Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne techniczne (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   [MK1] Predkość a obroty. (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=54856)

budi 22-01-12 17:41

Predkość a obroty.
 
Jak wyglada zaleznosc miedzy obrotami silnika a predkoscia?? czy wykres zaleznosci predkosci od obrtow silnika jest prostolinijny?? (teoretycznie powinno tak byc).
W mojej foce wychodzi ze nie jest tak tzn.
bieg................obroty .................predkosc
6 .................. nie całe 2k ...............80
6 ...................3k..........................115
6 ...................4k..........................150
Czy to normalne? Czy licznik az tak sie myli?

zapor87 22-01-12 18:04

Wydaje mi się, że jest kilka czynników wpływających na tą zależność, np.
- obciążenie silnika - czy jedziemsz pod gorkę czy z górki, czy jedziesz sam czy pięć osób i 100 kg ziemniaków w bagazniku :)
- wielkości kół, inaczej będzie przy 14" inaczej przy 18"
Tak mnie sie to widzi... :)

budi 22-01-12 18:09

Wiem ze jest wiele czynnikow. ale jezeli na 1k rpm mam 40 na 2 jest 80. A po wyzej 2k juz nie idzie liniowo. opony itd. mialo by wplyw jakbym porownywal predkosc podawana na 14 a 18 a nie jezeli chodzi o zaleznasc pomiedzy rpm a v.

MisiekT 22-01-12 18:15

Cytat:

Napisał zapor87 (Post 666842)
obciążenie silnika

niby jak? [chytry]
Cytat:

Napisał zapor87 (Post 666842)
wielkości kół

tez nie, bo niby skad samochod mialby wiedziec ze ma inne kola? to trzeba specjalnie przestawiac przez IDSa

budi - zrob ten sam test korzystajac z obrotow w trybie serwisowym (szczegoly w FAQ)

drake 22-01-12 18:40

Cytat:

obciążenie silnika - czy jedziemsz pod gorkę czy z górki, czy jedziesz sam czy pięć osób i 100 kg ziemniaków w bagazniku
mocny tekst :D

najlepiej na konsoli odczyt RPM i prędkość po GPS, będziesz miał dokładny pomiar. Oczywiście jest to wartość liniowa i trudno sobie wyobrazić żeby było inaczej. Przy innych średnicach(a dokładnie promieniach uściślając...) mamy inne prędkości kątowe kół dla danych prędkości samochodu, ale proporcje pomiędzy nimi są te same, bo prędkość kątowa jest określona liniowo.

korek007 22-01-12 20:03

Witam
U mnie na 5 biegu przy 2000 rpm jest 80 km/h, a przy 3000 rpm - 110 km/h. Chyba z tym liniowym przyrostem prędkości jednak to nie jest tak.

drake 22-01-12 23:39

w takim razie jutro zrobie pomiary i przedstawie wyniki jak nie zapomne.

marcin2m 23-01-12 00:40

Cytat:

Napisał korek007 (Post 666901)
Witam
U mnie na 5 biegu przy 2000 rpm jest 80 km/h, a przy 3000 rpm - 110 km/h. Chyba z tym liniowym przyrostem prędkości jednak to nie jest tak.

Czego to dowodzi? Że, przypuszczalnie przy 2500obr/min miałbyś prędkość w okolicach 95 km/h.

Przyrost prędkości jest liniowy (w ujęciu makro), to wynika z rodzaju skrzyni biegów (stałe przełożenia), ale:
1. należy pamiętać o sprzęgle - uślizgu tarczy sprzęgła - (zazębienie 1:1 występuje w teorii, i ... w sporcie motorowym), jakiekolwiek pomiary należy wykonywać delikatnie przyśpieszając.
2. sposób pomiaru prędkości - im wyższa prędkość wskazywana przez licznik tym większy błąd (w stronę zawyżania prędkości, Fokus nie jest wyjątkiem, ale i tak jest nieźle w stosunku do innych producentów).
3. mamy liczniki elektronicznie sterowane - więc odczyt parametrów może także być w pewnym zakresie nieliniowy (prędkość i obroty)
ad 2,3 - należy - jak podpowiadają koledzy - używać GPS'a (dokładnego), i/lub jakiegoś interfejsu diagnostycznego.

Podsumowując:
-> elementy liniowe (skala makro):
-silnik
-skrzynia biegów + półosie
-opony (nie w stanie poślizgu)
-> elementy nieliniowe, które w niewielkim stopniu mogą wpłynąć na wynik
-sprzęglo
-licznik
-czujniki, elektronika licznika i komputer, który dane przetwarza.

budi 23-01-12 07:10

Predkosc z Gps'a tez nie jest do konca dokladna. Chyba ze ktos ma super dokldanego gps'a ktory analizuje odleglosc, czas przesylu info itd. Najlepiej bylo by suszarka policyjna mierzyc (o ile ma homologacje)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:24.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi