Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [FFI] Pasek wieloklinowy (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=22646)

M.A.G. 26-06-08 19:16

[FFI] Pasek wieloklinowy
 
Szukałem na forum, lecz nie znalazłem...

... czy ktoś z was osobiście wymieniał pasek wieloklinowy :?:

Interesuje mnie przedewszystkim na co zwrócić uwagę i jakie mogą spotkać mnie niespodzianki :wink:

Ewentualnie jakieś uwagi i porady, które ułatwią tą operację (Foczka będzie pod narkozą więc mi nie powie co ją boli :P )

HoRsHiN 26-06-08 20:27

Opis jak to zrobić jest w książce "FORD FOCUS 1998-2004 Poradnik użytkownika" ;)

Jak potrzebujesz schemat to jutro moge CI podeslac.

Wymontowanie:
1. Zaciągnij hamulec awaryjny. Unieś i ustaw przód pojazdu na podpórkach. Zdemontuj prawe koło.
2. Odkręć osłonę paska klinowego.
3. Poluzuj pasek. W tym celu obróć kluczem oczkowym śrubę rolki napinającej (1) w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.. Uwaga. W modelach z silnikiem 1,4 i 1,6 litra oraz z klimatyzacją śrubę rolki napinającej należy obrócić w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
4. Zdejmij pasek

Zamontowanie:
5. Czynności zamontowania wykonaj w kolejności odwrotnej do opisanej powyżej. Zwróć uwagę na prawidowe osadzenie paska na kołach pasowych. Śrubę zaciskową rolki dokręć momentem 5-6 Nm.

gregorc 26-06-08 20:59

HHoRsHiN, rzeczowy opis :wink:

Ale sam pasek to nie wszystko, myslę, że przy takiej operacji warto od razu wymienić rolkę napinająca, aby pozbyć się w przyszłości (zwłaszcza w wilgotne dni) ewentualnego ,,świerszcza" :mrgreen: pod maską ...

M.A.G. 27-06-08 04:27

HoRsHiN, dzięki za opis :wink:

Ale w teorii też wiem jak to wygląda, dlatego pytam o stronę praktyczną tej wymiany.

leniuch 27-06-08 12:14

Bułka z masłem... najdłużej zajmie zdjęcie osłony paska klinowego (plastik pomiędzy "glebą" i paskiem klinowym) - 2 śrubki, czyli jakaś minuta czterdzieści. ;)
Potem bierzesz (z tego co pamiętam) klucz 17, najlepiej oczkowy, i kręcisz (śruba na napinaczu) w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara... to jedną ręką (napinacz ma spreżynę, która Ci będzie próbować ponownie napiąć pasek) drugą jak się już wystarczająco poluzuje, ściągnij poluzowany pasek z którejś rolki i gotowe.
Wuj Zbych robi to inaczej... "od góry", ale moim zdaniem od dołu jest wygodniejsze dojście do śruby napinacza.

Aha.. i jeszcze jedno.. nie ma w ogóle potrzeby ściągania koła ani podpierania go na czymkolwiek. robiłem to już kilka razy razy i wystarczyło się wsunąć pod samochód. jest bardzo łatwy dostęp i do śrubek od osłony i do samej śruby na napinaczu.

Jedyne co mogę podpowiedzieć od siebie, to podczas zakładania nowego paska nie przeginaj z dokręcaniem śruby napinacza... jak poczujesz mocny opór, to odpuść. Inaczej odkręcisz sobie śrubę (odwrotny gwint). Nic strasznego... zresztą, pewnie sam zobaczysz gdzie jest granica. :)

Powodzenia,
Pozdrawiam.

M.A.G. 28-06-08 21:32

leniuch, dzieki za praktyczny opis [bigok] [pub2]

Dzisiaj zrobiłem oględziny paska i okazało się, że nie ma potrzeby jego wymiany.

Piski ustały, pewnie były spowodowane tym, że kilka dni temu Foczka udawała amfibię i może woda z różnymi śmieciami jakoś dostała się na pasek (trochę było nalotu na zewnętrznej stronie paska) ale ogólnie pasek nie posiada śladów zużycia i wyszczypanych rowków - wolałem zajrzeć i się upewnić czemu raz piszczało a raz nie :mrgreen:


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:27.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi