Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Elektryka, audio i alarmy (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=31)
-   -   [FFI] Podłączenie radia CB (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=14028)

walimar 11-12-06 00:43

[FFI] Podłączenie radia CB
 
Chcę założyć do foki kombi 1,8 tddi radio CB i radiostację Motorola GM 340 i umieści je we wnęce z lewej strony pod kierownicą. Mam jednak pytanie:
1. czy prąd wziąść bezpośrednio z akumulatora czy z innego miejsca.
2. czy podłączyć się pod wolne miejsce w skrzynce z bezpiecznikami czy założyć dodatkowy.
3. jaki przekrój powinny mieć przewody zailające radio i jaki mocny powinien być bezpiecznik.

Może ktoś posiada jakieś doświadczenia w tym względzie.

Paweł 11-12-06 09:06

najlepiej ze względu na zakłócenia zasilić prosto z aku
ja mam podłaczone pod zasilane radia, tak że jak wyłaczam stacyjke to wyłacza się cb. wyprowadziłem zasilenie na gniazko , tak żeby uzywać wtyczki do zapalniczki przy kablu cb, w wtyczce jest bezpiecznik więć nic nie dorabiałem

adi1222 11-12-06 11:49

Witam, ciekawy temat też bym chciał troche się na ten temat dowiedzieć bo m-ż cb wkrótce :wink:
Cytat:

ja mam podłaczone pod zasilane radia, tak że jak wyłaczam stacyjke to wyłacza się cb
W którym miejscu się podłączałeś Paweł jeśli można??

Greg 11-12-06 12:32

walimar, Mozesz podlaczyc pod skrzynke bezpiecznikowa , nie trzeba pchac sie do aku . Bezpiecznik wystarczy ci 15 , przekroj kabla nie jest tu wazny jak np przy wzmacniaczu .

Cytat:

Napisał adi1222
W którym miejscu się podłączałeś Paweł jeśli można??

Podlaczasz sie za radiem albo przy stacyjce , dziala wtedy w pierwszej pozycji stacyjki .

Pzdr.

Paweł 11-12-06 12:43

Cytat:

Napisał Greg
Podlaczasz sie za radiem albo przy stacyjce , dziala wtedy w pierwszej pozycji stacyjki .

ja się podłaczyłem pod pin w kostce od zasilenia radia, już nie pamietam który numerek na stronie klubowej w dziale download jest rozpiska pinów radia

Piotr_78 15-12-06 21:10

[bylo] http://forum.focusklubpolska.com/viewtopic.php?t=295

walimar 15-12-06 22:30

poradziłem się fachowców w tym temacie i okazuje się, że najlepiej podłączyć się bezpośredni do aku (najmniejsza ilość zakłóceń). Podobno orginalne przewody zasilające maja już wbudowany bezpiecznik i inic tam nie trzeba kombinować. Trochę oczywiście trzeba się dostać z przewodami ze środka foki pod maskę do aku, ale myślę, że warto to robić trochę dłużej dla lepszej jakości odbioru. Ważna jest też podobno odpowiednia antena i przewod antenowy. Jak się to zrobi raz a dobrze nie trzeba już później poprawiać

Jak podłącze podam wam trochę danych i parę fotek.

Greg 16-12-06 10:36

walimar, gruby przewod prosto z akumulatora masz w srodku auta . Doprowadza on glowny prad do bezpiecznikow , nie trzeba specjalnie pod maske leciec .

Pzdr.

adi1222 14-03-07 08:41

Cytat:

Napisał Paweł
ja się podłaczyłem pod pin w kostce od zasilenia radia, już nie pamietam który numerek na stronie klubowej w dziale download jest rozpiska pinów radia

Paweł, rozumiem, że podpinałeś sie pod pin w kostce A nr 3 - +12V-zapłon i pin nr 6 masa, a nie nr 1 i nr 6 :D
Jakbyś pamiętał to byłoby fajno :idea:
Pozdrówka

Paweł 14-03-07 08:55

trochę później zejdę do foczki , wyciągne radio i sprawdzę bo nie pamietam :x ale chyba tak

adi1222 14-03-07 09:02

Wielka Dziękówa Paweł,
czekam na info.
Pzdr

Paweł 14-03-07 15:09

sprawdziłem pin 3 i pin 2 lub pin 6 oba są podpiete do masy samochodu

adi1222 15-03-07 07:09

Paweł, Dzięki Ci bardzo :smt038

DARKOM 17-03-07 08:13

znajomy który jeżdzi foczką ma też bezpośrednio wpięty kabel zasilania pod aku i........... :shock: mamy te same radia ja mam zasilanie z gniazda zapaliniczki i nie ma różnicy żadnej(no ew jak szybę elektrycznie opuszczasz to słychać świst) :wink:

RuTo2 18-03-07 02:48

Ja też kombinowałem z kablami z zapalniczki...z akumulatora....i nie ma różnicy.Jak ruszam to od centralnego są zaklucenia a potem ,podczas jazdy słychać lekkie narastające "pierdzenie" i nic nie pomaga...nie jest to uciążliwe bo jak mobilek jest w miarę blisko to nic nie przeszkadza ....i nie pomagają rady od fachowców ...kondensatory itp...te foczki tak chyba mają...mieć lekko "pierdzące" radio to nie grzech.......ale wstyd.....:( [banghead]

Gerardoo 18-03-07 10:30

Do kostki radia podchodza 2 kable z zasilaniem: 1 - napiecie caly czas do podtrzymania pamieci radi, 2 - zsilanie radia zanikajace po wyjeciu kluczyka. Ja skorzystalem z tych przewodow.

adi1222 19-03-07 07:07

Cytat:

Napisał Paweł
pin 3 i pin 2

Tak podłączyłem i gitara 8) :mrgreen:
THX

gRuHa 19-03-07 21:17

na pierdzenie to mogłoby pociągnięcie kabla ale MASOWEGO do akku...

RuTo2 20-03-07 01:42

Pisałem ,że podłączałem radio bezpośrednio z akumulatora ...czyli + do + i - do - i tak samo pierdzi jak przez wtyk od zapalniczki....czyli "mit" obalony...jak w discovery channel...szkoda się paprać nie pomagają kondensatory elektrolityczne o dużej pojemności...za 25PLN ,nie pomaga podłączenie bezpośrednie z akumulatora...i nie pomagają też filtry do CB z allegro....koniec tematu wszystko sprawdziłem....ANL trochę obcina i to jest fakt..... reszta to mit i nie ładujcie kasy...chyba ,że jst ktoś mądrzejszy i potrafi wyeliminować "pierdzenie"( u mnie jest minimalne)...ale jak napisałem......to nie grzech ale...........wstyd......jeśli chcecie to kombinujcie ale ja na zwalczenie tego problemu wydałem tyle ile radio kosztuje i to są moje wnioski.....

lazer8 20-03-07 07:27

Koledzy... ja powniem tak... to wszystko zalezy jakie radio macie. w moim przypadku nie miałem innego wyjscia jak wlasnie podlaczyc bezposrednio z aku. Mam presidenta HR2600. Radio ma ogromna moc dlatego jak podlaczylem radio pod zapalniczke... to wszystko ok... ale jak nacisnalem gruche to odrazu siadly mi bezpieczniki. Nie mialem wyjscia i podlaczylem do aku i jest wszystko tak jak powinno byc :D
Serdecznie pozdrawiam syskich :wink:

gRuHa 20-03-07 17:16

Cytat:

Napisał RuTo2
kondensatory elektrolityczne o dużej pojemności...za 25PLN

wystarczyłby taki za kilka groszy, ale wpięty między + głośnika a masę...

darekw 20-03-07 20:11

RuTo2, a może nie radio jest problemem, tylko kopnięta instalacja elektryczna?

RuTo2 24-03-07 00:30

Pytanie do kolegi Gruha -Gdzie niby ten kondensatorek ma być???na glośniczku od CB?
Do darkaw instalacja nie jest kopnięta bo koledzy w innych foczkach też tak mają...gdyby nie mieli to nie było by tego tematu.

[ Dodano: Sob 24 Mar, 2007 00:45 ]
A teraz najlepsze....miałem antenkę midlan długości 1m -magnesówka -ładnie zestrojona przez fachowca...ale wkurzalo mnie montowanie i demontowanie tego ustrojstwa.Zapodalem więc sobie antenę montażową Lemm o długości 1,2 m.sprawdził ją fachowiec i stwierdził ,że jest ok i nic nie trzeba dostrajać ...ale ja miałem odczucie ,że bardziej szumi....no i w końcu zamieniłem same baty ,czyli do lema dałem krotszy bat z magnesówki...i jakie było moje zdziwienie kiedy przy testach "nowej"antenki odbierałem gości z 8km w mieście (przedtem max.6km)a muszę dodać ,że uksztaltowanie terenu jest zmienne......górki ,dołki ,pagórki.....może mi to ktoś wytlumaczyć???jakim cudem tak jest???I oprocz tego moje radio mniej pierdzi....teraz praktycznie trzeba sie dobrze przysłuchać ....a jak gość jest ok 4km ode mnie to nie ma nic ...jakby siedział koło mnie ....niestety im dalej tym gorzej...ale teraz i tak jest o 100%lepiej.

gRuHa 24-03-07 16:37

Cytat:

Napisał RuTo2
Pytanie do kolegi Gruha -Gdzie niby ten kondensatorek ma być???na glośniczku od CB?

owszem...

RuTo2 25-03-07 01:01

To jeszcze mi powiedz jaka wartość...i domyślam się ,że nie elektrolityczny....pozdrowienia

gRuHa 25-03-07 19:54

Cytat:

Napisał RuTo2
To jeszcze mi powiedz jaka wartość...i domyślam się ,że nie elektrolityczny....pozdrowienia

coś takiego:
http://www.trabant601.terramail.pl/cd/filtr.jpg
z racji tego, że kondensatory są tanie jak barszcz to kupiłbym sobie garstkę, różnych wartości i stestował, który lepszy, bo w tym momencie sugerowanie się schematem jest lekko bezsensowne, bowiem to nam ma pasować natężenie "pierdzenia", co nie znaczy, że schemat nie będzie działał...

RuTo2 25-03-07 22:56

Nie za bardzo rozumiem ten schemat???To są głośniki od radia z fockusa ???Tak to mam rozumieć??? A mi trzeszczy głośnik z cb....( a w zasadzie pierdzi) i chodzi mi o wyeliminowanie tego efektu,radio cb mam z glośnikiem "fabrycznym" wbudowanym w radio...

gRuHa 25-03-07 23:06

jest to filtr, który się montuje m.in między odtwarzaczem CD, a radiem w aucie, ale ogólnie jest to filtr, który odkłuca jakikolwiek sygnał audio...
należy właśnie taki filtr (pojedyńczy) wpiąć sobie między płytkę drukowaną, a głośnik - tyle...

petrus 04-11-14 14:09

Witam, też chce właśnie odpiąć radio CB ale zastanawiam się czy do aku czy do kostki od radia. Niby droga nr. 2 jest prosta bo nie muszę kabla aż do akumulatora ciągnąć ale chce unikanąć "pierdzenia" przy włączonym radiu bądź elektyce wszelkiej podczas jazdy typu szyby itp. dlatego jak polecacie najlepiej ? CB prosto pod akumulator podłączyć ?

Toretto 04-11-14 14:30

Po pierwsze, złota łopata się należy.

Po drugie, czytaj to co napisałeś bo:

Cytat:

Napisał petrus (Post 1019090)
Witam, też chce właśnie odpiąć radio CB ale zastanawiam się czy do aku czy do kostki od radia. Niby droga nr. 2 jest prosta bo nie muszę kabla aż do akumulatora ciągnąć ale chce unikanąć "pierdzenia" przy włączonym radiu bądź elektyce wszelkiej podczas jazdy typu szyby itp. dlatego jak polecacie najlepiej ? CB prosto pod akumulator podłączyć ?

Po trzecie, odpowiadając sprawdź czy masz powyższe zakłócenia, gdy zasilanie idzie z zapalniczki, a poza tym nie zawsze podłączenie pod aku zlikwiduje zakłócenia.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi