Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 22-10-09, 18:48   #1
elsimon
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Skąd: Chodecz
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
2005
Postów: 15
Unhappy 1.6TDCI 90KM Turbina regenerowana drugi raz

Witam,

mam nielada problem gdyż rozwaliła mi się turbina (odkręciła się nakrętka z wirnika i wpadła między łopatki) szok ale co zrobić. Dałem do regeneracji. Po ponownym zamontowaniu po przejechaniu 20km turbo znowu się coś zkiepściło.
Po zdjęciu węża od strony filtra powietrza okazało się że w turbince przed łopatkami było pełno oleju co spowodowało prawdopodobnie, że łopatki znowu się powyginały.
Kolejna regeneracja (wymiana wirnika) i znowu mechanicy złożyli i niby cacy ale gdzie tam.
po ok 30km znowu turina zaczęła wyć jak kojot.
Diagnoza - tym razem turbina się zatarła!!! oleju już nie było od strony węża dolotowego ale czemu się zatarła teraz ???
Jaka może być tego przyczyna? coś się zatkało ? jak sprawdzić przy uruchomieniu nowej turbiny co może być nie tak żeby znowu jej nie roz.... już mi ręce opadają

jakby ktoś miał jakieś sugestie to proszę o odp.
Dodam że nie zapala mi się żadna kontrolka ostrzegawcza nic takiego. Auto odpala się normalnie.
Co prawda, Koło pasowe wału korbowego na którym jest pasek wieloklinowy ma luzy i powinienem je wymienić ale to chyba nie jest przyczną ??

pozdrawiam
elsimon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-10-09, 19:42   #2
MisiekT
Sympatyk
Grupa: Warszawa
 
Avatar MisiekT
 
Michał
Zarejestrowany: May 2006
Skąd: Warszawa
Ford Focus III
HB 5D
2.3 EcoboostRS 350 KM
styczeń
2018
WWL powiat wołomiński (Wołomin)
Postów: 15 586
Garaż
Domyślnie

w 1.6 miejce zamontowania jest bardzo niefartowne (wysoko) i zacieranie sie turbo to ponoc bardzo czesta usterka... moze cos nie do konca ze smarowaniem?
__________________
Fiesta 1.6 Ti-VCT * FFI 2.0 130KM
MisiekT jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-10-09, 20:05   #3
elsimon
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Skąd: Chodecz
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
2005
Postów: 15
Domyślnie

Jutro mają sprawdzić ciśnienie oleju w układzie. Olej podobno straczny choć wymieniany 10tyś temu. Może coś zapchał, jakiś filterek w przewodzie czy cuś.... ehh
elsimon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-10-09, 20:12   #4
Koniu
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Avatar Koniu
 
Piotrek
Zarejestrowany: Oct 2009
Skąd: Warszawa Bielany
Ford Focus C-Max
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
wrzesień
2008
WD Warszawa Bielany
Postów: 452
Garaż
Domyślnie

Witam kolego elsimon wymiana turbiny w tym modelu to nie jest taka prosta sprawa, niechodzi tu tylko o wymiane jako czesci samej turbiny a i inne operacje jakie przewiduje sie podczas wymiany ford wypuscil specjalny biuetyn na to.JEzeli niestety silnik bedzie bardzo smiecil do oleju to nawet te procedury niepomoga w zacieraniu sie turbiny.


Sprawdź wymienione poniżej wymontowane części pod kątem cząstek metalicznych lub innych zanieczyszczeń - przykłady uszkodzonych części


1. Sprawdź wymienione poniżej wymontowane części pod kątem cząstek metalicznych lub innych zanieczyszczeń.

1. Śruba wydrążona przewodu doprowadzającego olej do turbosprężarki z filtrem

2. Przewód powrotny oleju turbosprężarki (przewód powrotny całkowicie otwarty dla przejrzystości)

3. Chłodnica oleju i filtr kpl.

4. Rurka poboru oleju

5. Filtr oleju

6. Pompa podciśnienia układu hamulcowego




11. Wlej olej silnikowy.

Zmierz przepływ oleju po zamontowaniu nowych części

E107014



1. Zamontuj dłuższy przewód powrotny oleju (z zapasów własnych) do turbosprężarki i wsuń do odpowiedniego zbiornika (przewód ssący chłodnicy powietrza doładowującego wymontowany dla przejrzystości).

* Zamontuj przewód wylotowy filtru powietrza.

* Uruchom silnik i pozwól mu pracować na biegu jałowym. Po 60 sekundach wyłącz silnik i zmierz ilość oleju w zbiorniku. Ilość oleju zebranego po 60 sekundach nieprzerwanego przepływu powinna przekraczać 0,3 l.

1. cautionUWAGA: Dopilnuj, by silnik nie pracował przy zbyt niskim poziomie oleju.
* Powtórz test 2 lub 3 razy, by upewnić się, że przepływ oleju jest prawidłowy
Koniu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-10-09, 20:33   #5
elsimon
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Skąd: Chodecz
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
2005
Postów: 15
Domyślnie

hm wyrecytuje jutro przez telefon mechanikowi to co napisałeś Koniu. Zobaczymy co powie.
elsimon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-10-09, 20:44   #6
Koniu
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Avatar Koniu
 
Piotrek
Zarejestrowany: Oct 2009
Skąd: Warszawa Bielany
Ford Focus C-Max
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
wrzesień
2008
WD Warszawa Bielany
Postów: 452
Garaż
Domyślnie

ogolnie kolego to musisz wykonac teraz te procedury ktore ci podalem i wymienic
urbosprężarka - 1,6 l Duratorq-TDCi (DV) Diesel (90 KM) 1 523 337 1
Turbosprężarka - 1,6 l Duratorq-TDCi (DV) Diesel (110 KM) 1 479 055 1
Przewód doprowadzania oleju - 1,6 l Duratorq-TDCi (DV) Diesel (90 KM) 1 479 840 1
Przewód doprowadzania oleju - 1,6 l Duratorq-TDCi (DV) Diesel (110 KM) 1 479 839 1
Przewód powrotny oleju - 1,6 l Duratorq-TDCi (DV) Diesel (90 KM) 1 483 832 1
Przewód powrotny oleju - 1,6 l Duratorq-TDCi (DV) Diesel (110 KM) 1 483 831 1
Śruba wydrążona przewodu doprowadzającego olej do turbosprężarki z filtrem 1 450 265 2
Podkładka miedziana złączki przewodu doprowadzania oleju 1 232 215 6
Filtr oleju 1 359 941 2
Uszczelka filtru oleju 1 145 944 1
Rurka poboru oleju (wraz ze śrubami mocującymi rurkę poboru oleju (3 sztuki)) 1 483 825 1
Uszczelka pompy podciśnienia 1 355 031 2
Zacisk mocujący katalizator do turbosprężarki 1 474 828 2
Uszczelka układu wydechowego 1 152 194 -
Uszczelka chłodnicy oleju i filtru kpl. 1 145 946 1
Przewód wylotowy turbosprężarki (w razie potrzeby) 1 439 410 1


olej wymienia sie 2 razy

Ostatnio edytowane przez Koniu ; 22-10-09 o 20:46
Koniu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-10-09, 21:11   #7
elsimon
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Skąd: Chodecz
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
2005
Postów: 15
Domyślnie

A te numery na końcu to na podstawie czego ?
elsimon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 22-10-09, 21:25   #8
Koniu
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Avatar Koniu
 
Piotrek
Zarejestrowany: Oct 2009
Skąd: Warszawa Bielany
Ford Focus C-Max
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
wrzesień
2008
WD Warszawa Bielany
Postów: 452
Garaż
Domyślnie

to sa nr finis czesci i ilosc sztuk podstawa to ford etis
Koniu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-10-09, 17:14   #9
Jacky 67
Turysta
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Skąd: Łęczna
Ford Focus C-Max
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
2006
Postów: 9
Domyślnie

Witam. Mam dokładnie tak samo w C Max z 2006 135 tysi.Trzecie turbo,też za pierwszym razem poleciała nakrętka od wirnika!.Regenerowane padło w Chorwacji,masakra o kasie nie wspomnę.W serwisie wstawili nową turbawkę jakos lata,ale jeszcze jak długo?
Dziwne jest to że olej po wymianie robi sie czarny jak smola po kilkuset kilometrach a wymieniam co 10.000.Juz nie wiem co mam robić!
Jacky 67 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-10-09, 19:42   #10
Koniu
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Avatar Koniu
 
Piotrek
Zarejestrowany: Oct 2009
Skąd: Warszawa Bielany
Ford Focus C-Max
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
wrzesień
2008
WD Warszawa Bielany
Postów: 452
Garaż
Domyślnie

kolego jezdzic nie masz wplywu tak jest w tych modelach zacieraie sie turbo powstaje w wyniku zapchania sie filtru w srubie wydronzonej przewodu doprowadzenia oleju do turbiny filtr mozna usunac ale syf takto ci bedzie lecial do turbo co moze skutkowac szybszym zacieraniem sie turbo... ogolnie najwaznijsze jest test..... pomiaru ilosci oleju zebranego po 60 sekundach.. jesli olej nie przekroczy podanej wartosci turbo bedzie sie zacierac!!!!!!
Koniu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 24-10-09, 20:25   #11
grzybek
Kataryna
 
Avatar grzybek
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: B-gi
Inny
sedan
styczeń
2018
WBR powiat białobrzeski (Białobrzegi)
Postów: 3 047
Domyślnie

Jacky 67, wszystkie diesle mają olej czarny jak smoła po kilkunastu kilometrach więc to akurat jest normalne.
__________________
Squadra Forza Italia
"Make a car more powerful and it goes faster accelerating in a straight line. Make it lighter and it goes faster everywhere.", Colin Chapman.

Była Foczka - nie ma Foczki
15 lat i 241440km razem
grzybek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-11-09, 19:33   #12
elsimon
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Skąd: Chodecz
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
2005
Postów: 15
Domyślnie

Na razie zrobiłem 200km i jest ok ale martwi mnie to że tyle oleju dochodzi do turbiny ale nie tą śrubą a wężem od strony filtra powietrza, tzn ten cały zawór który puszcza nadmiar spalin od silnika. Mechanik założył mi na nim dodatkową siateczkę i podłożył podkładkę bo podobno zawór ten się zawieszał.
jutro ma się porozumieć z fordem czy trzeba wymienić cały ten zawór (łącznie z tą plastikową pokrywką od góry silnika na której jest korek wlewu oleju) koszt coś koło 500zł.
No bo to że puszcza olej to wiem że norma ale chyba raczej nie powinno go być na ściankach turbiny tuż przed wirnikiem.... !?
elsimon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 03-11-09, 23:16   #13
Koniu
Turysta
Grupa: Warszawa
 
Avatar Koniu
 
Piotrek
Zarejestrowany: Oct 2009
Skąd: Warszawa Bielany
Ford Focus C-Max
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
wrzesień
2008
WD Warszawa Bielany
Postów: 452
Garaż
Domyślnie

kolego jaki zawor napisales tak ze nie idzie nic z tego zrozumiec!!
Koniu jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-11-09, 11:07   #14
elsimon
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Skąd: Chodecz
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
2005
Postów: 15
Domyślnie

inni mówią na to odma. To coś plastikowego z czego wychodzi wężyk, który wchodzi następnie do kanału wlotowego do Turbiny.
elsimon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-11-09, 11:31   #15
DoktorB
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Szczecin
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
listopad
2005
PZL powiat złotowski (Złotów)
Postów: 225
Domyślnie

Wg mnie tutaj są dwa problemy, które mogą wpływać na awarie turbo.
1. Turbo regenerowane = duże ryzyko lipy. Takie odkręcenie się nakrętki jest typowym objawem nieznajomości technologii. Chodzi o moment dokręcania, technologię montażu, czyli np. jednorazowa nakrętka czy zabezpieczenie klejem itp. Jest to koszt oszczędności. Ja rozumiem to dokładnie. Jednak w naprawie samochodów panuje stara i sprawdzona zasada: kto oszczędza ten kupuje drożej. Lepiej raz zapłacić ale mieć spokój na długo.
2. Turbo jest bardzo wrażliwe na olej. Nie chodzi tu markę oleju tylko jego parametry. Silnik ten produkuje PSA i do niego potrzebny jest specjalny olej. Taki olej, pod który projektanci zaprojektowali łożyska ślizgowe w tej turbinie. Chodzi tu głównie o lepkość. Bardzo uogólnione pojęcie 5W30 to jeszcze za mało. (nie wspomnę już o 5W40 a czasami amatorzy leją 5W60 - bo lepszy! - co za bzdura) W samej grupie olejów 5W30 są znaczne różnice lepkości. Niektóre mają 9,6 a inne 18 (w 100 st.C). To 100% więcej! Po zalaniu takiego oleju wszystkie obliczenia projektanta takiego łożyska biorą w łeb. Oznacza to duze rysyko awarii.
Zastosuj odpowiedni olej, postaraj się o oryginalne turbo (lepsze używane po 150 tys km niż regenerowane) i wszystko powinno się uspokoić.

Ps. Jak olej zaraz po zalaniu robi się czarny to dobry objaw. Oznacza to, że detergenty zmywają pozostałości osadów a dysperganty rozpraszają je w całej obiętości oleju tak, by zatrzymywały się na filtrze a nie gromadziły po kątach silnika.
DoktorB jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-11-09, 16:43   #16
elsimon
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Skąd: Chodecz
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
2005
Postów: 15
Domyślnie

mi mechanik po wymianie turbiny wlał olej Motorcraft XR Synth 5W30 (ACEA A3/B4, C3) ale nie ma tutaj nic napisane o lepkościach. Czy to dobry olej ??? Podobno w fordach taki stosują.
elsimon jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-10-12, 09:50   #17
DoktorB
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Szczecin
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
listopad
2005
PZL powiat złotowski (Złotów)
Postów: 225
Domyślnie

ACEA A3/B4 C3 właśnie wszystko mówi o lepkości. Jest to olej o dużo większej lepkości niż zalecana. Powinien być ACEA A1/B1 (lepszy będzie ACEA A5/B5) i nie C3 a C2 (może być też C1).
DoktorB jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-11-09, 20:49   #18
marcmai
Turysta
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: Poznań
Postów: 25
Domyślnie

apeluję do moderotarów i adminów o usunięcie mojeo konta bo znowu zamierzam narzekać - po moich doswidczeniach z fokusem i doświdczeniach z innymi samochodami stwierdzam, że fordy to padło jakich mało - świdczy o tym także to forum (a ilu tylko czyta znajdując swoje prolemy a o nich nie pisze?)
marcmai jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-10-12, 10:02   #19
Atlis
Gynekolog amator
Zlotowicz
Grupa: Zachodniopomorskie
 
Avatar Atlis
 
Dezyderiusz Jąder
Zarejestrowany: May 2011
Skąd: Śmiecin
Ford Focus III
sedan
1.6 EcoBoost 150 KM manual
kwiecień
2011
ZKL powiat kołobrzeski (Kołobrzeg)
Postów: 4 015
Garaż
Domyślnie

odgrzales baaardzo stary temat. problem z wymiana trubo:

http://www.turbodynamics.co.uk/techn...arger-failure/
__________________
Friendship. Unity. Community. Kindness. Youth. Optimism. Understanding.

Fakt, iż jakiś pogląd jest szeroko rozpowszechniony, nie stanowi żadnego dowodu na to, że nie jest on całkowicie absurdalny.
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że większość ludzkości jest zwyczajnie głupia, należy oczekiwać z dużym prawdopodobieństwem,
iż powszechnie panujące przekonania będą raczej idiotyczne niż rozsądne.

Atlis jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 21-10-12, 10:38   #20
DoktorB
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Skąd: Szczecin
Ford Focus II
HB 5D
1.6 DuraTorq TDCi 90KM manual
listopad
2005
PZL powiat złotowski (Złotów)
Postów: 225
Domyślnie

Odgrzałem, bo problem pojawił się i u mnie więc się zainteresowałem. U mnie TURBO nie zaciera się (widocznie mam wystarczająco dobry olej) ale po prostu się zużyła. Mam 180 000km i wirnik dostaje już luzów na łożyskach, a przez to uszczelniacz ma kłopoty i coraz więcej oleju idzie do kolektora ssącego. Przy przebiegu 160 000 zauważyłem delikatny luz wirnika (ok. 0,3 mm) od strony sprężarki, a teraz przy 180 000km luz ma już ok. 0.5-0,7mm i oleju dookoła coraz więcej. Chcę pojechać z nią do regeneracji do Szczecinka. Słyszałem, że gość robi po prostu dobrze. Zanim jednak coś zrobię to czytam, żeby być mądrym przed, a nie po fakcie.
DoktorB jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:51.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u