Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne techniczne (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Klimatyzacja vs nawiew w kontekście zużycia paliwa (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=48650)

roberto369 04-04-11 19:23

Klimatyzacja vs nawiew w kontekście zużycia paliwa
 
Witam,

Nurtuje mnie pewna kwestia. Mianowicie, wiadomo że jazda z włączoną klimatyzacją powoduje zwiększenie zużycia paliwa o ok. 1 l na 100 km. A co z samym nawiewem? Ile on może 'ciągnąć' paliwa?
W takie pochmurne dni jak dzisiaj, można jeździć na samym chłodnym nawiewie, nie ma potrzeby włączania klimatyzacji. Pytanie tylko, czy rzeczywiście jest to oszczędność paliwa i ew. jaka?
Mam samochód wyposażony w klimatyzację automatyczną, dwustrefową, jeśli to ma jakieś znaczenie.
Dzięki z góry za informacje.

Pozdrawiam

skylla1 04-04-11 22:45

1 l/100km to przesada. Notuję spalanie i nie wzrasta ono w latem nic a nic. Po prostu z powodu ciepła silnik paliłby latem nieco mniej, a na skutek klimy pali tyle samo co wiosną. Myslę, że efekt klimy nie przekracza 0,5l. Także w trasie spalanie z klimą było co najwyżej troche wwyższe niż analogiczne wiosenne.
Natomiast z tym wentylatorem to chyba żartujesz, prawda? To już więcej ciągną światła za dnia :-)

sajmon 04-04-11 23:30

Zadanko
 
Klima + nawiew = 1L
1L - klima = 0
nawiew = 0

guernsey 04-04-11 23:31

Wiem, że paliwo poszło ostatnio ostro do góry, ale bez jaj :) nie po to ma się taki wynalazek jak klima, aby martwić się tym, że auto więcej potrzebuje paliwa i wyłączać ją ale za to zaoszczędzić parę groszy ( żart ). Można wszystko powyłączać, nie kożystać z radia, nie włączać kierunkowskazów ( też przyczyniają się do zwiększenia spalania poprzez obciążanie aleternatora :) ). Podobnie jak Skylla1 nie widzę różnicy w spalaniu, może nie liczę tak skrupulatnie. To nie apteka :)

Pozdrawiam

siwy05 05-04-11 09:00

Różnica spalania jest, ale to już zależy od jazdy, za to z klimą napewno jest różnica w dynamice... co do nawiewu... strach myśleć co będzie jak paliwo dojdzie do 6zł, później do 7 itd.

mjprzem 05-04-11 09:21

Panowie to zalezy nie tylko od jazdy...
Jesli klima jest sprawna i dobrze chlodzi to roznica moze byc nawet 1,5-2 litrow w upaly!!!!
Roznica w wczowalnej dynamice moze nam powiedziec jak bardzo silnik jest obciazony!!!! a to BARDZO CZUC

Na wolnych obrotach np. silnik bierze 0,5l/h a po włączeniu klimatyzacji bierze około 1L/h
lub troche wiecej jesli mowa o silnikach benzynowych.

Zimny nawiew bez sprezarki klimatyzacji nie obciaza silnika ...ciagnie tyle co swiatla..nie da sie zauwazyc ze wplywa w wiekszym stopniu na zuzycie paliwa.

Lukaszko 05-04-11 09:34

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 556727)
Panowie to zalezy nie tylko od jazdy...
Jesli klima jest sprawna i dobrze chlodzi to roznica moze byc nawet 1,5-2 litrow w upaly!!!!

Wydaje mi się że jeśli klima jest sprawna to spalanie jest mniejsze niż wtedy gdy klima jest niesprawna i nie wydajna bo wtedy dłużej pracuje.
W klimatroniku jak nie ma potrzeby sprężarka się wyłącza.

mjprzem 05-04-11 09:48

Cytat:

Napisał Lukaszko (Post 556731)
Wydaje mi się że jeśli klima jest sprawna to spalanie jest mniejsze niż wtedy gdy klima jest niesprawna i nie wydajna bo wtedy dłużej pracuje.
W klimatroniku jak nie ma potrzeby sprężarka się wyłącza.

Jesli slabo chlodzi to bedzie i slabo pompowac i stawiac mniejszy opor dla silnika..ale generalnie sprezarka robi spore opory...tak jak wspomnial ktorys z kolegow da sie to odczuc na mocy!!! a skoro da sie odczuc to mozecie sie sami domyslac ze to niejest male obciazenie.
Klima wylaczy sie jesli osiagnie temp. ale w upaly to musi prawie non stop chodzic.
A jak sie zatrzymamy w miescie w korku to napewno sie nie wylaczy.

kleofas 05-04-11 10:08

o czy ta dyskusja? temat znany użytkownikom aut od co najmniej 10 lat. omawiany wszerz i wzdłuż przez czasopisma i portale branżowe a także prasę codzienną i główne portale internetowe. omawiane też przez mechaników, znajomych, nieznajomych w tramwaju i na przystanku. na tym forum już był temat o spalaniu z klimą i bez - po co tworzyć nowy?
a na pytanie użytkownika odpowiedziała 1 osoba [rotfl]

mjprzem 05-04-11 10:23

Ktora osoba ...? :)
skylla1-napisal ze klima niema wplywu...to kozdy wie ze nieprawda...tylko gosc niezdaje sobie sprawy ze samochod w zimie znacznie wiecej pali zanim sie rozgrzeje...moze dlatego w lecie nie widzi roznicy bo ja potrafie zauwazyc do okolo 1 litra roznicy na krotkich odcinkach wg komputerka pokladowego.

guernsey-to samo co skylla1.....tylko ze w zimie klima nie chodzi :) a niewidac roznicy jak sie jezdzi po 10-15km do pracy dieslem.

Wiec troche glupoty popisali

Sajmon zadal zadanko....choc niewiem do konca co chcial powiedziec:)

Wiec nikt konkretnie nie okreslil jak to jest...dlatego sie wypowiedziałem..wiem wiem temat wiele razy opisany..ale w swojej wypowiedzi powiedziałem ze sam nawiew bez klimy nie bedzie wpływał zauważalnie na zuzycie paliwa bo nikt niepisal.

langolier 05-04-11 22:01

U mnie jest tak:
włączona klima (na max.): średnio +0,7l/h
włączony wentylator (na max.): średnio +0,1l/h
Powyższe odczyty zmieniają się o ok. +- 0,1l/h
Oba odczyty z kompa, na biegu jałowym, stojące auto.

mjprzem 05-04-11 23:18

langolier widze ze masz kompa podruznego...zrob wiec jazde probna...jesli mozesz ...ja tez bym zrobil ale moje zdanie bylo by nie obiektywne...wiec pasuje ktos inny

moja propozycja..wyjechac poza miast..predkosc 90km...sprawdzic spalanie chwilowe..mniej wiecej ale dokladnie ile wychodzi...
a pozniej zalaczyc klime na maks (temp. na min)..nadmuch na 2 bieg-wiatrak
jesli masz klimatronika to jednak test odpadnie...moge wowczas sam zrobic..ale kto mi uwierzy skoro to ja jestem tym co mowi ze moze wiecej spalic podczas upalów.

sajmon 05-04-11 23:25

Cytat:

Napisał roberto369 (Post 556562)
Nurtuje mnie pewna kwestia. Mianowicie, wiadomo że jazda z włączoną klimatyzacją powoduje zwiększenie zużycia paliwa o ok. 1 l na 100 km. A co z samym nawiewem?

Pytanie było proste
Cytat:

Napisał mjprzem (Post 556748)
Sajmon zadal zadanko....choc niewiem do konca co chcial powiedziec

i moja odpowiedź również
Pozostaje ubolewać nad waszymi dywagacjami

skylla1 05-04-11 23:30

To, że pali więcej, to oczywista oczywistość :-). Pytanie brzmi - o ile więcej. A to zalezy zapewne jak zwykle od wielu rzeczy, jak prędkość, korki, temperatura itp... Mnie w podobnych do proponowanych przez ciebie testach, wychodziło spalanie większe o ok 0,5 l/100km a w trasie nawet mniej. Ale być może przy jeździe w korkach i upale wyniesie więcej. Na biegu jałowym właczenie klimy podnosi u mnie spalanie z 0,7l/h do 1,1 l/h na 1 i 2 biegu nawiewu i 0,1 więcje na silniejszym.
Tak czy owak, ile by nie palił, po jest klima, abyb jej używać, gdy jest taka potrzeba.

mjprzem 05-04-11 23:38

skylla1 ...a masz klimatronika czy manual?..ale pewnie tez klima tronik....problem w tym ze na klimatroniku nieda sie zrobic obiektywnego testu w chlodniejszy dzien...pewnie odlozymy test na upaly :)

Pastoo 06-04-11 22:33

Ale w klimatroniku sprężarka chodzi cały czas... przynajmniej na to wskazywały zawsze wyniki spalania w Foce i Mondeo. Z tego powodu można spokojnie porównywać klimę manual/automat.

mjprzem 06-04-11 23:10

Cytat:

Napisał Pastoo (Post 557711)
Ale w klimatroniku sprężarka chodzi cały czas... przynajmniej na to wskazywały zawsze wyniki spalania w Foce i Mondeo. Z tego powodu można spokojnie porównywać klimę manual/automat.

Prawie..jak jest bardzo goraco to tak bedzie..ale jak jest zimno a my chcemy sprawdzic dokladnie jak chodzi pod calkowitym obciazeniem to klimatronika nieda sie ustawic na 5stC

a wiec klima ponizej 16stC jak zejdzie to bedzie rozlaczala sprezarke bo jej bedzie niepotrzebna. a tego niewidac kiedy chodzi sprezarka a kiedy nie..podczas jazdy nie uslyszymy momentu rozlaczenia

langolier 07-04-11 03:25

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 557728)
a tego niewidac kiedy chodzi sprezarka a kiedy nie..podczas jazdy nie uslyszymy momentu rozlaczenia

Nie wiem jak w dieslu ale w mojej benzynie doskonale czuć załączenie klimy
jakbym na ręcznym jeździł ;)

mjprzem 07-04-11 08:12

Cytat:

Napisał langolier (Post 557773)
Nie wiem jak w dieslu ale w mojej benzynie doskonale czuć załączenie klimy
jakbym na ręcznym jeździł ;)

Tak ale nie czyc rozlaczenia...odrazu sie nie kapniesz jak jedziesz..ps.pisalem o rozlączaniu... :)

siwy05 07-04-11 09:24

może nie czuć, ale słychać z zewnątrz...

marcini 07-04-11 22:26

Moim zdaniem:
1. Uzytkowania nawiewu nie odczujesz w spalaniu.
2. Klima juz cos tam pociagnie zauwazalnie, jak ci nie goraco i szyby nie paruja to nie uzywaj, ale pamietaj tez o tym aby co jakis czas ja jednak wlaczyc bo dlugie nieuzywanie jej szkodzi.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi