Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [FFI] Ładowanie akumulatora (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=25708)

marcin9913 19-02-09 16:45

[FFI] Ładowanie akumulatora
 
Niestety dzisiaj padł mi akumulator i musze go naładować.

I ma m pytanie:
Czy podczas ładowania trzeba odłączać klemy i wyjmować akumulator?

Czy może można poprostu otworzyć maske podłączyć prostownik i czekać aż sie naładuje akumulator, bez odłączani i wyciągania? I nic się nie uszkodzi podczas takiego ładowania?

grzybek 19-02-09 17:25

Trzeba odłączyć klemy, ale nie ma sensu wyciągać aku. Potem musisz tylko szyby zaprogramować jeżeli masz opcję zamknięcia jednym naciśnięciem guzika.

Adek 19-02-09 17:26

Teoretycznie, jeżeli prostownik ma mały prąd ładowania (czy małą siłę, jakoś tak) to można ładować bez odłączania klem. Ale jednak wskazane jest zdjęcie ujemnej klemy przed ładowaniem, ja już od dłuszego czasu odłączam. Pozdrawiam

marcin9913 19-02-09 17:32

Cytat:

Napisał Adek
Teoretycznie, jeżeli prostownik ma mały prąd ładowania (czy małą siłę, jakoś tak) to można ładować bez odłączania klem. Ale jednak wskazane jest zdjęcie ujemnej klemy przed ładowaniem, ja już od dłuszego czasu odłączam. Pozdrawiam

A dlaczego ujemną a nie dodatnią?

ppgor 19-02-09 17:38

Cytat:

Napisał marcin9913
A dlaczego ujemną a nie dodatnią?

żeby zwarcia nie walnąć :wink:

ja odłaczam najpier -
potem +

a załączam odwrotnie :mrgreen:
potem kod do radio trzeba wstukac

rbit9n 19-02-09 17:39

Cytat:

Napisał marcin9913
A dlaczego ujemną a nie dodatnią?

bo jak odłączysz plus i przypadkiem zbliżysz do masy (czyli czegokolwiek metalowego w samochodzie) to zrobisz zwarcie. wyjątkiem jest syrena, gdzie masa była dodatnia i zdejmowało się najpierw plus.

tu http://www.akumulatory.auto.pl/porady.htm znajdziesz porady o aku.

ppgor 19-02-09 17:41

to żesmy sie zgadali rbit9n, [up]

dario200 19-02-09 17:57

Ja ładowałem przed zimą bo jeżdżę na krótkich odcinkach to pomyślałem, że sobie doładuję i nie odłączałem klem. Prostownik był podpięty przez jakieś 7 godzin ale prąd ładowania był w granicach >2A więc nie duży i nic się nie stało. Ale następnym razem jak bym ładował to chyba faktycznie odłączę tę klemę bo jak by nie patrzeć to prąd z prostownika przy założonych klemach cofa się na alternator a to nie wiem czy ma dobry wpływ na niego.

rbit9n 19-02-09 18:09

Cytat:

Napisał ppgor
to żesmy sie zgadali rbit9n, [up]

to się nazywa pisanie synchroniczne

marcin9913 19-02-09 18:17

Czyli odkręce dwie klemy...

Ale akumulatora nie ma potrzeby wyjmować z auta???
Trzeba oczywiście odkręcić te kureczki co jest tam elektolit i w związku z tym bezpieczne jest zostawienie akumulatora w aucie? Bo chyb aten elektrolit jak dobrze pamiętam będzie "bulgotał"

ppgor 19-02-09 19:30

Cytat:

Napisał marcin9913
Czyli odkręce dwie klemy...

no tak :mrgreen:

Cytat:

Napisał marcin9913
Ale akumulatora nie ma potrzeby wyjmować z auta???

nie :wink:

przecież nie bedziesz go ładował prądem 20 A jak zapewne posiadasz aku 70-72Ah
spokojnie 6 A przez 10-11 h i delikatne bulgotanie nie spowoduje ochlapania lakieru :wink:

moons 19-02-09 21:23

Cytat:

Napisał marcin9913
Czyli odkręce dwie klemy...

Ale akumulatora nie ma potrzeby wyjmować z auta???
Trzeba oczywiście odkręcić te kureczki co jest tam elektolit i w związku z tym bezpieczne jest zostawienie akumulatora w aucie? Bo chyb aten elektrolit jak dobrze pamiętam będzie "bulgotał"

Jeśli tak zostawiasz akumulator to wystarczy że położysz jakąś ścierkę czy szmatkę przykrywając te otwory po korkach (tylko oczywiście nie zatykając szczelnie a tylko tak lekko) i wtedy nawet przy mocnym bulgotaniu nie będzie Ci chlapać. Ale najlepszym rozwiązaniem jest wyjęcie akumulatora i ładowanie go w trochę cieplejszym miejscu, oczywiście przy dużych mrozach i nie ogrzewanym garażu, bo przy minus kilku to chyba nie ma najmniejszego znaczenia.
Pozdrawiam

marcin9913 19-02-09 21:56

Cytat:

Napisał moons
Ale najlepszym rozwiązaniem jest wyjęcie akumulatora i ładowanie go w trochę cieplejszym miejscu, oczywiście przy dużych mrozach i nie ogrzewanym garażu, bo przy minus kilku to chyba nie ma najmniejszego znaczenia.
Pozdrawiam

...mam ogrzewany garaż :D

Pabloos 20-02-09 13:25

Cytat:

Napisał marcin9913
Ale akumulatora nie ma potrzeby wyjmować z auta???

Kurcze coście tacy zatwardzale uparci z tym nie wyjmowaniem aku tym bardziej że:
Cytat:

Napisał marcin9913
...mam ogrzewany garaż :D

już kiedyś to pisałem ale powtórzę :

W niektórych samochodach nawet trzeba tak robić gdyż odpięcie aku powoduje zresetowanie kompa i trzeba albo ładować podłączony aku albo robić to przy pomocy układu podtrzymującego napięcie (FFI do nich nie należy ) ALE używa się wtedy elektronicznego prostownika , z zaszytymi odpowiednimi układami czuwającymi nad napięciem i prądem ładowania i są to dość drogie urządzenia i możesz tak ładować jesli posiadasz taki automatyczny prostownik

Natomiast przy zwykłym prostowniku należy minimum odpiąć jedną klemę , a to dlatego że taki zwykły prostownik ma podwyższone napięcie w stosunku do tego panującego w układzie elek. samochodu i możesz zniszczyć alternator , kompa , radio etc .

Poz tym , jeśli nawet masz automatyczny prostownik to będziesz musiał odkręcić korki aku a przy ładowaniu kwas siarkowy se popyskuje na boki , i łatwiej o rudą , więc prościej :

Nie ma sensu

kemizo67 20-02-09 15:47

Cytat:

Napisał rbit9n
Cytat:

Napisał marcin9913
A dlaczego ujemną a nie dodatnią?

bo jak odłączysz plus i przypadkiem zbliżysz do masy (czyli czegokolwiek metalowego w samochodzie) to zrobisz zwarcie. wyjątkiem jest syrena, gdzie masa była dodatnia i zdejmowało się najpierw plus.

a to ciekawe stwierdzenie, czy mógłbyś mi to wytłumaczyć - jak można zrobić zwarcie przy jednym biegunie i jak zamknie się wtedy obwód ?

Ranid 20-02-09 16:22

Też jestem ciekaw jak 3cm końcówki ołowianej zrobi zwarcie.

marcin9913 20-02-09 16:55

Ładuje mi sie akumulator już od godziny 7:30, ale woda jeszcze nie bulgocze nawet, tzn niby coś tam się dzieje, bo widać jak mniejwięcej co 5 seund takie maluteńkie pęcherzyki powetrza wydostają ise nad wode...ale jak się dobrze przyjrzeć to dopiero to widać..

A na wskażniku na akumulatorze (Motocraft) dalej jest czerwony kolor... a powinien być chyba zielony jak jest naładowany.

Greg 20-02-09 17:05

marcin9913, jak aku się kończy to to oczko może
już nie wrócić do świecenia.
Miałem tak u siebie , nawet po ładowaniu i dziennym
odpalaniu oczko nie wróciło do normy a aku dość szybko padł.

pzdr.

rbit9n 20-02-09 17:17

Cytat:

Napisał kemizo67
a to ciekawe stwierdzenie, czy mógłbyś mi to wytłumaczyć - jak można zrobić zwarcie przy jednym biegunie i jak zamknie się wtedy obwód ?

faktycznie, tak to jest jak się pisze, a nie czyta i w dodatku wierzy w przesądy.

ale, jakbyśmy najpierw odkręcali dodatnią klemę i byśmy dotknęli kluczem do masy (podłączonej do ujemnej nadal) to już inna rozmowa. może o to chodziło raczej.

ps. mówię "dzień dobry" i chyba robię faux pas.

marcin9913 20-02-09 17:27

Cytat:

Napisał Greg
Miałem tak u siebie , nawet po ładowaniu i dziennym
odpalaniu oczko nie wróciło do normy a aku dość szybko padł.

No to nie pocieszyłeś mnie...

ppgor 20-02-09 17:53

marcin9913, a ile wiosenek ma ten Twój aku :?:

marcin9913 20-02-09 18:13

foka 2003r, od nowości jest akumulator

ppgor 20-02-09 18:41

Cytat:

Napisał marcin9913
oka 2003r, od nowości jest akumulator

to licz sie z wymianą :wink:

glabro 20-02-09 18:46

Cytat:

Napisał kemizo67
[

a to ciekawe stwierdzenie, czy mógłbyś mi to wytłumaczyć - jak można zrobić zwarcie przy jednym biegunie i jak zamknie się wtedy obwód ?

A już tłumacze najprościej jak potrafie. Znajdź gniazdko elektryczne w domu w pobliżu kaloryfera, zbadaj próbnikiem gdzie masz napięcie-fazę (w której z obu otworów)
Potem ręką włóż tam gwoździa drugą trzymając kaloryfer.
To jest najprostszy przepis na zbadanie jak za pomocą jednego bieguna mamy PRZEPŁYW PRĄDU. Co prawda to inna bajka bo sami posiadamy opór R więc o zwarciu nie ma mowy. Źródło prądu zmiennego nie posiada też biegunów.
Tak czy inaczej prąd płynie z plusa do minusa (chodź fizycznie jest zupełnie odwrotnie :D ) ia czy minusem będzie "-" na akumulatorze czy po prostu masa, jakiś uziom czy jeszcze coś to nie ma to najmniejszego znaczenia. :)

P.S.
Jeśli jednak znalazł by się taki ochotnik, który zechciałby zrobić eksperyment z gwoździem to szczerze nie polecam :)

Greg 20-02-09 18:52

glabro ale na odłączonej klemie nie ma prądu,
a chyba o to tu chodziło.

Pzdr.

marcin9913 20-02-09 19:00

Cytat:

Napisał ppgor
Cytat:

Napisał marcin9913
oka 2003r, od nowości jest akumulator

to licz sie z wymianą :wink:

W takim razie jakiej firmy polecacie?
Musi byc pojemnosc taka jak teraz mam czyli 70Ah????

kemizo67 20-02-09 19:10

Cytat:

Napisał rbit9n
Cytat:

Napisał kemizo67
a to ciekawe stwierdzenie, czy mógłbyś mi to wytłumaczyć - jak można zrobić zwarcie przy jednym biegunie i jak zamknie się wtedy obwód ?

faktycznie, tak to jest jak się pisze, a nie czyta i w dodatku wierzy w przesądy.

ale, jakbyśmy najpierw odkręcali dodatnią klemę i byśmy dotknęli kluczem do masy (podłączonej do ujemnej nadal) to już inna rozmowa. może o to chodziło raczej.

ps. mówię "dzień dobry" i chyba robię faux pas.

i z tym stwierdzeniem się zgadzam [pub3]

[ Dodano: Pią 20 Lut, 2009 19:19 ]
glabro czy rozumiesz, że nie można uzyskać przepływu prądu z bieguna o tej samej wartości tj. + i + , - i -

jak odkręcisz przewód + i dotkniesz nim do masy lub klemy - aku ( to samo ) to nic się nie stanie - nie ma różnicy potencjałów. A Twój przykład z gniazdkiem jest bez sensu ponieważ dotykając przewodu fazowego w gniazdku i kaloryfera, który jest uziemieniem pojawia się właśnie różnica potencjałów tzn,. napięcie
Troszkę się rozpisałem ale trzeba uświadomić kolegę na czym to polega

marcin9913 20-02-09 19:38

Znalazłem taką ciekawostkę o akumulatorze FORDA:
http://www.autocentrum.pl/go/338__Te...165754228.html

Ranid 21-02-09 09:48

Cytat:

Napisał marcin9913
Znalazłem taką ciekawostkę o akumulatorze FORDA:
http://www.autocentrum.pl/go/338__Te...DAC_2007__1657
54228.html

Polecam BANNER miałem go 6lat - jest to chyba'' Austria'' produkcja.

marcin9913 21-02-09 09:51

Kolega który pracuje w Fiacie mówił mi wczoraj że Centra podobno ma dobre akumulatory i idą na pierwszy montaż do Fiata...


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:41.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi