Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne techniczne (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   [MK1] 1.8 TDDi - Kontrolka ładowania (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=50049)

Blackrazor 01-06-11 18:18

1.8 TDDi - Kontrolka ładowania
 
Witam

od dłuższego czasu mam problem ze swoim focusem.

Kiedyś (2mce temu) zapaliła mi się poraz pierwszy kontrolka od ladowania, zgasiłem pod domem auto i pozniej juz bylo ok. w ostatnim tygodniu sprawa nasiliła się do tego stopnia ze co 15km sie zaświecala. Wyciaglem alternator :

Wymieniłem Komutator bo go szczotki wytarły
Wymieniłem szczotki

Po wymianie 20min jazdy i znów sie pali :/

ładowanie bylo w granicy 14,9 (co oznacza że za dużo) wiec postanowiłem wymienić cały regulator napięcia.

I problem nadal się pojawia ;/ kontrolka nie zapala się nigdy na postoju zawsze podczas jazdy...


Pomóżcie co moge jeszcze sprawdzić bo czytalem na forum dużo tematów ale u mnie nic nie pomoga ;/ gdzie jest ten moduł co steruje tym alternatorem? teraz ładowanie mam 14.2 a jak sie zapali kontrolka to ok 13.9V

PROSZĘ POMÓŻCIE ~!
niedlugo jade na wakacje

janekfocus 01-06-11 20:12

U kolegi wystarczyło zmienić pasek wieloklinowy i ładowanie się już nie świeciło .

siwy05 01-06-11 21:52

a u mnie wystarczyło kable rozebrać od kostki przy altku i je posklejac

sjenit3 01-06-11 21:59

Ladowanie norma miesci się w granicach 13,5-14,8, powyżej tej wartości wskazuje na uszkodzenie regulatora napięcia.

Blackrazor 01-06-11 22:00

a gdzie jest ten moduł PCM ?
no wtyczka alternatora wyglada na ok ! jutro podłacze alternator na krótko sam + bez tego PCM

Sjenit3 : 14.8 to troche już wysoko dlatego regulator wymieniłem na nowy i tez nic z tego.

Czy podłączenie do komputera coś da??

Blackrazor 02-06-11 22:35

Dalsza część szukania

Wtyczka od alternatora wykluczona, rozebrany komputer i sprawdzenie oporu na kablach pomiedzy Kompem a alternatorem - wszystko ok

alternator ładuje normalnie 14V równe wiec jest ok.
a kontrolka się zaświeca i to nie regularnie. po postoju około 30min zaświciła sie po 3min jazdy, zgasiłem i zapaliłem to po 40sek sie juz zapalała.

parę zdjęć:
http://img710.imageshack.us/img710/215/20110602147.jpg
Pomiar rezystancji na przewodach od PCM

http://img204.imageshack.us/img204/6438/20110602146.jpg
Wyciagniety komp
http://img542.imageshack.us/img542/4876/20110602148.jpg
wymieniona wtyczka do altka






http://img812.imageshack.us/img812/3609/20110602153.jpg

Tryb serwisowy zegarów
http://imageshack.us/photo/my-images/8/20110602147.jpg/

MAcius 04-06-11 12:25

jako ciekawostka powiem, że u mnie zimą napięcie jest w granicach 15V a teraz 14,4-14,5 i podobno to jest norma choć jak dla mnie to "zimowe" napięcie jest ciut za duże ale jeśli poprzedni akumulator wytrzymał 9 lat wcale się tym nie przejmuję, co do zapalania kontrolki to u mnie też to się zdarza, trzeba tu zaznaczyć że kontrolkę zapala PCM zarówno przy zbyt niskim napięciu jak i za wysokim, jakie jeszcze parametry są kontrolowane tego nie wiem ale pewnie jest tego więcej więc przyczyn może być więcej, ja tą kontrolką się przestałem przejmować, od czasu do czasu mierze tylko napięcie dla spokojności

Blackrazor 05-06-11 14:58

aku podmienione z 206 HDI - nadal się swieci ;/

MAcius 05-06-11 22:55

a jakie masz napięcie przy 2000 tyś obrotów, włączonych światłach mijania i dmuchawie na 2?

mjprzem 06-06-11 10:31

to moze ja powiem co jest... prawdopodobna przyczyna brak masy na regulatorze napiecia lub uszkodzone polaczenia zasilania na regulatorze.

U ciebie kontrolka sie zaswieca z przeladowania, rzadziej z niedoladowania.

Miernik -ten za 10 zl mozesz sobie w ... wsadzic- jesli chodzi o pomiar napiecia ;)
W tym mierniku jest miejsce na potencjometr-do regulacji wskazan- stare wersje go mialy aly ty masz juz nowszy chyba miernik i pewnie tam go niema.

Sugeruj sie tym co jest w trybie serwisowym

Kabelki zostaw pomiedzy PCM i alternatorem
Alternator powinien dzialac bez wtyczki i ladowac napieciem okolo 13,5V

Sprawdz regulator!!!!

Blackrazor 08-06-11 17:00

Panowie a jak pokazuje ten voltomierz w trybie serwisowym ? bo u mnie wartości są od 165 do 180 ? jak to odczytywać?

cały alternator wraz z regulatorem wymieniony od anglika.
Nadal się swieci kontrolka ;/

mjprzem 08-06-11 17:53

powinienes juz sie domyslic ze patrzysz na nie wlasciwe jednostki ;) pole w trybie serwisowym... szukaj dalej. przed napieciem jest liteka b

Blackrazor 08-06-11 18:03

spójrz na zdjęcie wyżej B175

a podczas jazdy jest tak od b160 do b180

mjprzem 08-06-11 18:24

potwierdz te napiecie dobrym miernikiem.

Albo zrob tak ze podejdz do drugiego samochodu z tym miernikiem i sprawdz czy jak samochod stoi z 10-15 min to czy napiecie na akum. jest okolo 12,8 a jak zapali to czy jest okolo 14V
jesli juz wiesz ze masz miernik ok to dalej:

1) bez zaplonu -sprawdz jakie masz napiecie na akumulatorze. zapisz
2) odpnij wtyczke od alternatora i jej nie podpinaj. zapal silnik sprawdz napiecie na akumulatorze-zapisz.

3) do pozycji 1 oraz 2 zapisz takze napiecia z odczytu z trybu serwisowego.

4. Napisz to na forum to sie zastanowimy.

Blackrazor 08-06-11 19:42

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 581058)
potwierdz te napiecie dobrym miernikiem.

Albo zrob tak ze podejdz do drugiego samochodu z tym miernikiem i sprawdz czy jak samochod stoi z 10-15 min to czy napiecie na akum. jest okolo 12,8 a jak zapali to czy jest okolo 14V

206 2.0 HDI - bez zapłonu 12.89 po zapaleniu 14.37

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 581058)
1) bez zaplonu -sprawdz jakie masz napiecie na akumulatorze. zapisz

Miernik 12.52 V , komputer B154

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 581058)
2) odpnij wtyczke od alternatora i jej nie podpinaj. zapal silnik sprawdz napiecie na akumulatorze-zapisz.

Miernik 13.71 V , komputer B172/173


Czy podpiecie do komputera cos wykaże ?

mjprzem 08-06-11 22:02

w tym przypadku cos moze wykazac bo jest problem ze wskazaniami napiecia w trybie serwisowym- ale nie jest powiedziane ze bledy beda.
.. czyli masz ok ladowanie a to problem komputera... to jest gorszy problem jak problem z ladowaniem.
I sam teraz niewiem gdzie szukac usterki.

jesli chcesz bledy sprawdzac to wystarczy ELM327 a reszta to bedzie miernik potrzebny w twoim przypadku i zmudna ciezka grzebanina we wiazce choc boje sie ze i to moze byc problem.

Jutro jak bede mial czas to sie zastanowie.
Pytanie czy niemasz innych problemow... jakichs dziwnych zachowan na desce rozdzielczej?

---------- Post dodany o 21:40 ---------- Poprzedni post był z 20:38 ----------

Dobra to ciag dalszy
Poniewarz dodatkowa informacja to to ze ladowanie jest takze ok po wpieciu wtyczki to odkladamy na bok narazie alternator
.. w tej chwili niepamietam czy ecu czy deska rozdzielcza odpowiada za kontrolke ladowania..
ale:

dostan sie do deski rozdzielczej z tylu i sprawdz czy wszystko jest ok z kablami.
w tym celu:
-odkrecasz 3 srubki oslony i ja wyciagasz
-odkrecasz 4 srubki deski i ja wyciagasz... ale niewolno jej przewracac do gory nogami!!! czymaj ja w takiej pozycji jak wyciagnołes

na wtyczce z tylu jest taka dzwigienka i musisz ja pchac w lewą strone ... chyba ze masz anglika ;)
najwiecej bedziesz mial pewnie problemu z ta wtyczka z tylu tablicy rozdzielczej ;)

---------- Post dodany o 22:02 ---------- Poprzedni post był z 21:40 ----------

kolejny objaw ktory podales to skaczace wskazowki... mimo ze masz abs to abs sie nie zaswiecal a wskazowki ci skakaly.

podejrzenie nadal pada na deske rozdzielcza.

Jutro bedzie potrzeba sprawdzic czy wyskakuje blad w:
- sterowniku silnika za pomoca ELM327 i scan xl 2.0.7 -i numer bledu
- czy wyskakuje blad w trybie serwisowym zegarow i numer

jesli to nie beda przewody z tylu na wiazce z zegarami to podejrzewam deske rozdzielca w tym momencie.. po informacjach ktore podales.

MAcius 09-06-11 19:31

ze schematu wynika, że kontrolka ładowania sterowana jest z PCMa

mjprzem 09-06-11 21:12

tak mi sie wydaje ale zalacza ja chyba takze deska rozdzielcza bo ona ma swój modul... tylko ze kolega cos sie nie odzywa...
juz niechce mi sie szukac w schemacie ale jak sie odezwie i powie ze sprawdzil przewody z deska to wtedy bede dalej myslal.
PS. ja mam rocznik 2000 ale chyba w nowszych wersjach wskazowki nie powinny skakac podczas zapalania jak jest dobry akumultor.. na tej podstawie sadze ze jest problem z zasilaniem deski. Kolega tutaj tego nie pisal ale pisal mi na priv wiec opisalem to co mi pisal wyrzej.

MAcius 09-06-11 22:25

tak, rzeczywiście kontrolka zapalana jest przez moduł licznika, który połączony jest magistralą do PCMa, zastanawiam się czy wina nie leży także po stronie zasilania samego PCMa, jakie były by objawy gdyby jego napięcie zasilania było za niskie w skutek wadliwego połączenia któregoś z przewodów np. masy, przy okazji instalacji komputera sprawdziłem stan połączenia mas G2,G3 po wewnętrznej stronie progu tuż obok PCMa, u mnie nie było ani śladu korozji ale zastanawiam się jak to wygląda u użytkowników którzy zgłaszali problem z zamokniętą tapicerką od przeciekającego podszybia czy klimatyzacji, jeśli chodzi o wskaźniki to u siebie wymieniałem akumulator na jesień zeszłego roku, staruszek był już tak słaby, że nie chciał kręcić poniżej 10 stopni i pomimo takiego zużycia ani razu nie bujnął wskaźników, moim zdaniem nie jest to typowa reakcja na słaby akumulator, a bardziej na zaśniedzenie połączeń lub uszkodzenia modułu zegarów bądź PCMa

mjprzem 09-06-11 23:13

wlasnie problem z tym ze slaba masa raczejby powodowala obnizenie napiecia...
hmmmm.... choc z drugiej strony rownie dobrze moze byc osobne zasilanie to tez moze powodowac podbijanie napiecia takze. ale slaba masa mogla by robic problemy z wieloma czujnikami silnika a raczej tak nie jest... tego jeszcze nie wiemy.

niewiem czy to pisalem ale kolega ma abs a mowil ze tylko raz w zimie zauwazyl ze sie zaswieca natomiast wskazowki to pisal czhyba ze prawie zawsze skakaja. abs ma oddzielny modul i kontrolka jest chyba oddzielnie wiec wyglada jakby napiecie na desce bylo nietak lub deska rozdzielcza-wariowala bez powodu.

tak czy siak mam wiadomosc od kolegi ze dzisiaj niemial czasu wiec moze narazie zostawmy gdybanie...bo i tak bedziemy sie zajmowac komputerem jesli okaze sie ze to nie deska rozdzielcza a to damy rade zdiagnozowac jak bedzie interfejs i masy tez bez problemu sie sprawdzi.

Ale widze ze kolega MAcius ma dobry tok myslenia ;) pogratulowac. ja juz niemam sil na tego pdfa ze schematem przegladac.. bede musial to sprawdze co dokladnie biega.

MAcius 10-06-11 18:44

kontrolka ABSu jest poza modułem licznika, zasilana bezpośrednio ze sterownika, u mnie ta kontrolka właśnie zapala się podczas rozruchu o czym pisałem w innym temacie, od jakiegoś czasu zbieram się do przeglądu instalacji ale jak na razie nie mam na to czasu

będę obserwował temat, jestem ciekaw co wyjdzie

Blackrazor 10-06-11 19:21

To tak:

Wskazówki podkakują w zimie tylko...

błedy z komputera:

P1246 - Alternator load input see P0622
bład pojawia się po zaświeceniu kontrolki ładowania.

po wybraniu w scanXL airbag takie błedy sie wysypały:

P00A4 - Charge Air Cooler Temperature sensor Intermittent/erratic (bank 2)
U3128 - nieznany
C1300 - nieznany

: co do masy ta koło komputera wyczysciłem , 3 widziałem kolo wlewu płynu do spryskiwaczy gdzie jeszcze szukac masy

mjprzem 10-06-11 23:33

wydaje mi sie ze problem moze byc powazniejszy bo z racji tej ze jesli to bylaby masa to byloby wiecej problemow a ty masz tylko jeden problem z ladowaniem-znaczy nie ladowaniem a tym co widzi komputer... odezwe sie jak bede mial chwilke i to sprawdze ale dzisiaj niemam juz glowy a jutro niebardzo znajde czas.

jeszcze takie cos mi do glowy przyszlo ze to moze wina regulatora albo alternatora i czasami mu skacze i podbija napiecie.. tylko ze z koleji co innego mowi miernik a co innego tryb serwisowy wiec to nie powinno byc to... i ten objaw coraz bardziej wskazuje na ECU

te bledy od abs zostaw i sie nimi nieprzejmuj.

mjprzem 11-06-11 08:44

tak.. sprawdzilem PCM na 100% zaswieca konrolke.
niemam teraz pewnosci ale sprawdz za pomoca interfejsu napiecie akumulatora... sprawdz czy w scanXL bedzie pokazywal ci takie wysokie napiecie jak w trybie serwisowym.

Jesli tak to odlacz calkowicie deske rozdzielcza i sprawdz pozniej bledy-kody co i kiedy wyskakuje.

Najwazniejsze to sprawdzic czy w chwili pojawienia sie bledu-lub zaswiecenia sie kontrolki napiecie na akumulatorze jest wlasciwe a nie za wysokie.

Moze to byc wina jeszcze jakiegos przewodu lub przekaznika ktory zasila ECU-PCM. Boje sie jednak ze moze okazac sie ze blad jest wewnatrz ECU choc to byloby raczej malo prawdopodobne.

Jak bede cos wiecej wiedzial to napisze ale to juz nie dzisiaj.

Blackrazor 11-06-11 10:28

wczoraj jeszcze zczytałem ramki (niewiem czy coś to pomoże) dziś biore się za te zegary :/

http://img541.imageshack.us/img541/3585/ramka1.jpg
http://img607.imageshack.us/img607/3761/ramka2.jpg
http://img811.imageshack.us/img811/4141/ramka3g.jpg

przy wypiętych zegarach blad pojawia sie ten sam P1246

mjprzem 13-06-11 08:44

co mi z twoich ramek jak silnik nie chodzi ;)

ale tak jak pisalismy to bedzie raczej problem z okablowaniem ECU lub samym ECU

ale sprawdz co z tymi zegarami dokladnie i bedziemy dalej myslec.

Blackrazor 15-06-11 20:57

Cytat:

Napisał mjprzem (Post 582673)
co mi z twoich ramek jak silnik nie chodzi ;)

ale tak jak pisalismy to bedzie raczej problem z okablowaniem ECU lub samym ECU

ale sprawdz co z tymi zegarami dokladnie i bedziemy dalej myslec.

napisałem wyżej

"przy wypiętych zegarach blad pojawia sie ten sam P1246 "
wiazka cala ok nie widać uszkodzeń

mjprzem 16-06-11 10:20

spróbuj poruszac wiazka od ECU

MAcius 23-06-11 22:51

wyjaśniło się już co z tą kontrolką, bo jestem ciekaw jaka była przyczyna

mjprzem 24-06-11 17:27

ja nic nie wiem nowego ;)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:49.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi