Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] Zapach gumy po wymianie rozrządu. (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=41363)

fFocus 16-07-10 13:45

Zapach gumy po wymianie rozrządu.
 
Witam.
Wczoraj byłem u mechanika na standardowa wymianę rozrządu po zakupie auta (fFocus 1.8 TDCi 115).
Zakupiłem pasek + napinacz firmy bodaj Dayco (usłyszałem w sklepie, że ta firma robi części, które Ford pakuje w pudełka sygnowane swoim logo i oczywiście zwiększa cenę). Dodatkowo wymieniłem pasek od alternatora.
Teraz po jakimś czasie po otworzeniu maski czuć delikatny smród gumy. Po włączeniu nawiewu po jakimś czasie także lekko czuć w kabinie.
Czym to może być spowodowane?
Dodatkowo po odpaleniu słychać takie hmmm... pyknięcie. Czy to wszystko jest kwestią dotarcia się, czy już powinienem się martwić.
Jeszcze jedno.
Wymieniłem też olej na coś takiego: Ford Formula Plus 10W-40. Tak mi doradził człowiek, który prowadzi sklep z częściami Forda. Jest to olej półsyntetyczny. Tą radę człowiek oparł na przebiegu auta, który wynosi 160 000 km. Na tym forum znalazłem kilka rad zalecających lanie syntetyka. Olej już wymieniony, ale czy dobrze zrobiłem? Mogę poświęcić tą stówę i ew. kupić olej jak trzeba.
Pozdrawiam.

MisiekT 16-07-10 14:03

Cytat:

Napisał fFocus (Post 465325)
po odpaleniu słychać takie hmmm... pyknięcie

a nie jest to przypadkiem kompresor od klimy? nie odpalasz z wlaczona klima?
Cytat:

Napisał fFocus (Post 465325)
Olej już wymieniony, ale czy dobrze zrobiłem?

do dupy, to olej do silnikow VW

a smrod gumy nie ma powodu sie pojawiac po wymianie rozrzadu, cos musial mechanior zmajstrowac nie tak albo cos zostawil nie tam gdzie trzeba...

dvl 16-07-10 14:22

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 465335)
albo cos zostawil nie tam gdzie trzeba...

Np. but mógł zostawić, jedź do niego i zobacz czy ma oba na nogach. ;-) A tak na poważnie to wróć i każ to sprawdzić, z rozrządem nie ma żartów.

fFocus 16-07-10 20:44

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 465335)
do dupy, to olej do silnikow VW

Do VW? Przecież to jest olej produkowany przez Forda. Myślałem, że Ford robi olej do Fordów.

Cytat:

Np. but mógł zostawić, jedź do niego i zobacz czy ma oba na nogach. A tak na poważnie to wróć i każ to sprawdzić, z rozrządem nie ma żartów.
Byłem. Facet powąchał, no i faktycznie śmierdzi. Ale nic ciekawego nie powiedział. Wymienił jeszcze pasek od alternatora. Może to ten?
Nie włączam z klimą. Co więcej, jak włączę klimę, smród w kabinie nie jest tak dokuczliwy, albo znika. Pojawia się głównie przy nawiewie powietrza bez klimy. Problem w tym, że ja się na tym nie znam, więc facet może mnie zbyć. Ale tak sobie myślę, że pojadę do innego mechanika i jego zapytam go o tą robotę.

MisiekT 16-07-10 21:33

Cytat:

Napisał fFocus (Post 465479)
Myślałem, że Ford robi olej do Fordów.

robi, znaczy sprzedaje - miedzy innymi do Forda Galaxu z silnikiem VW :)

fFocus 18-07-10 21:18

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 465496)
robi, znaczy sprzedaje - miedzy innymi do Forda Galaxu z silnikiem VW :)

No proszę.

Jeśli chodzi o rozrząd, to ten, po tym jak spadły temperatury przestał śmierdzieć.
A co do oleju, to rada była podyktowana tym, że olej o większej lepkości ma niby uszczelniać to co rozłazi się w silniku po przejechaniu 160K.

fFocus 27-10-10 22:54

Tak informacyjnie...
Opisane powyżej problemy sprawiały zużyte rolka napinacza i prowadząca paska wieloklinowego. Smród paska (był to smród paska wieloklinowego) także się stąd prawdopodobnie brał. Po wymianie jak ręką odjął.
Pozdrawiam.

Kubuch 28-10-10 10:19

Cytat:

Napisał fFocus (Post 465822)
A co do oleju, to rada była podyktowana tym, że olej o większej lepkości ma niby uszczelniać to co rozłazi się w silniku po przejechaniu 160K.

Rada rodem z głębokiego PRL... Przy następnej wymianie zalej Formulę F i nie słuchaj sprzedawców ;)

mkaminski100 28-10-10 12:52

Zapytajcie sie nastepnym razem co ile Dayco/Gates/Conti itp radza wymieniac pasek w tym silniku (najczesciej co 60 tys) a ile mozna zrobic na oryginalnym (150k)
Jak sie ktos zastanawia dlaczego to niech zobaczy jak wyglada pasek Forda (od wewnatrz) i "ten co robia dla Forda tylk jest w innym pudelku".
W tym silniku oszczednosc 50-70zl na pasek zamiennik jest nieoplacalne, szczegolnie, ze u wielu mechanikow sama robocizna jest czesto niewiele tansza od kosztu paska.

Dla silnikow TDDI z wczesnych lat trzeba sprawdzic jaki jest napinacz. Stare, bez sprezyn sa wycofane (dalej niestety mozna je kupic) i przy wymianie na nowy typ trzeba naciac obudowe rozrzadu i najlepiej wymienic kolko walka na nowy typ (minimalnie inne zeby). Obudowe mozna kupic nowa (nowy typ), ale trzeba tez kupic nowe mocowanie silnika, bo jest minimalnie inaczej wyprofilowane - dlatego Ford pozwala na naciecie rogu obudowy zeby nowy napinacz pasowal.
To gwarantuje kolejna wymiane przy 150k.

fFocus 28-10-10 16:55

Bez bicia zgadzam się oboma powyższymi opiniami. Ale to wiem, niestety, już po fakcie. Jak pisałem pierwszego posta w tym wątku, to byłem lekko zdezorientowany ilością rzeczy jakie trzeba wiedzieć, żeby nie zostać nabitym w butelkę.

mkaminski100 28-10-10 17:03

Ja to pisze juz od dluzszego czasu gdzie moge, niestety ludzie nadal najpierw zalatwiaja z mechanikiem, a potem zagladaja na forum :)
Moze w koncu bede mial wolna ta 25 godzine w dniu to zrobie porade o pasku do diesla. Zdjecia juz kilka razy nawet zrobilem, tylko trzeba spedzic godzinke na uporzadkowaniu i napisaniu opisu.

Falcon 28-10-10 18:55

No to dalej! Rób ten opis i wrzucaj do FAQ! :D

darom182 03-12-10 23:08

Witam, Panowie mam pytanko, wymieniałem 2 tyg temu rozrząd w moje Foce:)
tzn nie ja mechanior, po wymianie pękła mu śruba dociskająca koło rozrządu coś stukło i silnik zgasł,
wiadomo jaka przyczyna,
powiedzial mechanik że bierze to na siebie, kilka godz po zdarzeniu mechanior dzwoni do mnie i mowi że na szczęscie nic sie nie stało odpalil i motorek goni, fakt pali pieknie jak nigdy wcześniej pracuje płynnie i moc ma:) tylko że pali troszke więcej, i tu moje pytanie czy istnieje możliwośc ze po tej usterce cos sie uszkodziło w silniku, np zawór nie domyka czy cos? bo troszke mnie to zastanawia, skoro stuklo i zgasl motor ( bylo to podczas odpalania silnika) czy faktycznie moglo sie nic nie stac?

marcin2m 04-12-10 08:50

Cytat:

Napisał darom182 (Post 511817)
motorek goni, fakt pali pieknie jak nigdy wcześniej pracuje płynnie i moc ma tylko że pali troszke więcej,

Moim zdaniem gdyby coś było nie tak to miałbyś jakiś problem z silnikiem, a z Twojego opisu nie wynika, że śmiga aż miło.

Poza tym, nawet jak będziesz snuł domysły do mechanika, że może coś jest nie tak to na pewno nie rozbierze Ci silnika na części - bo tylko tak mógłby ocenić czy coś jest nie tak - a tego na pewno nie zrobi.

Jedno możesz zrobić, zobowiązać go, że po takim zdarzeniu udziela Ci gwarancji i jak coś wyjdzie po jakimś czasie to wracasz do niego i bierze koszty na siebie. W końcu spartolił robotę za pierwszym razem.

Poza tym ile pali więcej i czy przypadkiem to nie efekt "zimy"?

darom182 04-12-10 15:12

Cytat:

Poza tym ile pali więcej i czy przypadkiem to nie efekt "zimy"?
obecnie spalanie mam ok 12-13L
ale tak sobie myślałem ze pokonuje do pracy dystans az 3 km:) wiec jade na zimnym motorze, wlaczone ogrzewanie na full bo sie skrobac nie chce,a motorek pali naprawde jak nigdy do tąd, przy mrozie tak jak teraz po nocy pali na dotyk dosłownie, rowna i cicha praca silnika,

marcin2m 04-12-10 18:23

Cytat:

Napisał darom182 (Post 511978)
a motorek pali naprawde jak nigdy do tąd, przy mrozie tak jak teraz po nocy pali na dotyk dosłownie, rowna i cicha praca silnika,

No to nie ma co szukać dziury w całym.

Marek-B 04-12-10 20:27

Cytat:

Napisał darom182 (Post 511978)
pokonuje do pracy dystans az 3 km:) wiec jade na zimnym motorze, ,

...i ssaniu:)

wilku 15-12-14 22:15

Witam czy robił ktoś manuala jak wymienić rozrząd w 1.6 16V Zetec focus mk1 ?

andrzej1963 22-12-14 18:51

Gdzieś w necie był bardzo oszczędny opis ("obrazkowy"). Z tego co pamiętam jak robiłem u siebie osobiście to jest parę "pułapek" z którymi trzeba uważać m.in brak klina na kole pasowym wału. Robienie całej operacji "po łebkach" szybko mści się.

Masterjam 23-01-15 11:53

Pytanko, niby tez INA cena niższa ale 2 rolki w zestawie do TDDI?

http://allegro.pl/ina-rozrzad-kpl-fo...967831989.html
http://allegro.pl/rozrzad-ford-trans...010855686.html

wuuf 23-01-15 21:57

błędne zdjęcie ktoś wrzucił, zobacz, że szukając po numerze katalogowym, wszędzie znajdziesz pod tym numerem zestaw 1 rolka 1 pasek :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi