Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Silnik i skrzynia (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=34)
-   -   [MK1] [Diesel] Zawór EGR (recyrkulacja spalin) (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=14298)

Franio170 28-12-06 16:42

[Diesel] Zawór EGR (recyrkulacja spalin)
 
Wiem że było tego dużo na forum - czytałem , szukałem i........nic. NIe ma nic konkretnego tzn - gdzie jest dokładnie ten zawór , chodzi mi np o zdjecia ,opis - nie jestem mechanikiem i nie wiem jak to wyglada - mam foczke 1.8 tddi 90 Km .Chciałbym zaślepic ten zawor ale jestem zielony nie wiem jak on wyglada , gdzie go szukac itd,itp . Jeśli ktos byłby taki uprzejmy i pomogl mi znalezc to cudo to bylbym dzwięczny ;) [notworthy] [banghead] [banghead] [banghead] [notworthy] [notworthy] [notworthy]

NeroN 28-12-06 16:44

nie ERG...
Tylko EGR [hammer]

http://forum.focusklubpolska.com/viewtopic.php?t=11184

Franio170 28-12-06 17:14

EGR
 
Neron - masz racje EGR . ale ten link ktory mi podales nic mi nie mowi co z tego ze sa tam zdjecia silnikow ? co mi to daje ? - nic !!! co innego gdyby na tych zdjeciach bylo coz zaznaczone ,opisane itd to co innego a tak jak nie wiedzialem gdzie jest ten zawor tak nie wiem - wiesz - dla kogos kto jest pasjonatem grzebania w silnikach to nie problem ale dla laika to raczej tak - mozna pokazac ten zawor i opisac krok po kroku w bardzo prosty sposob i tego raczej oczekiwalem a nie zdjec ktore mi nic nie daja . Ale dzieki za checi
Moze ktos jeszcze cos mi poradzi i pomoze rozwiazac ten problem- z gory dziekuje [notworthy] [notworthy] [notworthy] [notworthy] [notworthy] [notworthy] [notworthy] .

NeroN 28-12-06 17:20

Może nie masz scrolla w myszce, więc posłuż się przyciskiem "page down", obejrzyj dokładnie cały temat.

Yanek 28-12-06 17:22

SA tam fotki i opisy :razz:

droc 28-12-06 22:18

Podłączę się pod temat ;-)

Po kupnie mojego Focusa (używany, lekko bity ze Szwajcarii) udałem się do ASO na diagnostykę komputerową, żeby sprawdzili czy wszystko jest ok. W wyniku tej diagnostyki wyszło, że zawór EGR jest uszkodzony. Cena naprawy - 1400 z robocizną!! Więc na pytanie, czy muszę to robić czy mogę jeździć usłyszałem, że mogę jeżdzić. Ale mam wątpliwości. Czy powinienem się tym martwić czy nie? Zrobiłem 4.000 km od tego czasu (2 miesiące temu) i nic się nie stało ale wątpliwości pozostały. Może ktoś jest tu większym fachowcem i będzie mi potrafił odpowiedzieć?
Dziwi mnie też to, że zawór jest uszkodzony. Samochód miał 19.000 km w momencie jak go kupowałem no i silnik nie był uszkodzony (jedynie intercooler był wymieniony). To normalne, żeby praktycznie w nowym silniku taki zawór nawalił?

Dzięki z góry za pomoc!

pzdr,

Jackiller 29-12-06 20:54

Cytat:

Dziwi mnie też to, że zawór jest uszkodzony. Samochód miał 19.000 km w momencie jak go kupowałem no i silnik nie był uszkodzony (jedynie intercooler był wymieniony). To normalne, żeby praktycznie w nowym silniku taki zawór nawalił?
Boś młodym użytkownikiem fordowskiego ursusa.
Zawór pada w TDCI jak kaczki na polowaniu i nie wazne czy masz 5 czy 55 tysi na szafie.

Jeździc mozna - tylko zamula co pewnie silnik.
Jak jeździsz tak od nowości to po wymianie (nie polecam) lub zaślepieniu możesz poczuć różnicę podczas przyśpieszania (choć może to być PLACEBO)

Cytat:

Napisał Franio170
Chciałbym zaślepic ten zawor ale jestem zielony nie wiem jak on wyglada , gdzie go szukac itd,itp

... poco chcesz to zrobić... mocy nie ma... dymi Ci...
Sprawny zawór a zaślepiony nie da ŻADNEJ różnicy (autopsja)

droc 16-01-07 17:23

Cytat:

Napisał Jackiller
zaślepieniu możesz poczuć różnicę podczas przyśpieszania (choć może to być PLACEBO)

A czy zaślepienie nie wpływa na żywotność silnika? W sensie - nie zrobię mu krzywdy?

pzdr,

mark_TDDI 16-01-07 19:16

A czy zaślepienie nie wpływa na żywotność silnika? W sensie - nie zrobię mu krzywdy?

pzdr,[/quote]

Różnie o tym można by myśleć. Teoretycznie nic nie powinno się wydarzyć, aczkolwiek gazy spalinowe ładowane do kolektora dolotowego, mają na celu obniżenie temperatury komory spalania w celu zredukowania ilości tlenków azotu, czyli mają za zadanie "uspokoić" spalanie. Najciekawsze jest to, że niezależnie od warunków pracy zawsze jest wykorzystywany jakiś procent stałej recyrkulacji (zależnie od marki, typu układu wtryskowego i innych dostępnych systemów oczyszczjących; jednak można przyjąć że stały stopień to ok 10%). Reszta (na + lub -) zależy od konkretnych warunków jazdy; głównie obciążenia silnika. Przy małym obciążeniu stopień recyrkulacji jest większy (więcej spalin - mniej czystego ładunku powietrza), przy dużym np. wyprzedzaniu jest zmniejszany do minimum (mało spalin - więcej czystego ładunku powietrza).
I teraz nasuwa się pytanie - ile km trzeba zrobić, aby stale zwiększona dynamika spalania, a tym samym wyższa temperatura w komorze spalania wpłynęła na trwałość silnika. Sądzę że wiele - o wiele więcej niż wynosi żywotność Twojego pojazdu. Najbardziej ucierpi środowisko i klient/klientka który stojąc za Tobą w korku wdychał będzie cząstki stałe (sadzę).

NeroN 16-01-07 19:21

Ja myślałem, że EGR tylko ze względu na zielonych jest wprowadozny a nie na jakieś warunki techniczne... :roll:

mark_TDDI 16-01-07 19:51

Cytat:

Napisał NeroN
Ja myślałem, że EGR tylko ze względu na zielonych jest wprowadozny a nie na jakieś warunki techniczne... :roll:

No i masz rację, bo tak jest, ale recyrkulacja jest częścią procesu spalania i mimo wszystko ma na niego wpływ. Dawniej tego nie stosowano, bo nikt nie patrzył na dziurę ozonową, topniejące lodowce etc. Później wzrosła ilość zachorowań na nowotwory złośliwe układu oddechowego i zaczli o tym myśleć. Edukacja proekologiczna na tle obecnych zmian klimatu. Ech...może doktorat bym napisał [los] ?

NeroN 16-01-07 22:40

Fakt... Mało śpię ostatnio...

Już się nie czepiam [helm]

Jackiller 17-01-07 17:03

Cytat:

Napisał mark_TDDI
Przy małym obciążeniu stopień recyrkulacji jest większy (więcej spalin - mniej czystego ładunku powietrza), przy dużym np. wyprzedzaniu jest zmniejszany do minimum (mało spalin - więcej czystego ładunku powietrza).

A od teorii do praktyki...

rootsraggaman 07-06-09 23:11

Chłopaki (dziewczyny również :wink: ) czy mógłbym postawić tutaj jedno "frajerskie" pytanko? (jakem że zielony). Czy uszkodzony zawór EGR (mi również to "zdiagnozowano") może przyczyniać się do większego spalania? Moja foczka pali mi obecnie (przy cyklu trasa/miasto 2/3-1/3) około 7,2 - 7,3 litra. Chyba trochę sporo jak na 1,6 TDCI 110 KM. A nogi ciężkiej nie mam...

gregK 08-06-09 16:47

Zaślep go a wtedy zobaczysz ile bedzie palił

Dobroslaw 08-06-09 19:25

Witam,

miałem to samo w poprzednim focusie (z 2005, 2.0TDCi) i wymieniłem dopiero jak zaczął gasnąć i nie chciał odpalać.

pzdr.

rootsraggaman 08-06-09 20:53

W sumie przed zakupem wziąłem go na gruntowne badanie do ASO. Serwisant stwierdził, że generalnie zawór EGR odpowiada głównie za czystość spalin. Z wcześniejszej lektury tego topica widziałem jednak, że nie tylko... :) Żeby było śmieszniej pracuję w branży motoryzacyjnej i wyszydzamy właśnie stosowanie przez konkurencję EGR ;) Mała różnica moduł EGR do autobusu kosztuje około 10 tys. EUR :D

kosiu3 20-07-09 21:42

Witam wszystkich

mam pytanko związane z naszym nieszczęsnym EGRem:

czy do wersji TDCI 100 i 115 konnej zawory EGR są takie same czy może się czymś różnią??

Pozdr
Grzesiek

adrian.nb 28-01-12 13:13

EGR - jaki klucz do odkręcenia?
 
Witam,
jak w temacie. Czy należy użyć torxa - jak to zwykle bywa w fordach? Czy często śruby bywają zapieczone?

janekfocus 28-01-12 13:21

Kolego tam masz klucz Nr. 10 ;)

W poście Nr.75 masz instrukcję :http://www.focusklubpolska.pl/showth...t=40368&page=3


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:59.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi