Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Wymiana zawieszenia tył -zestawy naprawcze? (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=29120)

Adax 07-08-09 18:55

Wymiana zawieszenia tył -zestawy naprawcze?
 
Witam wszystkich! FFI, 2001, 85kkm. Pękły mi obydwie sprężyny na tylnym zawieszeniu -jeden zwój od góry - zanim się zorientowałem to miałem trzeszczenie jak "wóz drabiniasty". Jeden zwój od góry, więc trudno było zauważyć, jednak pewien myślący mechanik zauważył, że tył mi nieznacznie siedzi i przyjrzał się dokładniej :)

Sprężyny już mam, ale do tego dochodzą wybite tuleje wahaczy. I tu mam do kolegów pytania:

1. czy wymiana tylko tulei żywotnościowo daje podobny efekt jak wymiana całych kompletnych wahaczy? Czy robiliście tak?

2 który zestaw naprawczy (linki) jest godny uwagi -tańszy? :), a może macie inne namiary?
623 zł - http://ford.sklep.pl/pl,product,3218...wieszenia.html
469 zł - http://www.ford-esklep.pl/index.php?...56&cat_id=1157

3. Co jeszcze (oprócz tego w zestawach) jest wskazane do wymiany na tylnym zawieszeniu?

Pozdrawiam, Adax

Ranid 07-08-09 19:58

Wymień tylko te co potrzeba nie które tulejki nie trzeba wymieniać,są osobno do kupienia.

Adax 08-08-09 08:13

Cytat:

Napisał Ranid
Wymień tylko te co potrzeba nie które tulejki nie trzeba wymieniać,są osobno do kupienia.

Czyli tutaj nie sugerujesz wymiany całych wahaczy, tak jak na przodzie? A dlaczego, można zapytać? :) Patrzyłeś na te 2 linki -zestawy naprawcze? Co o tym sądzisz?

Widzę, że chyba nie korzystaliście z zestawów naprawczych (bo cisza), chyba, że wyjechaliście swoimi fokami na wakacje... :) Dajcie, proszę, swój głos w tej sprawie.
Czy Ktoś z Krakowa (okolicy) może polecić "złotą rączkę" do wymiany zawieszenia tylnego w oparciu o zestaw naprawczy? A może wymienialicie to sami? Instrukcji jakoś nie znalazłem :(

Ranid 09-08-09 21:13

Tak jak radzę wymień tylko to co potrzeba,ten wahacz co ma regulację jest ważny i tu trzeba kupić mimośród,śrubę nową bo tym ustawia się zbieżność no i oczywiście tulejki wymienić.Po zmianie konieczna zbieżność.

adamtka 09-08-09 22:15

Adax, ja właśnie 2 tygodnie temu robiłem tylne zawieszenie i kupilem komplet tulei http://www.allegro.pl/item707219381_...e_komplet.html
dokładnie takie :) do tego wymieniłem amortyzatory z tyłu i teraz jest super, prowadzi się jak nówka :mrgreen: Polecam Ci ten komplet

[ Dodano: Nie 09 Sie, 2009 22:18 ]
A i u mnie jeszcze doszedł zestaw naprawczy cylinderków hamulców bo mi ręczny nie odbijał, ale to groszowe sprawy

Adax 09-08-09 22:43

Cytat:

Napisał adamtka
Adax, ja właśnie 2 tygodnie temu robiłem tylne zawieszenie i kupilem komplet tulei http://www.allegro.pl/item707219381_...e_komplet.html
dokładnie takie :) do tego wymieniłem amortyzatory z tyłu i teraz jest super, prowadzi się jak nówka :mrgreen: Polecam Ci ten komplet

Ten sam widzę u nich w sklepie...

Cytat:

Napisał adamtka
[ Dodano: Nie 09 Sie, 2009 22:18 ]
A i u mnie jeszcze doszedł zestaw naprawczy cylinderków hamulców bo mi ręczny nie odbijał, ale to groszowe sprawy

A po ilu km wymieniałeś te amory i hamulce. Bo ja mam 85 tys km i na przeglądzie mechanik nic nie powiedział o hamulcach i amorach. Powinienem też to zrobić?

adamtka 09-08-09 22:46

Cytat:

Napisał Adax
A po ilu km wymieniałeś te amory i hamulce. Bo ja mam 85 tys km i na przeglądzie mechanik nic nie powiedział o hamulcach i amorach. Powinienem też to zrobić?

No u mnie już jest 208 tyś przebiegu więc już pasowało, ale jeżeli u Ciebie ręczny dobrze działa to nie ma potrzeby, a amory to jeszcze też pewnie trochę polatają.

tjmdm 10-08-09 06:18

Re: Wymiana zawieszenia tył -zestawy naprawcze?
 
Cytat:

Napisał Adax
Witam wszystkich! FFI, 2001, 85kkm. Pękły mi obydwie sprężyny na tylnym zawieszeniu -jeden zwój od góry - zanim się zorientowałem to miałem trzeszczenie jak "wóz drabiniasty". Jeden zwój od góry, więc trudno było zauważyć, jednak pewien myślący mechanik zauważył, że tył mi nieznacznie siedzi i przyjrzał się dokładniej :)

Sprężyny już mam, ale do tego dochodzą wybite tuleje wahaczy. I tu mam do kolegów pytania:

1. czy wymiana tylko tulei żywotnościowo daje podobny efekt jak wymiana całych kompletnych wahaczy? Czy robiliście tak?

2 który zestaw naprawczy (linki) jest godny uwagi -tańszy? :), a może macie inne namiary?
623 zł - http://ford.sklep.pl/pl,product,3218...wieszenia.html
469 zł - http://www.ford-esklep.pl/index.php?...56&cat_id=1157

3. Co jeszcze (oprócz tego w zestawach) jest wskazane do wymiany na tylnym zawieszeniu?

Pozdrawiam, Adax

ja ostatnio to robiłem i kupiłem ten tańszy zestaw...do tego doszły jeszcze dwa łączniki i kilka śrub bo przy demontażu kilka trzeba było ciąć [hammer]

Adax 10-08-09 11:57

Re: Wymiana zawieszenia tył -zestawy naprawcze?
 
Cytat:

Napisał tjmdm
ja ostatnio to robiłem i kupiłem ten tańszy zestaw...do tego doszły jeszcze dwa łączniki i kilka śrub bo przy demontażu kilka trzeba było ciąć

No to niedobrze :( a mógłbyś sprecyzować te łączniki i śruby dodatkowe, np. w sklepie http://ww.ford-esklep.pl/ bo tam zamierzam kupować części. Chyba, że te łączniki i śruby to jakieś standardowe...

dago 10-08-09 12:41

Właśnie to robię na zestawie naprawczym, z kluczy to nasadkowe 15 ale dobre bo dwie już strzeliły, mam pytanie jak dojść do górnej śruby mocowania górnego wahacza kątówką, ni groma tam się nie mieści :(

Adax 10-08-09 13:14

Cytat:

Napisał dago
Właśnie to robię na zestawie naprawczym, z kluczy to nasadkowe 15 ale dobre bo dwie już strzeliły, mam pytanie jak dojść do górnej śruby mocowania górnego wahacza kątówką, ni groma tam się nie mieści :(

Miałeś jakąś ściągę, czy sam bez pomocy "naukowych" ? Nie mam odp. na Twoje pytanie, ale mam nadzieję, że napiszesz jak Ci poszło, bo może sam się też podejmę tego wyzwania? W końcu jestem mechanikiem ale... nie samochodowym :)

dago 10-08-09 13:28

Manual leży gdzieś na forum, co to za problem raptem 10 śrubek na stronę :) których połowę trzeba przeciąć :(

Ranid 10-08-09 17:16

Cytat:

Napisał dago
Manual leży gdzieś na forum, co to za problem raptem 10 śrubek na stronę :) których połowę trzeba przeciąć :(

Koledzy przypomnę że ''Nakrętki'' są zgrzewane i ich się nie odkręca,odkręca się ''śrubami'' dla tego w zestawie nie ma nakrętek.Wyjątek mimośrody mają nakrętki.Nic nie trzeba ciąć jak piszą no może trafi się na poprzecznym albo mimośród jak jest długo nie odkręcany.Górne mocowanie amortyzatora też odkręca się śrubą[kombi].

dago 10-08-09 19:36

Niestety tak dobrze to tylko w bajkach z dobrym zakończeniem, górny wahacz wymagał cięcia na dole, to samo kość z jednej strony poszła bez problemu z drugiej ciecie jutro z rana, mimośród też zapieczony wymagał cięcia, i mocowanie wahacza dolnego też do cięcia to na tyle z dzisiejszej walki :)

Adax 13-08-09 09:16

Cześć dago! Minęło kilka dni, jak efekty? Podaj proszę link do wspomnianaego przez Ciebie manuala -jakoś nie mogę go odnaleźć.

maciej_b 15-08-09 15:04

Witam.

Jestem po wymianie tulejek tylnej zawiechy. Niestety koła stoją tak /---\ Niby wszystko jest ok, tulejki chycone migiem do wahaczy. Katy pochylenia koła są rzędu -3 stopni.
Co z tym fantem zrobić. Pomału widać że opony są zdzierane nierównomiernie i trzeba sie śpieszyć by je uratować.

Adax 18-08-09 18:47

U mnie wymiana za 1 tydzień -nie zdecydowałem się robić tego sam.
Zdaje się, że coś się tam reguluje na mimośrodach, ale nie wiem, może ktoś podpowie...

maciej_b 18-08-09 19:41

Adax, mimośrody wyregulują Ci na stacji diagnostycznej (potrzebne przyrządy do zbieżności)

dago 19-08-09 07:19

Wszystko zakończyło się sukcesem :) muszę jeszcze jechać na geometrię, teraz myślę, że spokojnie w jeden dzień bym się wyrobił, przede wszystkim szkoda czasy na szarpanie
się z zapieczonymi śrubami w tulejach, te które idą odkręcamy a resztę bez sentymentów jedziemy fleksą, a i ważne zwykła tarcz jest trochę za mała potrzebna jest z 3-4 mm większa.
R.

marekj 19-08-09 10:39

maciej_b, jedź na geometrię

maciej_b 20-08-09 18:58

marekj, byłem nic nie poprawią (zbieżność owszem ustawili, ale kąty pochylenia wynikają z konstrukcji i nic z tym nie idzie zrobić-jedynie ingerencja w zawieszenie, przesunięcie śrub od wahacza poprzecznego górnego na zewnątrz).

marekj 21-08-09 11:26

Dziwne. Cos musi byc nie tak z zawiechą - samochód nie był bity? Może któraś tulejka jeszcze jest wyrobiona i stąd przesunięcie? U mnie kiedys też tak było pochylone, ale po ustawieniu geometrii się wyprostowało, a facet się dziwił kto mi ustawiał ja poprzednio bo auto prawie cztery ślady zostawiało. (ustawiał on sam [plask] - więcej tam nie pojechałem)

maciej_b 21-08-09 20:17

Auto na 100% nie bite. Wcześniej (przed wymianą wszystkich tulejek) było dobrze. Auto prowadziło się dobrze. Teraz koła są pochylone i mam wrażenie że straciło stateczność (np. przy wyjeżdżaniu z zapadniętej studzienki czuć jak tył ciągnie na bok, wcześniej tego aż tak nie było czuć).
Poza tym boję się że opony tego nie wytrzymają.
Coś mi się zdaje że mogłem trochę dołożyć i kupić całe wahacze...

marekj 21-08-09 22:27

No nie wiem ale trochę to wszystko dziwne. Jeżeli oprócz tego pochylenia jest jeszcze niestateczne to najwyraźniej coś z tymi nowymi tulejkami jest nie teges. Czy to były aby na pewno tuleje do foki? Może średnica wewnętrzna którejś pary tulejek jest za duża i jest luz na śrubie? Albo wszystko zostało skręcone na podniesionym aucie - zasada jest że na podnośniku wszystko się montuje ale dociąga się śruby na opuszczonym.
Takie szarpanie to też bywa gdy są uszkodzone tuleje wahaczy wzdłuznych tzw "cukierki" - wymieniałeś je? - one jednak nie mają wpływu na pochylenie koła.

maciej_b 22-08-09 19:59

Robione było kompletne zawieszenie. Wszystkie tuleje, oczywiście kpl do foki. Do tego amortyzatory.
Albo za miękką gumę mają te tuleje albo nie wiem. Uzbieram kasę i kupię poprzeczne dolne i zobaczę co się zmieni.
Dziś oglądałem opony i niestety zdziera je od wewnętrznej strony, wiadomo koła /---\.
Cóż albo ja popełniłem błąd albo mechanik co mi to robił.

Mam prośbę do kolegów, mógłby ktoś zrobić fotkę wahacza dolnego poprzecznego dokładnie chodzi mi o to jak jest w nim zamocowana tuleja (na środku tulei czy może jest przesunięta od środka).

Pozdrawiam...

Ranid 23-08-09 10:53

Regulacji jest około 2cm i niemożliwe żeby dalej koła były żle ustawione.http://img41.imageshack.us/img41/3030/dscf3403j.jpg

Adax 29-08-09 18:21

Cytat:

Napisał maciej_b
Robione było kompletne zawieszenie. Wszystkie tuleje, oczywiście kpl do foki. Do tego amortyzatory.
Albo za miękką gumę mają te tuleje albo nie wiem. Uzbieram kasę i kupię poprzeczne dolne i zobaczę co się zmieni.
Dziś oglądałem opony i niestety zdziera je od wewnętrznej strony, wiadomo koła /---\.
Cóż albo ja popełniłem błąd albo mechanik co mi to robił...

Mam to samo! Wczoraj odebrałem auto: wymiana sprężyn i tulei wahaczy tył. Niestety też mam rozkraczony tył /----\ -klęska! Robił to dobry spec, przy odbiorze od razu to zauważyłem (czytam forum :) ), ale on powiedział, że tego nie da się wyregulować i że pochylenie mieści się w tolerancji, więc odpuściłem. Dzisiaj pojeździłem trochę i nawet znajomy sam zauważył, że mam dziwne pochylenie kół... Jutro będę dzwonił w tej sprawie.

Z pozoru wydaje się, że wymiana całych wahaczy o minimalnie innych rozmiarach może być tego powodem, ale same tuleje? Za luźno siedzą?
Czy ktoś z Was zna dokładnie geometrię i mechanikę zawieszenia w Focusie? Co do licha jest przyczyną tej anomalii? Jeśli już na początku jest duże, to z czasem może być już b. duże... :( Pomoże mi ktoś z Was to przestudiować?, a może macie schemat konstrukcji tego zawieszenia?

maciej_b 09-09-09 19:00

Adax, udało Ci się coś ustalić??

maciej_b 18-09-09 20:16

Witam.

Adax, ustaliłeś coś?

Ja wymieniłem wahacze "dolny poprzeczny przedni" - tzw. kość. Nastąpiła znaczna poprawa w ustawieniu koła.

Adax 14-10-09 20:11

Cytat:

Napisał maciej_b (Post 364588)
Witam.

Adax, ustaliłeś coś?

Ja wymieniłem wahacze "dolny poprzeczny przedni" - tzw. kość. Nastąpiła znaczna poprawa w ustawieniu koła.

Witam! Ostatnio miałem dużo na głowie i nie znalazłem czasu na to. Telefonicznie umówiłem się z moim mechanikiem, że po przejechaniu trochę km pojawię się na kontroli geometrii zawieszenia. To fajnie z jego strony. Teraz zima, więc pewnie zjawię się u niego za jakiś czas, czyli po "zimie" :)

Nie chciałbym nic dodatkowo wymieniać, no chyba, że będzie to konieczne. A ile kosztowała Cię ta dodatkowa wymiana "kości" ? Możesz zapodać link z tą częścią do jakiegoś sklepu?
Pozdrawiam


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi