Forum Focus Klub Polska

Forum Focus Klub Polska (https://forum.focusklubpolska.pl/forum.php)
-   Opony, felgi, hamulce i zawieszenie (https://forum.focusklubpolska.pl/forumdisplay.php?f=33)
-   -   [FFI] Jakie felgi/opony na zime (https://forum.focusklubpolska.pl/showthread.php?t=28222)

szuldek 01-07-09 12:08

[FFI] Jakie felgi/opony na zime
 
Hej


poniekąd jest to kontynuacja
http://forum.focusklubpolska.pl/viewtopic.php?t=34701

ale nie do końca........... Zaczyna już na poważanie myśleć o oponach i felgach na zime, Foka:
Foka obniżona 40/40 aktualnie, czarne Felgi 17" MomoCorse z oponami 215/40

dylemat:
1. bardzo długo szukałem 16" stalówek ale nie ma nigdzie z ET powyżej 40
2. następna opcja 16" alu używki + opony nówki - z tego co liczyłem to jakieś1500-1700zł
3. albo jak radził MisiekT by na 17 zalozyć 215/45 zimówki - okolo 1000zł -1200 , inni mi to odradzają że szkoda felg. Podobno kilka osób jeździ tak, jak sie sprawują, jeździ?
W zimie nie lepiej zapodać węższe?


Nie wiem już sam co lepiej wybrać, nie chce 15" bo idiotycznie będzie to wyglądało na obniżonej Foczce, wygląd też się liczy:)

Co radzicie?

Gimnastikball 01-07-09 12:17

jeżdz na aluminiowych zimą i jakoś nie zauważyłem, żeby felgą, lakierowi czy jeszcze czemuś, wyszło to bokiem. Mało tego uważam, ze są trwalsze.

W FFII miałem stalowe zimówki 16tki, laczek 205 szeroki, no i średnio trzy razy w zimie prostowałem felgi. W wulkanizacji mówili, że taka uroda tych stalówek, w konfrontacji z naszymi dziurami.

Jak masz zapłacic za stalówki używane 500, to lepiej poszukac czegos aluminiowego.

MisiekT 01-07-09 13:46

szuldek, masz ladne felgi to jezdzij na nich caly rok... lakierowi sie nic nie stanie jak jest dobrze polozony, nie martw sie... a cena zimowek 17" jest do przezycia raz na kilka lat

szuldek 01-07-09 17:10

hmmmmmmmmm....

a jak z trakcją, hamowaniem itp?

użytkownicy zimówek 17" proszę o opinie

MisiekT 01-07-09 18:05

znacznie lepiej pod kazdym wzgledem :D

szuldek 02-07-09 11:01

Rozumiem że oponki 215/45 :?:
felgi mają ET42

MisiekT 02-07-09 11:14

tak, 215/45/17, w koncu na zime lepiej na balonie :mrgreen:

vipergtspl 17-07-09 12:24

Wszystko zależy od tego gdzie i ile jeździsz. Napęd na przód i "walce" z przodu nie jest dobrym rozwiązaniem gdy masz zamiar jechać w góry gdzie często leży "kopny śnieg" i błoto pośniegowe. Miałem przyjemność przerabiać taki temat z kilkoma kierowcami rajdowymi (ale Ci akurat nie zwracali uwagi na wygląd) i ich wnioski są takie . Rozmiar opony należy dostosować do masy , rozmiaru auta oraz terenu w jakim będziesz się poruszać. Felga powinna być mniejsza co najmniej o 1 cal w stosunku do jej letniego odpowiednika. Opona powinna wyższa i węższa co ułatwi odprowadzanie wody i błota. Wąska opona łatwiej przebija sie do podłoża zapewniając lepszą trakcje.

Mieszkam w górzystym terenie gdzie akcja zima zawsze jest spóźniona. Stosując się do tych zasad założyłem do mojej Astry 155/85/13" i nie było takiej zaspy która by mnie zatrzymała.
Z drugiej strony jazda na takich cieniasach po asfalcie to istna udręka.

W związku z tym że masz autko obniżone polecił bym Ci 16" ale co do opon :roll: czytaj powyżej i sam wyciągnij wnioski.

Pozdrawiam

MarcoNygus 17-07-09 14:13

Cytat:

Napisał vipergtspl
założyłem do mojej Astry 155/85/13"

Ale profile opon do aut osobowych kończą się na 80 [panna]

MisiekT 17-07-09 14:52

vipergtspl, jazda rajdowa to nie jazda uliczna... w "normalnych" warunkach "walce" radza sobie o niebo lepiej w zime niz waskie, cienkie baloniki - kazdy od nas kto sprobowal zimy na 215/45/17 potwierdzi ci ze jest duzo lepiej niz na waskich 15"

karlos349 21-07-09 18:44

Podłącze się pod temat i mam takie pytanko...czy jeśli mam stalówki 15' to czy da rade założyć na zimę też stalówki tylko 13' :?: :?: :?: A jeśli da radę to czy przypadkiem nie będzie 'skutków ubocznych'...jakies problemy z jazda bądź zaiweszniem itd..wiecie o co kaman...Z góry dziękuję 8)

MisiekT 21-07-09 18:48

Cytat:

Napisał karlos349
wiecie o co kaman

czy to zart?

karlos349 21-07-09 18:54

Prosiłem o radę bo nie znam się na tym, a nie o to żeby teraz ktoś cwaniakował i pytał czy to żart, ale jeśli odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci pomóc mi w jakiś sposób to odpowiem Ci, że to NIE żart...Jeśli możesz to pomóc a jeśli nie to nie zajmuj m-ca takimi dogadywankami. A jeśli to niestosowne pytanie to po prostu piszcie i udam się z tym do kogoś innego. Proste .

Fabinho 21-07-09 18:59

karlos349, możesz i koła od taczki założyć

MisiekT 21-07-09 19:02

eh, szkoda ze nie zart

1. masz 100KM i duzy moment, a foka wazy z kierowca i jakimis drobnymi gratami 1400kg
2. na 13" kolo wklada sie naprawde waskie opony, znacznie wezsze niz powinny byc w aucie z pkt.1 ze tak powiem
3. 13" prawdopodobnie (nie slyszalem zeby ktos sprawdzal nawet) nie wejdzie na tarcze albo zacisk sie nie zmiesci
4. 13" sprawi, ze podwoziem bedziesz prawie opieral sie na ziemii
i tak dalej...

proponuje uzyj funkcji szukaj - o felgach do FFI wszystko juz zostalo napisane

karlos349 21-07-09 19:03

Fabinho, thx, założę gąsienice :wink:

[ Dodano: Wto 21 Lip, 2009 19:05 ]
MisiekT, Dzieki bardzo, nie ukrywam troche zielony co do 'kółeczek' jestem.
Pozdro 8)

Jacek145_JJ 23-07-09 16:18

Cytat:

Napisał karlos349
Fabinho, thx, założę gąsienice :wink:

[ Dodano: Wto 21 Lip, 2009 19:05 ]
MisiekT, Dzieki bardzo, nie ukrywam troche zielony co do 'kółeczek' jestem.
Pozdro 8)

Do Focusa przeznaczone sa felgi stalowe minimum 14 cali, szerokosci 5,5 cala, ET 47,5 i rozstrawie srub 4x108. I radze dokladnie takie kupic, bo inaczej bedziesz mial problemy z zalozeniem felg - tak jak napisal MisiekT moga nie wejsc na kolo, jak bedzie inne ET to moga wystawac poza obrys samochodu itd, itp. Na takie felgi jak napisalem najlepiej kupic opony w rozmiarze 185/65R14 lub ewentualnie 175/70R14. Sam jezdze na 175 i jest OK, na sniegu opony lepiej wgryzaja sie w podloze jesli sa waskie, natomiast z oczywistych wzgledow troche gorzej sie hamuje. Wiec jesli nie robisz duzych przebiegow po nieodsniezonych drogach, to kup 185/65.

O 13 calowych zapomnij - jesli chodzi o stalowki to nie ma co kombinowac i trzymac sie tego co fabryka zaleca.

karlos349 30-07-09 22:47

Jacek145_JJ, dzięki...założe raczej na te stalówko co mam 15' jakieś zimówki ...bo ogólnie problem jest taki, że te letnie co mam to teraz są już kiepskie a zimówek nie mam i muszę kupić zimówki a po zimie znów letnie :| Ych i taki to wydatek na te opony. Ktoś mi nawet mówił żebym kupił nówki letnie na zimę i też pojadę a i po zimie będę miał jak nówki. Jednak uważam, że to kiepski pomysł i muszę kombinować dalej :idea: :oops:

bolaczek 31-07-09 09:53

Jeżeli ktoś polecał ci kupić nówki letnie na zimę to pogratuluj mu głupoty... Letnie opony składają sie z innej mieszanki i ich właściwości spadają gdy temperatura powietrza jest bodajże ok 5stopni C. Natomiast zimówki nie spełniają roli gdy temp powietrza jest wyższa np 10 stopni. Moim zdaniem na bezpieczeństwie własnym i innych nie ma co oszczędzać myśląc, ze kupisz nowe letnie na zimę i jakoś tą zimę przejeździsz, możesz się przejechać raz za dobrze. pzdr

karlos349 31-07-09 09:59

Nie no nie mam zamiaru tak robic a z tego co wiem to zimowki sa do 7st. C(chodzi oczywiscie o temp. asfaltu )


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi