Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Inne techniczne (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Klima - a temperatura we wnętrzu (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=11359)

pit111 30-06-06 15:41

Klima - a temperatura we wnętrzu
 
Witam wszystkich, nie wiem czy pytanko w dobrym dziale, no ale do sedna.
Jestem szczęśliwym posiadaczem foki a że jest to moj pierwsze samochod z klimą to mam do was pytanko czy to co zaobserwowałem jest normalne.
A zaczne od tego że w zeszłe lato jezdziłem czasem służbowym lanosem z klimą i teraz po "przesiadce" mam uczucie że klima manualna w foce nie jest zbyt wydajna.
Klima była nabijana, odgrzybiana oraz zaliczyła wyminę fltra 2 miechy temu i teraz w te upały wchodze do srodka i aby wychłodzić samochód to musiałbym chyba z 50 km przejechać (wydaje mi sie ze to strasznie wolno sie wychładza ale może to moje subiektywne odczucje). Następna sprawa to to że jako taki chłud zaczyna lecieć po ok 3 minutach i w taki sposób ze na prawej kratce temp jest najniższa a na lewej najwyższa.
Acha jeszcze jedno na niskich prędkpościach wentylatora (1,2) słychać co jakiś czas taki dziwny syk jakby coś gdzieś uchodziło.


ala się rozpisałem....

Proszę podzielcie się swoimi uwagami bo nie wiem czy jezdzić po serwisach czy ten typ tak ma.

Pozdro Pit

@ndy 30-06-06 15:52

wymień jeszcze filtr przeciwpyłkowy, bo może być zapchany.... :wink:

Rasta 30-06-06 15:59

Dokładnie :!: - sprawdz czy mocno dają nawiewy jak włączysz 4 "bieg". Jeśli nie to znaczy, że do wymiany filtr kabinowy - koszt 70 pln

pit111 30-06-06 16:02

Wymieniony

grzehoo 30-06-06 16:05

byl już gdzies topic o wydajności klimy i skutecznych sposobach na szybkie ochłodzenie wnętrza... poszukaj...

Rasta 30-06-06 17:38

Ja Ci powiem tylko tyle, że klima w Foce dobrze działa, u mnie w ostatnie najcieplejsze dni właściwie po jakiś 20-30 sekundach dmuchała loduweczką. Wieć tak po 3 min. było już miło. Wieć na pewno cośiś jest u Ciebie nie tak.

cisza 30-06-06 17:51

a ja przeciwnie do kolegow - nie jestem zadowolony z wydajnosci klimy w moim FF. Wedlug mnie za slabo chlodzi, nawiewy w porzadku, ale nazwijmy to moc chlodzenia marna. Sytuacje mam podobna jak pit111, wszystko nowe ...

szy 30-06-06 17:56

W dwójce robię tak:

w upał mam nastawione 19,5 st. i zamiast czekać aż tryb
'auto' schłodzi auto średnim nawiewem, od razu włączam
maksymalną moc nawiewu i po chwili przechodzę na 'auto'
który to już później sprawuje się bez zarzutu.

Szy.

grzehoo 01-07-06 00:32

Cytat:

Napisał szy
w upał mam nastawione 19,5 st.

tobie chyba życie niemiłe... różnica temperatur nie powinna przekraczać 5 stopni...
czyli jak na zewn. 30, to w środku wystarczy 25, aby było komfortowo...

szy 01-07-06 00:47

Cytat:

Napisał grzehoo
to w środku wystarczy 25, aby było komfortowo

Kom... jak? ;] 25 stopni w samochodzie, w upał, to
ma chyba niewiele wspólnego z komfortem? :]

Szy.

grzehoo 01-07-06 09:48

no jak kto woli. jak na zewn. jest 30 stopni, to mi 25 w środku na ogół wystarcza...
wg mnie w ten sposób lepiej się schładza wnętrze.
Jak jest 30 stopni na dworzu, a w aucie z 60 i ja do niego wsiadam to robię tak:
- otwieram oba okna z przodu w celu wypuszczenia gorącego powietrza
- włączam klimę na 27 - 25 stopni, auto się powoli chłodzi bez tego strasznego tornada z nawiewów (jest krótkie tornado)
- potem w razie potrzeby jak mi jeszcze gorąco, stopniowo zmniejszam temp. do 23-22 stopni

kleofas 01-07-06 10:05

najpierw otwieram szyby, włączam klimę na max na 1 biegu wentylatora, jadę jakieś 30 sekund (wystarczy żeby wywiało gorące powietrze) i zamykam szyby, klima na 2 lub 3 bieg i jest już OK. (mam manualną klimę)

NeroN 01-07-06 10:18

Ja staram sie nei parkować w słońcu, a jesli już to zostawiam uchylone szyby [zlosnik]

luke.usn 02-07-06 15:03

pit111, a napewno wszystko dobrze poustawiałeś? Tzn opcje na nogi, czy tam tułów? Pootwierałeś wentylatory na konsoli? To co piszesz wydaje się dziwne ponieważ foka ma naprawdę dobre ogrzewanie i klimę zarazem

Przemkoskib 02-07-06 20:30

Cytat:

Napisał NeroN
[...] a jesli już to zostawiam uchylone szyby [zlosnik]

NeroN, zawsze? [chytry] Ale chyba nie w Polsce.

A co do schładzania to ja zawsze otwieram przednie szyby przez ok pół minuty jazdy, po tym czasie klima już chłodzi, więc ustawiam na maxa a potem stopniowo zmniejszam (manual)

kerownik 02-07-06 20:49

dzis o 1330 wyjechałem z Warszawy i na klimie.Z garazu podziemnego(auto nie było nagrzane).Po drodze musialem zmniejszyć chłodzenie bo było mi za zimno.Przez cała droge (280 km) mialem przyjemny chłód w aucie.Wiec klimy w FF są sprawne i wydalne.
Pozdrawiam!

Jackiller 02-07-06 20:54

U mnie się zrobiła dziurecka, i teraz wcale nie chłodzi...
Ale nie robię zabiegów w stylku otwieranna szyb... etc... bo szkoda zachodu
Włączam klimę na obieg wewnetrzny... i po minucie mam chłodek.

Ale u kolegi jest problem... bo on pisze wyraźnie, że 50 km musi przxejechac i dopiero dzida :roll:

KP 02-07-06 21:13

podobna metoda ok 3 min jazdy z otwartymi oknami i zimnymi łokciami z obu stron
a póżniej klima na 19 stopni jak sie schłodzi przestawiam na 21
przyzwyczajony jestem do temperatur serwerownianych max 21 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

grzehoo [boshe] 25 stopni w samochodzie w upał toz to sauna sie robi :D

paolos 02-07-06 22:29

Cytat:

Napisał Jackiller
Włączam klimę na obieg wewnetrzny... i po minucie mam chłodek.

Jak słusznie kolega zauważył najszybciej schładza się na zamkniętym wewnętrznym obiegu powietrza....

A przy okazji - uważajcie z klimą w taki upał bo właśnie kończę przymusowy "urlop" zdrowotny - po fali upałów klima w robocie i a samochodzie rozłożyłą mnie tak, że tydzień nie wiedziałem za bardzo co się dzieje :-)

grzehoo 02-07-06 23:26

no otóż to. nie powinno się schładzac wnętrza więcej niż 4-5 stopni mniej od temp. zewnętrznej. przy +30 na zewn. 25 stopni w aucie to jest komfort, KP

Arturek 03-07-06 00:39

Cytat:

Napisał grzehoo
no otóż to. nie powinno się schładzac wnętrza więcej niż 4-5 stopni mniej od temp. zewnętrznej. przy +30 na zewn. 25 stopni w aucie to jest komfort, KP

Witam
1. Jesli temp we wnętrzu ma byc tylko 5 stopni mniej niz na zewnątrz to ile stopni kolega proponuje na jazdę w słoneczny i upalny dzień we Włoszech lub Hiszpani?
2. Poprostu się z kolegą absolutnie nie zgadzam ... no chyba, że ktoś jest listonoszem czy innym kurirem który ciągle wsiada i wysiada z samochodu. Taaak wtedy faktycznie klima to straszna rzecz - można się ciężko pochorować :)
pozdrawiam
Arturek

janerad 03-07-06 01:21

Dorzucę swoje 3 grosze. Mialem okazję pojeździć przez tydzień FFII z 2005 roku. Sam posiadam od 2 tygodni FF I z 2001. Oba kombi z ręczną klimą. Mam wrażenie, że w FF II klima jest mniej wydajna niż w starszej wersji. W ostatnie upały jeżdżąc w dwójce z klimą na max było mi chłodno. W jedynce zaś zaczynałem marznąć :)

Z wypróbowanych przeze mnie metod na ręczną klimę najlepiej sprawdza się taka:

1. Po wejściu do nagrzanego auta otwieram drzwi i okna (w zależności od tego, czy mogę stać, czy też muszę jechać) by gorące powietrze sobie uszło. W tym samym czasie włączam klimę na max by się rozpędziła ;)

2. Po kilkudziesięciu sekundach zamykam drzwi i okna, włączam wewnętrzny obieg i max nawiew na przód z wylotami ustawionymi do góry.

3. Gdy o gorącu zostanie tylko wspomnienie, przełączam nawiew TYLKO NA PRZEDNIĄ SZYBE i zmniejszam moc. Zimne powietrze ma to do siebie, że opada na dół spod sufitu dając przyjemny chłodek w kabinie. W ten sposób robi się miło nie wychładzając pasażerów bezpośrednim nawiewem zimnego powietrza.

pozdrawiam

Jackiller 03-07-06 07:32

Cytat:

Napisał grzehoo
no otóż to. nie powinno się schładzac wnętrza więcej niż 4-5 stopni mniej od temp.

...potwierdzam... tak mówia uczeni, że zdrowo jest

KP 03-07-06 08:13

Cytat:

Napisał grzehoo
+30 na zewn. 25 stopni w aucie to jest komfort, KP

Cytat:

Napisał KP
przyzwyczajony jestem do temperatur serwerownianych max 21

:P

rayos 03-07-06 09:01

Co do klimy w FFII to ja tez odniosłem wrażenie, ze nie jest ona zbyt wydajna:/ w porównaniu z moim poprzednim autem. Dokladnie mam taki sam problem, ze "zimne" powietrze leci dopiero po jakies 3-4 minutach, mimo ustawienia temperatury max na zimno. Klima oczywiscie manualna.Wszystko jest raczej nowe :) chyba ze po 2-3 miesiacach sie juz cos zapchało/zepsuło.
Przynajmniej mi przestało z niej brzydko pachniec jak przez te upały pojezdziłem cały czas na klimie.

Macios 03-07-06 11:36

wg. mnie klima i wentylacja w FF II jest duuużo bardziej wydajna niż w FF I...

jak temperatura na zewnątrz nie przekracza 25-26C to muszę dogrzewać wnętrze...

w FF I dogrzewałem ok. 5-6C niżej, czyli przy ok 20C

[ Dodano: Pon 03 Lip, 2006 11:36 ]
stąd znowu zaczynam myśleć o dokładce "klimatronica" z Europarts...

Artpe 03-07-06 11:45

Ciekawe jak by się sprawdziło takie coś w zastępstwie automatycznej klimy..

http://www.conrad.pl/glowna.php?art=854714&back=serch

Macios 03-07-06 11:47

wg. mnie słabo....
a cena to 1/3 tego rozwiązania:
http://www.european-parts.net/catalo...roducts_id=413

cisza 03-07-06 17:12

Cytat:

Napisał Macios
http://www.european-parts...products_id=413

ja też mam w planach zakup tego wynalazku .... ale nie chce byc pierwszy, wiec Macios, śmiało !! :D

Jackiller 03-07-06 20:36

Panowie... za taką kasę ??? w [ass] mam takie superfajne rozwiązania... subiektywnie.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:14.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi