytat:

Napisał Vadero
Duża szansa że będziesz oślepiał innych.

Duża szansa nie oznacza, że nie może być inaczej :P


owszem, ale standartowy reflektor daje o wiele większe orzproszenie wiązki światła niż ksenonowy. tutaj masz porównanie: po lewej soczewkowy reflektor z dołożonymi 4300K HID, a po prawej moja foka na oryginalnych zenonach:

http://img26.imageshack.us/img26/2538/dsc0038i.jpg


jak widać soczewka przystosowana pod halogen sieje łokrutnie - musiałbyś naprawdę nisko ustawić te zenony, tak zeby nie oślepiały - a tutaj cierpiec będzie zasię światła u Ciebie.

Moja propozycja - pozbieraj grosza i kup orginalne lampy zenonowe - auto nabiera zajebistego wyglądu i nikt się ciebie nie czepi ;)

[ Dodano: Pią 10 Kwi, 2009 10:02 ]
Cytat:

Napisał lucash
Cytat:

Napisał Kuras77
Tak więc światło wychodzi z małej, okrągłej powierzchni

Tu jesteś w błędzie kolego, w lampie ksenonowej jest dodatkowa przesłona, która to ma za zadanie "przyciąć" trochę strumień światła. Otwiera się podczas przełączenia na światła drogowe, wtedy "daje" pełnym snopem światła :wink:
Inaczej też wygląda strumień światła zwykłego i ksenonowego - przy rzucie promienia na ścianę zwykły strumień ma taki kształt __/ natomiast ksenonowy _/-- (mniej więcej :P )

Inną sprawą jest instalacja "systemu oczyszczającego" (spryskiwaczy) i samopoziomującego. Zabrudzone reflektory podczas gdy przechodzi przez nie strumień światła ksenonowego rozszczepia się w charakterystyczny sposób, oślepiając przy tym skutecznie.

Takich opcji na "nie" jest jeszcze kilka, Ty kolego i tak zrobisz jak uważasz :P
Pozdrawiam


nieprawda - przesłona jest zarówno w reflektorach soczewkowych halogenowych jak i ksenonowych. oba źródła światła dają _/--- , tylko różnica jest taka, że halogenowe źródło światła sieje dodatkowo światłem ponad granicę gdzie w ksenonie jest juz kompletnie ciemno - spojrz moj post wyżej i zdjęcie.
Icały czas mówimy tutaj o soczewkach - zwykłe odbłyśnikowe światło sieje jeszcze bardziej :)

[ Dodano: Pią 10 Kwi, 2009 10:03 ]
Cytat:

Napisał lucash
Cytat:

Napisał Kuras77
Piszesz o Bi-Xenonach a nie zwykłych Xenonach jakie montowane są fabrycznie np. w Focusie II. Faktycznie w Bi-Xenonach jest specjalna "klapka" do przysłaniania snopu światła ale chyba większa ilość aut ma zwykłe Xenony.

No nie wiem, nie wiem... w moim focusie mam ori-xenon (nie bixenon) i taka właśnie przysłona jest :P


przysłona jest bo jest ona w każdej soczewkowej lampie ;) taka różnica, że w bi zenonach jest ona ruchoma i mozna ją cofnąć wypuszczając całe światło na wolnośc :)

[ Dodano: Pią 10 Kwi, 2009 10:09 ]
Cytat:

Napisał MisiekT
w FFI a wiec i byc moze w FF2 jest "prawie" bi-xenon - czyli przeslona faktycznie jest i przesuwa sie po wlaczeniu swiatel drogowych, ale tylko jako wspomaganie dla drogowych swiatel z halogenowej H1, a nie jako glowne zrodlo swiatel drogowych

błąd [zlosnik] (wszystkich dzisiaj ustawiam [palacz] ) - w ffII masz bixenon i halogen - bixenon służy do tego, że masz mijania i drogowe - i w sumie to samo z siebie juz by wystarczyło w zupełności. Jednak włączenie świateł drogowych oznacza, ze w bixenonie cofa się przesłona - jak masz włączone światła - ok migniesz. ale jak jedziesz bez włączonych świateł to nic by nie mignęło, więc dlatego zapalają się lampy halogenowe.
W innych autach jest tak, że jak jedziesz na światłach to włączając drogowe jedynie się cofa przesłona w bixenonie, bez włączania H1 (H1 mryga tlyko jak masz światla zgaszone). W foce jest tak, że oprócz tego włącza się jeszcze te H1, co w sumie trochę przeszkadza, bo idealne światło xenona jest wtedy trochę zakłócone przez żarówkowe (szczegolnie wkurza jak jest jakas minimalna mgła)
Czyli to ta H1 się włąca na doczepkę a nie ksenon. Uwierz mi ksenon daje tyle światła, że to H1 robi tylko za tło ;)

Kuras77 10-04-09 13:15

Dzieki Vadero za obszerne wyjaśnienia :) Czy te zdjęcie przedstawia Twojego Focusa II z oryginalnymi xenonami oraz Focusa II z włożonymi do lamp soczewkowych (również adaptacyjnych bo innych soczewkowych nie ma) ksenonami?
Moja oryginalna (czyt. halogenowa) wiązka świetlna wygląda dokładnie jak Twoja ksenonowa z tą różnicą, że jest bardziej żółta. Teoretycznie po zmianie tylko źródła światła (z żarówki na xenona) a nie soczewki czy reflektora odpowiedzialnego za kształt wiązki powinienem uzyskać dokładnie taki sam kształt. Ale sprawdzę to organoleptycznie :)
Ja zapewne dziś kupię sobie popularny zestawik za 200zł :)
Tylko proszę, nie obrzucajcie mnie błotem z góry - na prawdę nie mam zamiaru polepszać sobie widoczności w nocy kosztem innych kierowców. Dziś w nocy zrobię zdjęcia przed zmianą, czyli oryginalnych adaptacyjnych lamp soczewkowych z żarówką halogenową a jutro zmienię je na te ksenony. Jeśli okaże się że coś będzie nie tak to czym prędzej wrócę do oryginałów, które na mój gust świecą bardzo fajnie :smt023 Po prostu lubię kombinować i eksperymentować i mogę poświęcić 200zł w razie porażki. Najwyżej przerobię je na oświetlenie rowerowe... :mrgreen:

Vadero 10-04-09 13:18

przerabiałem kilka zestawów allegrowych czy to w aucie mamy, czy w autach kolegów - nie kupuj tego za 200zł. juzlepiej wydaj 300-350 - chodzi o jakosc przetwornic. te tansze z reguły mają tolerancję np do 13V, a aut czasami ładuje 14V i wtedy raz dwa ją szlag trafia. Poza tym jesli uzywasz CB te tansze strasznie "sieją".
Spoglądaj na zdjęcia zamieszczane przez sprzedawców i bierz ten zestaw ktorego przetwornice mają najwiekszą tolerancję napięć.

[ Dodano: Pią 10 Kwi, 2009 13:19 ]
Cytat:

Napisał Kuras77
Dzieki Vadero za obszerne wyjaśnienia :) Czy te zdjęcie przedstawia Twojego Focusa II z oryginalnymi xenonami oraz Focusa II z włożonymi do lamp soczewkowych (również adaptacyjnych bo innych soczewkowych nie ma) ksenonami?


nie - po prawej mój focus z oryginalnymi ksenonami, a po lewej inne auto z soczewkowymi lampami i zenonami z allegro :)

Kuras77 10-04-09 13:36

Cytat:

Napisał Vadero
przerabiałem kilka zestawów allegrowych czy to w aucie mamy, czy w autach kolegów - nie kupuj tego za 200zł. juzlepiej wydaj 300-350

Wiesz jak jest - ja będąc pewnym jakości wziąłbym nawet takie za 700zł ale jaką mam pewność, że nie są to te same co te za 200zł i nie nabijam jakiemuś leszczowi z Allegro portfela...?
Poza tym te które chcę kupić mają zakres napięcia wejściowego od 9V do 16V. Kupuję je osobiście u sprzedawcy z mojego miasta, który ma wiele pozytywnych komentarzy odnośnie samych xenonów.

Cytat:

Poza tym jesli uzywasz CB te tansze strasznie "sieją".
Nie używam CB - wolę słuchać muzyki niż szumów i gadek innych kierowców... :P

Cytat:

Napisał Vadero
nie - po prawej mój focus z oryginalnymi ksenonami, a po lewej inne auto z soczewkowymi lampami i zenonami z allegro :)

Czyli jest szansa że u mnie będzie lepiej :D

Yerzo 10-04-09 13:51

Cytat:

Napisał Kuras77
wziąłbym nawet takie za 700zł ale jaką mam pewność, że nie są to te same co te za 200zł i nie nabijam jakiemuś leszczowi z Allegro portfela...?

miałem zestaw za 199zł i za 439zł. O dziwo ten tańszy był lepszy. Szybciej się rozpalał i nie powodował zakłóceń :shock:

kolega kupił do audi a3 dwa identyczne zestawy do świateł mijania i drogowych. Jeden szumiał, drugi był normalny.

Kuras77, widzę, że nie oszczędzasz pieniędzy na samochód więc dozbieraj jeszcze trochę i kup oryginalne xenony.

Kuras77 12-04-09 05:59

Cytat:

Napisał Panther
miałem zestaw za 199zł i za 439zł. O dziwo ten tańszy był lepszy. Szybciej się rozpalał i nie powodował zakłóceń :shock:

No właśnie tego się obawiam dlatego wyższa cena w tym wypadku nie musi się przekładać na jakość.

Cytat:

Kuras77, widzę, że nie oszczędzasz pieniędzy na samochód więc dozbieraj jeszcze trochę i kup oryginalne xenony.
To nie do końca tak, bo wszystkie moje modyfikacje są raczej "budżetowe" w swojej klasie. Nie chcę kupować całych lamp bo po pierwsze domyślam się że są dosyć drogie, po drugie zyskam xenony ale stracę skrętne światła za które sporo dopłaciłem, a po trzecie wymiana lamp i tak nie sprawi, że wszystko bedzie legalne bo dalej nie będzie spryskiwaczy (można dorobić) i samopoziomowania (z tym już gorzej).
Właśnie jadę po xenony tak więc zapewne już jutro podzielę się z wami wrażeniami i zdjęciami :)

[ Dodano: Nie 12 Kwi, 2009 04:55 ]
No i po bólu :) Xenony zamontowane :D
Oto obiecane zdjęcia porównawcze robione oczywiście przy tych samych parametrach (ISO200, F/8, czas: 1/2s [zdjęcia z bliska] oraz 2s [zdjęcia z daleka] balans bieli: światło dzienne). Po lewej oryginalne halogeny a po prawej "zmodowane" lampy z xenonami:

http://img245.imageshack.us/img245/7...aporwnanie.jpg
http://img98.imageshack.us/img98/725/cianaporwnanie.jpg
http://img8.imageshack.us/img8/2288/lasporwnanie.jpg
http://img5.imageshack.us/img5/6174/...porwnaniep.jpg

Nie wiem jak wy ale ja jestem w pełni zadowolony z efektu! [bigok] Światła jest dużo więcej (różnica jest większa niż na zdjęciach) w "dozwolonym" zakresie, nie w tym "oślepiającym" ;) Szczególnie po bokach doszło dużo światła ale generalnie się mocno rozjaśniło po całości :D By barwa światła była najbliższa halogenowi ( i by nie być posądzanym o "efekciarstwo" ;) ) kupiłem najcieplejszą odmianę xenonów czyli 4300k. Na zdjęciach wyszły dużo cieplejsze (bardziej żółte) niż w rzeczywistości chyba przez zbyt krótkie czasy naświetlania. W realu lampy emitują przyjemne, ciepłe ale białe światło - lepiej widać ten efekt na filmiku zamieszczonym poniżej :smt023 Poza tym osiągnąłem coś jeszcze, coś czego nawet Ford nie oferuje - chyba jako jedyny na tym forum posiadam w Focusie II xenonowe światła adaptacyjne! [zlosnik]
Nakręciłem krótki filmik z prezentacją tego efektu (droga wiodła dosyć mocno pod górkę):
http://www.youtube.com/watch?v=Dfat3cL6IFU
Teraz czas na założenie spryskiwaczy :)

Chłopaki, i po co było tak mnie zniechęcać - sialiście defetyzm na niespotykaną skalę... [ass] Zamiast teoretyzować i z góry zakładać, że zestawy z Allegro to tani chłam dla wiejskich "tjuningowców" lepiej było poczekać na moje wyniki lub samemu zrobić testy... Wiem, że niektórych może drażnić fakt, że osiągnąłem porównywalny efekt oświetlenia drogi jak ci, co kupili oryginalne xenony w salonie za 20-sto krotnie większą cenę lub zamontowali xenony zmieniając całe lampy za 10-cio krotnie wyższą kwotę ale trochę przesadziliście... :P

Znalazłem w sieci bardzo fajną i wyglądającą profesjonalnie stronę dotycząca oświetlenia: http://swiatla.arbiter.pl/ Oto kilka cytatów z tematu Xenon i halogen - porównanie typów reflektorów, fakty i mity:
"Natura światła z xenona jest taka sama jak halogena. Reflektory [soczewkowe] są budowane niemal identycznie. Żródło światła - bańka w ksenonie i żarnik halogena są porównywalne pod względem rozmiaru. Nie ma możliwości stosowania palników D2S i D2R w reflektorach z gniazdami halogenowymi. Jeśli natomiast istnieją żarówki xenonowe z cokołem dopasowanym do reflektora halogenowego (H1, H3, H7, HB3) to po ich zamontowaniu do takiego elementu optycznego, powinien on świecić równie dokładnie."
"Do przeróbek najbardziej nadają się projektory soczewkowe ze względu na precyzję formowania wiązki"
"Samopoziomowanie nie jest sposobem na całkowite uniknięcie oślepiania. Samopoziomowanie to tylko sposób na poprawną regulację wiązki w przypadku różnych obciążeń samochodu. Przy załadowanym bagażniku reflektor dostosuje wysokość świecenia aby nie oślepiać, jednak samoregulacja nie jest na tyle szybka by np przy przejeżdżaniu przez wyboje machać reflektorem w ułamku sekundy."
"Spryskiwacze się przydają i są wymagane przez przepisy w nowych samochodach z reflektorami xenonowymi. Przydają się dokładnie tyle samo co w przypadku innych reflektorów soczewkowych, choć jest pewna różnica w rozszczepianiu się wiązki na brudnej szybce. Tutaj jednak nie demonizowałbym"


Nie obyło się jednak bez kilku drobnych problemów. Po pierwsze mój żarnik xenonowy miał drucik nie po tej stronie co powinien - skutkowało to jego cieniem na wiązce światła. W ruch poszedł nożyk, którym wyskrobałem "ząbek" uniemożliwiający założenie żarnika odwrotnie (tak jak w żarówce halogenowej). Czytałem, że to częsty problem w tego typu zestawach. Po drugie w instrukcji (nawet takowa była ;) ) napisali, że otwór na kable ma mieć średnicę 25mm - co z tego jak i tak wtyczka przez niego nie przechodziła... [banghead] I tym razem nożyk okazał się zbawienny :) Ostatni problem zrodziła mi firma Ford, która doprowadziła napięcie do żarówki dwoma białymi drucikami - musiałem skoczyć do domu po miernik by się przekonać który to "plus".
Trochę bałem się jak będzie działał mechanizm poruszającymi światłami na boki (światła adaptacyjne tz. doświetlanie zakrętów) - na szczęścia wszystko działa wyśmienicie :)

Vadero 12-04-09 08:10

Cytat:

Napisał Kuras77
Chłopaki, i po co było tak mnie zniechęcać - sialiście defetyzm na niespotykaną skalę... [ass] Zamiast teoretyzować i z góry zakładać, że zestawy z Allegro to tani chłam dla wiejskich "tjuningowców" lepiej było poczekać na moje wyniki lub samemu zrobić testy... Wiem, że niektórych może drażnić fakt, że osiągnąłem porównywalny efekt oświetlenia drogi jak ci, co kupili oryginalne xenony w salonie za 20-sto krotnie większą cenę lub zamontowali xenony zmieniając całe lampy za 10-cio krotnie wyższą kwotę ale trochę przesadziliście... :P


Widzisz, ale nie o to chodziło. Również miałem zenony w soczewce w punto II - światło było równie fajnie odcięte jak u ciebie i droga była równie pieknie oświetlona. Oslepiania innych także nie było. Problem dotyczy policji, diagnostów itp - oni otwierają maskę i jeśli na lepce na lampie nie ma "DCR" - to tracisz dowód rejestracyjny i masz mandat. i przez to szkoda się denerwować.
Ale z doświadczenia ci powiem, że jak mam moje zenony juz ładnych parę miesięcy to jeszcze nikt mnie nie sprawdzał. Puntem jeździlem rok ponad na zestawie i także nikt nie sprawdzał, nawet diagnosta mnie puścił bez problemu (po sprawdzeniu świecenia) ;)


A teraz najważniejsze - ustaw to dobrze. Nie tylko stacja kontroli, bo jak mi w stacji kontroli ustawili zenony to świeciłem dwie wsie dalej. stań w innymaucie przed swoim i sprawdź czy nie oślepiasz. Stań też swoim autem za innym autem i sprawdz czy w lusterku mu nie oslepiasz. ustaw z pewnym marginesem, tak aby przy bujnięciach auta na dziurach nie było błyśnięc po gałach

Pastoo 12-04-09 14:34

Cytat:

Napisał Kuras77
Reflektory [soczewkowe] są budowane niemal identycznie

I co jest źródłem tej informacji - serwis, w którym autorzy nie podpisują się imieniem i nazwiskiem, tylko nickiem? Na podobnej zasadzie można wyszukać 200 razy tyle serwisów w necie zarówno za, jak i przeciw HIDom.
Co do oślepiania - światło ksenonowe jest mocniejsze i dlatego potrzebne jest samopoziomowanie. To już nie to samo, co zwykłe halogeny, gdzie dokonujesz własnoręcznie korekty wiązki światła pokrętłem "na oko" i nikogo nie oślepiasz.
Kupiłeś HIDy, życzę Ci, żeby jak najlepiej służyły [bigok] . Nie oczekuj jednak od nikogo aprobaty dla tego wynalazku i zrozum racje ludzi, którzy dokładają 20x tyle do oryginalnych xenonów - oni chcą, żeby było bezpiecznie i legalnie.

moons 12-04-09 16:48

Cytat:

Napisał Vadero
A teraz najważniejsze - ustaw to dobrze. Nie tylko stacja kontroli, bo jak mi w stacji kontroli ustawili zenony to świeciłem dwie wsie dalej. stań w innymaucie przed swoim i sprawdź czy nie oślepiasz. Stań też swoim autem za innym autem i sprawdz czy w lusterku mu nie oslepiasz. ustaw z pewnym marginesem, tak aby przy bujnięciach auta na dziurach nie było błyśnięc po gałach

Sorki, ale coś tu nie tak. wiadomo każdy zakłada co chce do swojego auta i robi to na własną odpowiedzialność, ale po pierwsze nigdy nie ustawisz dobrze lampy która nie jest przystosowana do światła xenonowego. Takim sposobem ja tu opisujesz to się zapytam po co ładować ten xenon skoro i tak trzeba go obniżać i robić wszystko żeby krócej świecił? Nie chodzi tu o to czy lampa ma soczewkę, odblask, skoro producent nie projektował lamp do xenonów to nie powinno się do nich ich wkładać. Założenie samych oryginalnych lamp xenonowych nie jest jasne do końca czy jest legalne czy nie, wiadomo różne interpretacje, ale już wolałbym takie coś niż HIDy.
Pozdrawiam

lucash 12-04-09 22:45

Kuras77, na Twoim filmiku całkiem fajnie wyglądają lampy adaptacyjne aha i powiem Ci jedno, jeśli nie wyszło Ci coś takiego:
http://www.youtube.com/watch?v=NeKtP...eature=related
lub takiego
http://www.youtube.com/watch?v=aOKdUEO_kgc&NR=1
to chwała Ci za to ;)
Wiem, że te w powyższych, HIDy zostały wkomponowane w lampy z odbłyśnikiem, jednak widziałem soczewki z podobnym (d)efektem.

Na koniec powiem, że jeżdżącym z HIDami jak w powyższych linkach, nie powinno być litości - karać i odbierać dowody. Dwukrotnie jadąc w nocy zostałem do tego stopnia oślepiony, że raz o mało nie znalazłem się w rowie, a drugi raz na czołówce z idiotą z takimi "ksenonami".
To może trochę wyjaśnia moją reakcję na każdy tego typu wynalazek :P
Pozdr

Kuras77 12-04-09 23:49

Cytat:

Napisał Vadero
A teraz najważniejsze - ustaw to dobrze. Nie tylko stacja kontroli, bo jak mi w stacji kontroli ustawili zenony to świeciłem dwie wsie dalej. stań w innymaucie przed swoim i sprawdź czy nie oślepiasz. Stań też swoim autem za innym autem i sprawdz czy w lusterku mu nie oslepiasz. ustaw z pewnym marginesem, tak aby przy bujnięciach auta na dziurach nie było błyśnięc po gałach

Patrzyłem, testowałem, robiłem zdjęcia i na mój gust wszystko jest :smt023

Cytat:

Napisał Pastoo
To już nie to samo, co zwykłe halogeny, gdzie dokonujesz własnoręcznie korekty wiązki światła pokrętłem "na oko" i nikogo nie oślepiasz.

Właśnie teraz nie muszę już wytrzeszczać oczu by dokonać prawidłowego ustawienia wysokości wiązki światła bo światło xenonowe uwypukla granicę "odcięcia" wiązki - wcześniej światło gdzieś zanikało, teraz widać dokładnie idealną, asymetryczną granicę światła :D

Cytat:

Napisał Pastoo
Nie oczekuj jednak od nikogo aprobaty dla tego wynalazku i zrozum racje ludzi, którzy dokładają 20x tyle do oryginalnych xenonów - oni chcą, żeby było bezpiecznie i legalnie.

Nie oczekuję aprobaty, ale zrozumienia i chłodnej oceny wyników mojej podmianki. Poza tym ja chiałem mieć i światła adaptacyjne i xenony a Ford tego nie oferuje...więc trzeba było wziąć sprawy w swoje ręce... :twisted:
Proszę uwierzcie mi - ja nie naginam rzeczywistości tylko by usprawiedliwić swój "lansiarski gadżet"... Po zmianie źródła światła nic nie zmieniło się w geometrii wiązki światła - zmieniło się tylko jego natężenie, szerokość oraz kolor. Przecież doskonale obrazują to moje zdjęcia... Ale wrzucę jeszcze dwa:

http://img411.imageshack.us/img411/2...rozjanione.jpg

Powyższe zdjęcie zostało zrobione na tej samej górce, na której nakręciłem filmik, dlatego wiązka nie jest zbyt daleka ale za to pokazuje doskonale jej geometrię.

http://img524.imageshack.us/img524/2...rozjanione.jpg

Specjalnie rozjaśniłem powyższe dwa zdjęcia bo poprzednie choć do porównania halogena do xenona dobre to nie odzwierciedlały rzeczywistości w pełni jeżeli chodzi o jasność światła. Jak widać granica wiązki jest równa jak nożem uciął... :) Nie ma żadnych odblasków czy innych świetlnych artefaktów jakie można zaobserwować na zdjęciu porównawczym kolegi Vadero z poprzedniej strony tematu.

Cytat:

Napisał moons
Takim sposobem ja tu opisujesz to się zapytam po co ładować ten xenon skoro i tak trzeba go obniżać i robić wszystko żeby krócej świecił?

Do kogo to pytanie? Bo jak widać z powyższych zdjęć mnie nie dotyczy...

Cytat:

Napisał moons
skoro producent nie projektował lamp do xenonów to nie powinno się do nich ich wkładać.

Nasuwa mi się tu mocno powiedzenie: "Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem"... Wszyscy robimy różne rzeczy, które często nie są zgodne z zamysłem producenta - poczynając od wycinania katalizatorów (jestem tego zdecydowanym wrogiem), poprzez zmianę kierunkowskazów, żarówek, filtrów na produkty inne niż firmowane przez Forda, kończąc na felgach z chociażby innym ET niż oryginalne... I co, popełniamy jakieś niewybaczalne przestępstwo?? Takie gadanie że niby "producent nie zalecił" rozśmiesza mnie szczególnie w kontekście różnych praktyk chciwych marketingowców, usiłujących wyciągnąć od Nas ostatni grosz za oryginalne części... Jestem zdania, że do wszystkiego trzeba podchodzić z rozsądkiem nie będąc podatnym na powyższe obostrzenia ale mając je oczywiście na uwadze. Dlatego też jak widzicie prezentuje może pseudo ale jednak naukowe podejście robiąc zdjęcia porównawcze i testując lampy w terenie... Akurat teraz w Fordzie jest jakaś akcja - można taniej wjechać na ścieżkę diagnostyczną. Pojadę, poproszę o dokładne sprawdzenie świateł i okaże się ostatecznie czy wszystko jest ok... :smt023

Cytat:

Napisał lucash
Kuras77, na Twoim filmiku całkiem fajnie wyglądają lampy adaptacyjne aha i powiem Ci jedno, jeśli nie wyszło Ci coś takiego:
http://www.youtube.com/wa...feature=related
lub takiego
http://www.youtube.com/wa...OKdUEO_kgc&NR=1
to chwała Ci za to ;)

Nie, na szczęście zresztą... :D

Cytat:

Napisał lucash
Na koniec powiem, że jeżdżącym z HIDami jak w powyższych linkach, nie powinno być litości - karać i odbierać dowody. Dwukrotnie jadąc w nocy zostałem do tego stopnia oślepiony, że raz o mało nie znalazłem się w rowie, a drugi raz na czołówce z idiotą z takimi "ksenonami".

Również tak uważam, ale moim zdaniem decyzja o tym czy światła są legalne czy nie powinna zapadać w stacji diagnostycznej a nie na podstawie samego faktu przeróbki nie posiadającej homologacji. I dotyczy to też wielu innych aspektów życia - strasznie mnie wkurza gdy przepisy są ślepe, nieżyciowe, często irracjonalne, absurdalne oraz oderwane od rzeczywistości...

Cytat:

Napisał lucash
To może trochę wyjaśnia moją reakcję na każdy tego typu wynalazek :P

Oki, a więc teraz już rozumiem Twoja reakcje...i podejrzewam, że zareagowałbym podobnie mając Twoje drogowe doświadczenia z (d)efekciarskimi xenonami... [piwo]

Artur83 13-04-09 00:08

Cytat:

Napisał Kuras77
Cytat:

Napisał lucash
Na koniec powiem, że jeżdżącym z HIDami jak w powyższych linkach, nie powinno być litości - karać i odbierać dowody. Dwukrotnie jadąc w nocy zostałem do tego stopnia oślepiony, że raz o mało nie znalazłem się w rowie, a drugi raz na czołówce z idiotą z takimi "ksenonami".

Jestem tego samego zdania, ale moim zdaniem decyzja o tym czy światła są legalne czy nie powinna zapadać w stacji diagnostycznej a nie na podstawie samego faktu przeróbki nie posiadającej homologacji.

I dlatego w dosłownie ŻADNEJ przestrzegającej zasad stacji diagnostycznej twoje druciarstwo nie ma szans zostać dopuszczonym do ruchu, ale jako, że żyjemy w Polsce będziesz sobie na tym długo i przyjemnie jeździł, bo w końcu Ty widzisz lepiej, a inni niech sobie radzą :?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi