Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne techniczne (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   [Ogólne] Woda z klimy we wnętrzu - naprawa (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=17817)

mark_TDDI 14-07-07 11:03

Woda z klimy we wnętrzu - naprawa
 
Tu pisałem o problemie: http://forum.focusklubpolska.pl/viewtopic.php?t=19462

Obecnie samochód jest w ASO (już 2 dni) i jest rozbebeszona cała decha. Niestety - usterka jest gówni.....na (wytarta gąbeczka uszczelniająca w dolnej części przy ściance grodziowej - pierdoła), ale jej usunięcie wymagało wydarcia deski rozdzielczej i całej nagrzewnicy, co wiąże się z wymianą czynnika w całym układzie, bo trzeba go było opróżnić. Mechanicy w ASO zgodnie stwierdzili, że problem dobrze znają z focusów i często jest on mylony z cieknącym podszybiem bądź odklejoną szybą przednią. Koszty......lepiej nie pytajcie.....Albo trafiłem na jakąś kumulację kosztownych usterek (wcześniej wężyk z zaworkiem zwrotnym od pompy wtryskowej - też drogie), albo foka jednoznacznie chce mnie do siebie zniechęcić...

[ Dodano: Sob 14 Lip, 2007 11:19 ]
Właśnie dzwonili z ASO, że odbiór dopiero w poniedziałek - walczą z podpinaniem wszystkich konektorów, które rozłączyli podczas demontażu deski i na dziś nie zdążą.....

[ Dodano: Pon 16 Lip, 2007 21:23 ]
Samochód odebrany. Naprawa: wymiana uszczelniacza + uszczelnianie masą obudowy parownika (rozłożenie obudowy na części i złożenia na masie uszczelniającej). Dodatkowo wymyto i odkażono parownik, wymieniono czynnik chłodzący i olej w układzie klimatyzacji, oraz wymieniono płyn chłodniczy (do naprawy musieli go spuścić z układu).
Całość: 732 złote - ASO Ford AUTOMOTIVE - Tarnów-Zgłobice.

XymoX 04-09-08 12:04

Cytat:

Napisał mark_TDDI
Niestety - usterka jest gówni.....na (wytarta gąbeczka uszczelniająca w dolnej części przy ściance grodziowej - pierdoła)

mógłbyś uściślić o której gąbeczce piszesz ? Chodzi o tą owalną gąbkę, która siedzi w ścianie grodziowej i uszczelnia wychodzące na zewnątrz rurki ? Jeśli nie o tą to o której piszesz ?
Co powiedzieli fachmani - czy usterka ta to reguła i wcześniej czy później dopadnie każdego, czy na zasadzie "zdaża się" ?

Zauważ jeszcze jedną rzecz - na kąciku o problemie tym piszą właściciele najmłodszych FFI. Tematu tego nie poruszają "fokusowcy" :) sprzed liftingu .... Dziwne trochę. Jeszcze nasuwa mi się jedno - oczywiście nic nie sugeruję, broń Boże ale może rozszczelnienie to ma miejsce po jakimś wypadku czy stłuczce bo tak samo z siebie - od czego :evil:

mark_TDDI 05-09-08 11:39

Tak - chodzi o tą uszczelkę, ale jej wymiana nic nie daje, ponieważ woda po niej spływająca, pochodzi z górnych części obudowy parownika i nagrzewnicy. jak już pisałem - naprawa wymaga wydarcia całej deski i rozbebeszenia układów: klimatyzacji i chłodzenia (spuszczanie/odciąganie ołynu i czynnika).
Co do roczników to nie oreintuje się, mój to schyłek 2002 (w systemie widnieje jako MY2003), więc nie najstarszy. Usterka jest niestety bardzo częsta.

XymoX 05-09-08 11:57

1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał mark_TDDI
Tak - chodzi o tą uszczelkę, ale jej wymiana nic nie daje, ponieważ woda po niej spływająca, pochodzi z górnych części obudowy parownika i nagrzewnicy

no oki ale jednego nie rozumiem - woda jak piszesz spływa "gdzieś z góry" - skąd ona tam się bierze skoro parownik od klimy z tego co wiem (chyba, że mam złą wiedzę) jest umieszczony na dole pionowo po prawej stronie wewnątrz panelu nawiewu patrząc w kierunku jazdy. To gdzie w takim razie robi się ta nieszczelność w obudowie ? Widziałeś to - pokazywali Ci ? Pytam bo wrzuciłem fotkę wymontowanego nawiewy i wskazałbyś to miejsce. Myślę, ze wielu by to zainteresowało jak nie teraz to na przyszłość - oby nie musiało.

mark_TDDI 05-09-08 12:19

Parownik jest zamontowany w górnej części zespołu, na dole jest nagrzewnica (króćce nagrzewnicy są nad odpływem skroplin, zaś te górne od parownika - widać ciśnieniowy wąż). Woda jest nawiewana przez wentylator na połaczenia połówek obudowy - widać je wyraźnie na pierwszej z fotek, a następnie ścieka w dół i po gabeczce kapie na dywanik.
Połówki (godajże 3 czy 4 elementy) nie są niczym uszczelnione (ich połączenie) a jedynie zaczepione o siebie tymi zatrzaskami.
W cieplejsze i wilgotniejsze dni, w bukłaku zbiera się większa ilość skroplin i to ten nadmiar wypływa z układu. Usterka nasila się, przy max wydajności klimy, wentylatora i włączonym obiegu wewnętrznym + nadmuch na nogi. Powinno odrazu wyciekać. u mnie najpierw się sączyło, ale po miesiącu wystarczało 5 minut jazdy z klimą, żeby na dole było jeziorko. Niestety - fordy maja wydajną klimę, ale ta wydajnośc powoduje wytrącanie wiekszych ilości skroplin i problemy. BTW - jest to i tak niedoróba i to fabryczna - wiedzą o tym, ale kto powie głośno (i kogo to będzie obchodziło). Dosłownie - kupiłeś forda, to cierp...

XymoX 05-09-08 12:50

1 załącznik(i)
masz na myśli połączenie zaznaczone na czerwono ?

marsellus 17-09-08 12:02

Ja chyba mam ten sam problem, moja Foczka jest już 3 dzień u mechanika. Klika dni po zakupie auta zauważyłem wodę na gumowym dywaniku po stronie pasażera, co bardzo mnie zdziwiło, ponieważ w tych dniach nie padało. Wieczorem po grillu u znajomych chcieliśmy włączyć ogrzewanie, jednak zupełnie bezskutecznie - wiało tylko zimnym powietrzem. Kilka dni później zaświeciła mi się lampka od ładowania, więc szybko zaprowadziłem focusa do elektryka prosząc go, aby (obok wymiany regulatora napięcia - koszt 230 pln+70 pln wymiana) sprawdził co z ogrzewaniem. Okazało się, że wąż doprowadzający płyn do nagrzewnicy został zaślepiony.

W tej chwili czekam na telefon od mechanika, przy czym mam nadzieję, że skończy się tylko na tych usterkach i nie zbankrutuję przy tym...

Sprawa już się wyjaśniła, autko odebrane: wymieniona nagrzewnica - razem z wymianą 1000 zł, przy okazji wymieniłem też rozrząd - 300 pln za wymianę (za pasek i rolkę wcześniej zapłaciłem 165 pln). Mam nadzieję, że przynajmniej na jakiś czas będę miał spokój mogąc czerpać przyjemność z jazdy...

XymoX 17-09-08 19:07

z twojej wypowiedzi rozumiem, że powodem wycieku była nieszczelna nagrzewnica choć przy zaślepionych przewodach to dziwne. A swoją drogą nagrzewnica plus wymiana 1000 pln to wyprali Cię równo. Nagrzewnicę można kupić za 280 pln nówkę i wymienia się ją od dołu od strony kabiny po odpięciu przewodów i zdemontowaniu dolnej pokrywy nagrzewnicy - za taką robociznę +/- 700 pln to złodziejstwo.
A tak przy okazji - masz klimę ? Może to wyciek z klimy do wewnątrz

marsellus 17-09-08 19:38

Kurcze, XymoX może masz i rację - zbyt zajęty jestem pracą, by szukać innych możliwości a o tym mechaniku wiedziałem przynajmniej że nic nie spartaczy. Kasa rzeczywiście nie mała. Tak, mam klimę ale woda pojawiła się na dywaniku tylko raz, zaraz po zakupie auta ( wtedy próbnie sprawdzałem jak działa klimatyzacja), później jeździłem często z włączoną, ale żadnego wycieku nie stwierdziłem. Być może po dłuższym okresie jej nieużywania nastąpił wyciek, jak myślisz?

XymoX 17-09-08 19:45

poczytaj podobne tematy na kąciku - ponoć wyciek wody do wnętrza przy chodzącej klimie to typowa usterka [banghead] ale jeśli twierdzisz, że pomykałeś na klimie i nie ciekło to spoko. A jeszcze powiedz mi co było z nagrzewnicą, że zaczęła cieknąć - była pęknięta czy co ?

marsellus 17-09-08 20:54

Nagrzewnica podobno pękła w 2 miejscach, choć jej nie widziałem tak naprawdę. Powiedziano mi, że w 9-letnim focusie tak się może zdarzyć.Wcześniej miałem renówkę 19 i tam też wymieniałem nagrzewnicę, z tą różnicą, że auto miało wtedy 13 lat. No nic, grunt to śmigać teraz jak najdłużej bez napraw (mam nadzieję), dzieki za pomoc! :wink:

Dapio 05-07-09 13:18

Mam ten sam problem - woda kapie na połączeniu tych 2 elementów, pod dywanikami mokro... ale autko kupione w marcu tego roku u dealera Forda (Polska Grupa Dealerów Kraków, oddział Multexim Katowice) jako auto używane, z roczną gwarancją Ford Protect. Auto ma automatyczną klimatyzację, działającą bez najmniejszych zarzutów.
W warunkach umowy mam napisane, że bezpłatnej wymianie/naprawie podlegają min.:
1. Zespół nagrzewnicy
2. Nagrzewnica
3. Nawiewy
4. Układ klimatyzacji
5. Sprężarka klimatyzacji
W związku z tym pytanie: czy w ramach gwarancji usterkę usuną bezpłatnie?

P.S. Niedawno miałem problem z cieknącą pompą układu chłodzenia (była wyszczególniona w warunkach umowy) - i wymienili bez żadnych problemów, nie dopłaciłem ani grosza :smt001

Dapio 05-07-09 13:18

Mam ten sam problem - woda kapie na połączeniu tych 2 elementów, pod dywanikami mokro... ale autko kupione w marcu tego roku u dealera Forda (Polska Grupa Dealerów Kraków, oddział Multexim Katowice) jako auto używane, z roczną gwarancją Ford Protect. Auto ma automatyczną klimatyzację, działającą bez najmniejszych zarzutów.
W warunkach umowy mam napisane, że bezpłatnej wymianie/naprawie podlegają min.:
1. Zespół nagrzewnicy
2. Nagrzewnica
3. Nawiewy
4. Układ klimatyzacji
5. Sprężarka klimatyzacji
W związku z tym pytanie: czy w ramach gwarancji usterkę usuną bezpłatnie?

P.S. Niedawno miałem problem z cieknącą pompą układu chłodzenia (była wyszczególniona w warunkach umowy) - i wymienili bez żadnych problemów, nie dopłaciłem ani grosza :smt001

XymoX 05-07-09 16:20

daj znać jak rozwiążesz problem

XymoX 05-07-09 16:20

daj znać jak rozwiążesz problem

PiotrDyrcz 06-07-09 11:44

Mam to samo co szanowni forumowicze.
Ja zakleiłem te części (kolor czerwony ze zdjęcia) poxyliną.
wyciek ustał,
faktem jest ze boje sie konsekwencji, bo niewiem czy dobrze zrobiłem

PiotrDyrcz 06-07-09 11:44

Mam to samo co szanowni forumowicze.
Ja zakleiłem te części (kolor czerwony ze zdjęcia) poxyliną.
wyciek ustał,
faktem jest ze boje sie konsekwencji, bo niewiem czy dobrze zrobiłem

XymoX 06-07-09 13:22

Cytat:

Napisał PiotrDyrcz
Ja zakleiłem te części (kolor czerwony ze zdjęcia) poxyliną.
wyciek ustał

opisz troszkę jak to robiłeś, czy rozbierałeś całość - może komuś komu cieknie przyda się

XymoX 06-07-09 13:22

Cytat:

Napisał PiotrDyrcz
Ja zakleiłem te części (kolor czerwony ze zdjęcia) poxyliną.
wyciek ustał

opisz troszkę jak to robiłeś, czy rozbierałeś całość - może komuś komu cieknie przyda się

PiotrDyrcz 07-07-09 09:56

Mianowicie.
Odkręciłem 3 sróbki od schowka (te na dole (pod klapką schowka)), następnie wyjąłem 2 kołki które mocują maskownicę, wygląda ona jakby z grubego materiału (na samym dole pod schowkiem)
w tym momencie po prawej stronie mamy juz przed oczami tą nieszczesną część i teraz. w moim przrzypadku kapało zaraz koło zatrzasku (zdjełem go i zalepiłem poxyliną prawie na całej długości te mniejsce. natomiast dla pewności silikonem do akwarium paluchem zalepiłem od strony Silnika.
efekt?
działa. z tym że w życiu tyle wody nie widziałem z klimy pod autem w momencie włączenia na max obrotów dmuchawy. już widze jakby to wlewało sie do środka. brrr grzyb i korozja na bank, a butydo jazdy to chyba gumowe trzeba by było zakładać.
Powiedzcie tylko czy to normalne?

PiotrDyrcz 07-07-09 09:56

Mianowicie.
Odkręciłem 3 sróbki od schowka (te na dole (pod klapką schowka)), następnie wyjąłem 2 kołki które mocują maskownicę, wygląda ona jakby z grubego materiału (na samym dole pod schowkiem)
w tym momencie po prawej stronie mamy juz przed oczami tą nieszczesną część i teraz. w moim przrzypadku kapało zaraz koło zatrzasku (zdjełem go i zalepiłem poxyliną prawie na całej długości te mniejsce. natomiast dla pewności silikonem do akwarium paluchem zalepiłem od strony Silnika.
efekt?
działa. z tym że w życiu tyle wody nie widziałem z klimy pod autem w momencie włączenia na max obrotów dmuchawy. już widze jakby to wlewało sie do środka. brrr grzyb i korozja na bank, a butydo jazdy to chyba gumowe trzeba by było zakładać.
Powiedzcie tylko czy to normalne?

PiotrDyrcz 07-07-09 13:44

ja skleiłem te cześci ze sobą które są pokazane na zdjęciu. (oznaczone czerwoną ramką- kilka postów wyżej)
woda ma ujscie na zewnątrz, tak jak powinno być.

PiotrDyrcz 07-07-09 13:44

ja skleiłem te cześci ze sobą które są pokazane na zdjęciu. (oznaczone czerwoną ramką- kilka postów wyżej)
woda ma ujscie na zewnątrz, tak jak powinno być.

XymoX 07-07-09 13:57

Cytat:

Napisał PiotrDyrcz
dla pewności silikonem do akwarium paluchem zalepiłem od strony Silnika

to tam jest na tyle miejsca aby łapę wsadzić z silikonem ?

XymoX 07-07-09 13:57

Cytat:

Napisał PiotrDyrcz
dla pewności silikonem do akwarium paluchem zalepiłem od strony Silnika

to tam jest na tyle miejsca aby łapę wsadzić z silikonem ?

XymoX 07-07-09 17:29

Cytat:

Napisał Damiano1412
zisiaj chyba sam spróbuję to zrobić, było by super jakby dało sie to zrobić bez rozbierania deski rozdzielczej

napisz jak rezultaty bo jeśli i u Ciebie to pomoże to temat będzie wart do wrzucenia w FAQ a gdyby chciało się któremuś z Was jakiś manual fotograficzny zrobić to byłaby rewelka

czekamy 8)

XymoX 07-07-09 17:29

Cytat:

Napisał Damiano1412
zisiaj chyba sam spróbuję to zrobić, było by super jakby dało sie to zrobić bez rozbierania deski rozdzielczej

napisz jak rezultaty bo jeśli i u Ciebie to pomoże to temat będzie wart do wrzucenia w FAQ a gdyby chciało się któremuś z Was jakiś manual fotograficzny zrobić to byłaby rewelka

czekamy 8)

PiotrDyrcz 07-07-09 21:12

Miejsca tam jest tylko tyle by palucha wsadzić, (mowa od strony silnika) wiec, mase silikonową na palucha i dawaj ile wlezie. pamietajcie o tym żeby było sucho. szmatka i wycierać.
Stąd mój pomysł na silikon do aqwa. jest bardzo mocny.
a po stronie pasażera poxylina (tu widziałem ze wyciek jest konkretny, wiec czas wiązania musi być szybszy)
Panowie!
dzis ostatni test gdy klima pracuje na 2 biegu wyciek wody (POD AUTKIEM) ZNIKOMY !!! :) faktem jest że jak pracuje na maxa, to wody jest sporo.
obawiałem sie że to olej ze sprężary, albo coś. ale po stwierdzeniu lepkości koloru, zapachu i smaku(niestety), to Woda. :razz:
pisano na forum, że ilość wody zależy od obciązenia i wydajności klimy, no to by mnie uspokoiło.
pozdrawiam.
PS. jak znajdę chwilkę to wstawie foto, ale musze rozebrać majdan.
Albo mimo to spróbuje walnąć fote tak jak jest (poskręcana) bo to naprawde i tak widać.

[ Dodano: Wto 07 Lip, 2009 21:20 ]
Dla rozwiania wątpliwości i uspokojenia niedowiarków podkreślam że Woda jest TYLKO POD AUTEM. KABINA SUCHA.

PiotrDyrcz 07-07-09 21:12

Miejsca tam jest tylko tyle by palucha wsadzić, (mowa od strony silnika) wiec, mase silikonową na palucha i dawaj ile wlezie. pamietajcie o tym żeby było sucho. szmatka i wycierać.
Stąd mój pomysł na silikon do aqwa. jest bardzo mocny.
a po stronie pasażera poxylina (tu widziałem ze wyciek jest konkretny, wiec czas wiązania musi być szybszy)
Panowie!
dzis ostatni test gdy klima pracuje na 2 biegu wyciek wody (POD AUTKIEM) ZNIKOMY !!! :) faktem jest że jak pracuje na maxa, to wody jest sporo.
obawiałem sie że to olej ze sprężary, albo coś. ale po stwierdzeniu lepkości koloru, zapachu i smaku(niestety), to Woda. :razz:
pisano na forum, że ilość wody zależy od obciązenia i wydajności klimy, no to by mnie uspokoiło.
pozdrawiam.
PS. jak znajdę chwilkę to wstawie foto, ale musze rozebrać majdan.
Albo mimo to spróbuje walnąć fote tak jak jest (poskręcana) bo to naprawde i tak widać.

[ Dodano: Wto 07 Lip, 2009 21:20 ]
Dla rozwiania wątpliwości i uspokojenia niedowiarków podkreślam że Woda jest TYLKO POD AUTEM. KABINA SUCHA.

Dapio 07-07-09 22:08

A w aucie jest klimatyzacja manualna czy automatyczna?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:25.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi