View Single Post
stare 16-01-13, 20:42   #23
drake
Klepacz
Grupa: Śląsk
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Skąd: Bielsko-Biała
Ford Focus II
HB 5D
1.6 Duratec Ti-VCT 115KM manual
lipiec
2006
SB Bielsko-Biała
Postów: 2 330
Domyślnie

Takie koszta że idzie się zesrać. Jeśli luz dopiero lekko wychodzi Ci poza normę, to oznacza że jest jeszcze OK. Wiadomo że normy producentów są 'na wyrost'. Jeździłbym spokojnie.


Ustawienie mapy bardziej bogatej wysra Ci korekty long/short trim co odczujesz za 100 kilometrów. No chyba że miałeś za ubogo i zrobili Ci 'taką jaka być powinna'. Ale tak jak powiedziałem, gdy będziesz miał świadomie bogatą mapę stanie się taka patologia:

1) Korekta short trim na LPG będzie oscylowała na minusie (bo komp wykryję sondę za bogatą i utnie dawkę)
2) Korekta long trim podczas pracy na LPG 'ukształtuje się' na poziomie korekty dla short-trim, czyli silnik zapamięta - 'acha... mam obcinać dawkę mniej więcej o 5%'
3) Podczas pracy na benzynie, korekta long trim zostanie na poziomie -5%, ale silnik wykryje ubogą mieszankę z tego powodu, więc nienaturalnie mocno podniesie korektę short trim do wartości MOCNO plusowych.

Komputer jak to komputer, może se majchlować i nic mu nie będzie, ale wnioski są takie:

1) auto na benzynie nie będzie jeździło tak jak powinno ponieważ ujemna korekta long-trim będzie spierać się mocno z korektą short trim, która będzie śmigać przy górnych zakresach korekcji.
2) gdy zakres korekt short trim na PLUS wyjdzie poza zakres, na benzynie uzyskasz stale ubogą mieszankę co objawi się nierówną pracą silnika, wypadaniem zapłonów, spadkiem mocy.

Zakres korekt dla każdego sterownika jest inny, niektórzy na plus mogą mieć 12,5%, niektórzy 20/25%.


Nie straszę, ale wzbogacenie ponad normę nie działa dobrze, wiem bo sam to przerabiałem. Natomiast jeśli zrobił mapę leciutko na bogato, czyli tak.... no z rozsądkiem to OK. gorzej jak poleciał nad punktami, wtedy stanie się to co napisałem.

Ostatnio edytowane przez drake ; 16-01-13 o 20:45
drake jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem