Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne techniczne (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   [MK1] Chłodnica klimatyzacji - spawać czy wymienić ? (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=48295)

haben17 22-03-11 15:04

Chłodnica klimatyzacji - spawać czy wymienić ?
 
Witam,
Posiadam malutką dziurke na chłodnicy od klimatyzacji. Czy opłaca sie spawać taka chłodnice czy tylko wymiana wchodzi w gre? Prosze o doradzenie, moze ktoś już spawał chłodnice, czy na długo to wytrzyma??? itd itp

nostress 22-03-11 15:44

jak jest malutka dziurka to spawanie pomoże i wytrzyma, ale jeśli jest już większe pęknięcie, to raczej nie ma sensu spawać - lepiej wymienić.

haben17 24-05-11 18:44

Wracając do tematu. Doszły mnie słuchy że istnieja pewne płyny, proszki które łataja dziury w chłodnicy. Może któryś z drogich użytkowników coś takiego próbował lub słyszał?

MisiekT 24-05-11 20:01

1. to do chlodnicy wody a nie klimy
2. syf i jeszcze razy syf, tylko zalepia uklad i obniza skutecznosc chlodzenia... nowe zamienniki sa niedrogie, a uzywki za 100zl - jaki sens wlewania srodkow za 20zl ktore wiecej krzywdy robia niz poprawiaja

haben17 24-05-11 22:06

I jeszcze jedno małe pytanie. Gdzie znajde jakis szczegółowy opis wymiany chłodnicy?

michmarmik 24-05-11 23:03

kolego ja bym ci radził wymienić na nową, dobry zamiennik kupisz za ok 250zł. wymiana jest dość prosta(intuicyjna), ale bez kanału się nie obejdzie.
TIS:
http://focus.korona-pl.com/TIS/index.html
Cytat:

Wymontowanie

Wszystkie pojazdy


1. Opróżnij układu klimatyzacji. Dodatkowe informacje - patrz rozdział 412-00.


2. Podnieś pojazd. Dodatkowe informacje - patrz rozdział 100-02.

E0002122



3. WSKAZÓWKA: Układ chłodzenia nie musi być opróżniony.

Wymontuj osłonę chłodnicy.

V9010325



4. UWAGA: Zaślep przewody czynnika chłodzącego i skraplacz układu klimatyzacji, aby nie dopuścić do przedostania się brudu do wnętrza.

Odłącz przewody czynnika chłodzącego od skraplacza.

Pojazdy z układem wtryskowym Common-Rail

E0032259



5. UWAGA: Zaślep przewody czynnika chłodzącego i skraplacz układu klimatyzacji, aby nie dopuścić do przedostania się brudu do wnętrza.

Odłącz górny przewód czynnika chłodzącego od skraplacza.

E0032258



6. UWAGA: Zaślep przewody czynnika chłodzącego i skraplacz układu klimatyzacji, aby nie dopuścić do przedostania się brudu do wnętrza.

Odłącz dolny przewód czynnika chłodzącego od skraplacza.

Wszystkie pojazdy

E0002022



7. UWAGA: Podeprzyj poprzeczkę chłodnicy na przykład za pomocą podnośnika do skrzyni biegów.

Odkręć poprzeczkę chłodnicy (pokazana lewa strona).

E0002123



8. Wymontuj skraplacz układu klimatyzacji.

1. Odczep skraplacz (pokazana jedna strona).

2. Wyciągnij skraplacz w bok.

Zamontowanie


1. WSKAZÓWKA: Załóż nowe pierścienie uszczelniające typu "O" na przewody czynnika chłodzącego.

1. WSKAZÓWKA: Przed założeniem posmaruj pierścienie uszczelniające typu O przewodów czynnika chłodzącego czystym olejem układu klimatyzacji.

Zamontuj elementy w odwrotnej kolejności.

ht11 27-05-11 12:55

haben17 wymienić możesz nawet bez kanału ja tak wymienialem.zaparkuj tak żeby przód był lekko uniesiony nad ziemią. wsuwasz się pod samochod odkrecasz przednie mocowanie osłony, poźniej odkręcasz gumowe wężyki łączące chłodnice klimatyzacji, od góry wysuwasz ja lekko w lewą stronę patrząc od przodu pojazdu, delikatnie wysuwasz ją dołem. wsuwasz nową tylko ostrożnie i wyk czynności odwrotne i po problemie. a bym zapomnial pamietaj że przed wymianą trza zdjąć takie plastiki, sa one umieszczone przy kratce wlotowej od dołu. jednym słowem żadna filozofia tylko dobre chęci

ja kupilem nową cena 250zł i jak narazie jest super

haben17 27-05-11 19:28

oki dziex Panowie za info Teraz musze tylko znaleśc troche wolnego czasu i checi i zabieram sie do roboty :)

haben17 28-05-11 15:09

Gdyby ktoś jeszcze miał jakieś porady to chętnie wysłucham. Z góry dziex.

cocolino 31-05-11 17:34

Cytat:

Napisał ht11 (Post 576006)
haben17 wymienić możesz nawet bez kanału ja tak wymienialem.zaparkuj tak żeby przód był lekko uniesiony nad ziemią. wsuwasz się pod samochod odkrecasz przednie mocowanie osłony, poźniej odkręcasz gumowe wężyki łączące chłodnice klimatyzacji, od góry wysuwasz ja lekko w lewą stronę patrząc od przodu pojazdu, delikatnie wysuwasz ją dołem. wsuwasz nową tylko ostrożnie i wyk czynności odwrotne i po problemie. a bym zapomnial pamietaj że przed wymianą trza zdjąć takie plastiki, sa one umieszczone przy kratce wlotowej od dołu. jednym słowem żadna filozofia tylko dobre chęci

ja kupilem nową cena 250zł i jak narazie jest super

Podepnę się pod temat bo właśnie jestem na etapie zamawiania chłodnicy a później wiadomo. Nie wspominasz nic o demontażu zderzaka i reflektorów. Udało Ci się z zamontowanymi ?

krist-off 31-05-11 18:12

Cytat:

Napisał michmarmik (Post 575034)
kolego ja bym ci radził wymienić na nową,

Również jestem za wymianą na nową - zamiennik. W poprzednim aucie już to przerabiałem i nie wytrzymał spaw zbyt długo.

ht11 01-06-11 11:16

Cytat:

Napisał cocolino (Post 577731)
Podepnę się pod temat bo właśnie jestem na etapie zamawiania chłodnicy a później wiadomo. Nie wspominasz nic o demontażu zderzaka i reflektorów. Udało Ci się z zamontowanymi ?


nie musisz demontować zderzaka czy reflektorów. wyciągasz ją dołem, nic nie będzie ci przeszkadzać. dojście jest jakie jest ale na pewno dasz rade skoro ja dałem :)
Dodatkowo myślałem nad jakąś osłoną chłodnicy przed małymi kamyczkami. Stara miała chyba ze 100 małych dziurek. Zastosowałem drobną siatkę za kratkami wlotowymi powietrza. Mam nadzieje że na następny rok nie będę zmuszony znowu wywalać 250 zeta :)

cocolino 01-06-11 16:19

Cytat:

Napisał ht11 (Post 578028)
nie musisz demontować zderzaka czy reflektorów. wyciągasz ją dołem, nic nie będzie ci przeszkadzać. dojście jest jakie jest ale na pewno dasz rade skoro ja dałem

Dzięki za info.
Cytat:

Napisał ht11 (Post 578028)
Dodatkowo myślałem nad jakąś osłoną chłodnicy przed małymi kamyczkami. Stara miała chyba ze 100 małych dziurek. Zastosowałem drobną siatkę za kratkami wlotowymi powietrza.

Właśnie też się zastanawiam jak by ją jakoś sensownie zabezpieczyć tak, żeby też powietrze miało swobodny przepływ ale póki co zostawię tak jak jest fabrycznie.
Cytat:

Napisał ht11 (Post 578028)
Mam nadzieje że na następny rok nie będę zmuszony znowu wywalać 250 zeta

Ja z wysyłką na allegro dałem 235 pln. Z ciekawości zadzwoniłem do ASO Nova w Lublinie zapytać o cenę-1480 :D

ht11 03-06-11 00:08

Cytat:

Napisał cocolino (Post 578182)
Właśnie też się zastanawiam jak by ją jakoś sensownie zabezpieczyć tak, żeby też powietrze miało swobodny przepływ ale póki co zostawię tak jak jest fabrycznie. Ja z wysyłką na allegro dałem 235 pln. Z ciekawości zadzwoniłem do ASO Nova w Lublinie zapytać o cenę-1480 :D

Co do zabezpieczenia to lepiej jak to się mówi chuchać na zimne heh :P w zeszłym roku chciałem jakoś to zabezpieczyć lecz dałem sobie spokój i na efekty nie trzeba było długo czekać chłodnica wyglądała jak ser szwajcarski. Teraz mam zabezpieczona taką drobną kratką. jutro jak znajdę czas to zrobię foto. Zobaczymy jaki będzie efekt po roku heh :P
235zeta - ale nowa????
czasami się zastanawiam skąd w tym ASO biorą te ceny :P

MisiekT 03-06-11 01:04

Cytat:

Napisał cocolino (Post 578182)
Ja z wysyłką na allegro dałem 235 pln. Z ciekawości zadzwoniłem do ASO Nova w Lublinie zapytać o cenę-1480

super, tylko ze za te 235 dostales chinskiego szajsa, a ASO dalo Ci cene na oryginal i to niewykluczone ze jeszcze zespolony...
najtansze firmowe skraplacze to 350-400

cocolino 03-06-11 01:58

Cytat:

Napisał MisiekT (Post 578901)
super, tylko ze za te 235 dostales chinskiego szajsa, a ASO dalo Ci cene na oryginal i to niewykluczone ze jeszcze zespolony...
najtansze firmowe skraplacze to 350-400

Niezespolony jak już musisz wiedzieć panie wszechwiedzący. A powiedz no gdzie to owe "firmowe" za 350 są według Ciebie robione ? Celuję w Szwajcarię [screwy]

MisiekT 03-06-11 18:13

nie wazne gdzie robione, a jak robione... firmowe czesci maja jakkolwiek sensowne normy jakosci
kupilem w zeszlym roku takiego chinola za 180-200zl - nie dosc ze mozna to podziurawic doslownie paznokciem, to w tym roku musialem robic jeszcze raz od nowa...

cocolino 03-06-11 23:51

Tak mają normy jakości ... To poczytaj/dowiedz się gdzie te części są produkowane. Co z tego, że na pudełku będzie napis BOSCH GERMANY albo BOSCH UE jak i tak są to międzynarodowe konsorcja skupiające firmy głównie z wchodniej części Azji (czajna,tajwan itd). A o normach jakości to akurat mi nie mów bo produkuję mniej więcej 40% cementu dla naszego wspaniałego kraju i wiem doskonale jak zależne są wydajności od produkcji a uwierz nie mają nic wspólnego z tym co piszesz.

ht11 04-06-11 00:24

co do markowych części to uważam że sprawa ma się podobnie z wszystkimi markowymi artykułami że niby lepsze lecz niestety nie zgadzam się z tą opinią ponieważ nie zawsze się to motto sprawdza. Po pierwsze to że zamiennik a nie orginał to nie znaczy że gorszy, to że zamiennik tańszy jest od orginału również nie świadczy o jego trwałości. Po co mamy przepłacać jakieś 1000zeta??? lekko się to chyba mija z celem co???

Powiem tak jak kogoś stać żeby robić wszytko w ASO to ok (nie chcę tu nikogo obrażać czy coś ale mechanicy pracujący w ASO nie zawsze są kompetentni zajmowanego stanowiska i czasami lepiej jechać do zenka który potrafi zrobić wiele więcej rzeczy niż ten wykwalifikowany specjalista z ASO) Ale jak ktoś chce zaoszczędzić, nie stać go to w zależności od posiadanych środków stara się robić wiele rzeczy jak najtańszym kosztem. A to że ktoś zainwestuje akurat w zamiennik to nie można od razu go skazywać na niepowodzenie.

Jak się to mówi punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

MisiekT 04-06-11 00:49

Cytat:

Napisał cocolino (Post 579226)
produkuję mniej więcej 40% cementu dla naszego wspaniałego kraju

to dziwne, 40% z takiego biznesu chyba wystarczy na cos wiecej niz 9-letnia foke [chytry]
proste, ze zamienniki to czesto dobry towar, czasami nawet lepszy od oryginalu... ale dobre zamienniki a nie najtanszy syf i tylko o to sie rozchodzi...

a zeby kupic chlodnice klimy w ASO za 1500 to wiadomo kim trzeba byc

lehu132 15-06-11 10:30

Wymiana chłodnicy klimatyzacji jest banalnie prosta.
1. demontaż osłony silnika
2. demontaż wiatrołapu - kwadratowa ramka wokół chłodniczki- ściąga się ją powoli do dołu
3. demontaż 2 przewodów zasilających - klucz 13'
4. demontaż chłodniczki - lekki przesuw w prawo i chłodnica do dołu.
Chłodnica jest zamocowana na 4 plastikowych uchwytach, dwa u góry mają jedynie prowadzący tor, dwa u dołu maja lekki zatrzas trzymający chłodnicę na swoim miejscu.
wymiana odbywa się bez większych przeszków - trwa pół godziny (w tym 15 min. - przerwa na piwo:] )

michmarmik 15-06-11 13:15

Cytat:

Napisał lehu132 (Post 583539)
2. demontaż wiatrołapu - kwadratowa ramka wokół chłodniczki- ściąga się ją powoli do dołu

ja ten punkt omijałem :)

gregorc 04-07-11 10:26

Może i ja dorzucę kilka słów do dyskusji ...

Do tej pory tzn. kilka dobrych latek żadnych problemów z klimą.
Ale cóż od kilku dni nie chłodzi .... :(
Byłem, sprawdzili i do wymiany chłodnica klimy tzw. skraplacz ... :(
sprawdzenie co jest na rynku i ile kosztuje i szybka decyzja ...
Kupuję oczywiście nowy zamiennik firmy nissen (warsztaty polecają ten zamiennik) za 290,00 zł z paragonem i gwarancją (w warsztatach żądają z nią ok. 450,00 zł).

Wszystko najprawdopodobniej będę robił w ultra - carze na Modlińskiej w warszawie (wymiana chłodnicy, sprawdzenie szczelności, nabicie za ok. 230,00 zł)

Więc nie warto chyba szukać używanej za 100 -150 zł lub czegoś za 200 - 250 zł niewiadomego pochodzenia. Ale każdy robi według własnego uznania :)

Pzdr.

MisiekT 04-07-11 10:30

gregorc - w tym sezonie w Ultra-Carze za 570 brutto robilem to samo - chlodnica Delphi z robota i nabiciem

gregorc 04-07-11 10:40

Dzięki MisiekT za info ... tzn. że to są rozsądne ceny biorąc pod uwagę oczywiście nowe części :)

gregorc 08-07-11 14:57

No i po kłopocie, ależ miły chłodek:)

Robiłem jednak w NORAUTO na Ostrobramskiej .... okazało się, że miałem jeszcze u nich ważny przegląd klimy (no i bliżej). Skroili mnie na 260,00 zł.

Pzdr.

MisiekT 08-07-11 15:41

260 za chlodnice, wymiane i nabicie?! co oni Ci tam wlozyli jak najtansze chinole kosztuja 150

gregorc 08-07-11 15:45

Nie,nie ... chłodnica moja nówka nissens :)
Skasowali mnie za demiontaż, montaż + nabicie + kontrast + gwarancja na szczelność na 30 dni:) Jak spe@@#$##@li to nabijają za free:)

MisiekT 08-07-11 15:52

to rozumiem ze blizej, ale jednak troche drozej i jeszcze sam musialem chlodnice ogarniac :)

gregorc 08-07-11 18:40

Tak przy okazji ... jeżeli ktoś potrzebuje do np. ,,badań" starą chłodnicę klimy bo ma takie zboczenie to chętnie oddam gratis. Odbiór w Wawie, po weekendzie oddaję do utylizacji:)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi