Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 06-11-11, 22:55   #1
lukaszz86
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 13
Domyślnie 1.8 TDCi - Problem ze skrzynią biegów

Witam,
Mam problem ze skrzynią biegów w mk2 1.8 tdci. Mianowicie wszystkie problemy dotyczą wrzucania "jedynki". Mniej więcej co drugie wrzucenie jedynki czuje dość silny opór i bieg nie chce wskoczyć na miejsce. Czasami muszę użyć trochę siły do wrzucenia biegu, lub cofnąć na luz i dopiero potem "jedynka" wskoczy. Zdarza się także, że bieg po prostu wyskakuje.
Nie ma znaczenia temperatura silnika, bo i na zimnym i na ciepłym sytuacja wygląda tak samo. Pozostałe biegi chodzą idealnie.
Czy ktoś się orientuje co może być tego przyczyną?
Może brakować oleju w skrzyni?
Proszę o sugestie.
lukaszz86 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-11-11, 15:33   #2
d4b
Turysta
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Ford Focus II FL
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2008
Postów: 2
Domyślnie

U mnie również jedynka wchodzi dość ciężko (co prawda nie zdarzyło mi się, żeby jakiś bieg sam wyskoczył). Może te skrzynie po prostu tak mają?
d4b jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-11-11, 15:51   #3
jmk
Turysta
 
Janusz
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: ok/B-B, obecnie Wrocław
Ford Focus I FL
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
maj
2002
SBI powiat bielski (Bielsko-Biała)
Postów: 101
Domyślnie

lukaszz86 oleju radziłbym nie zmieniac, ew. dolac jak jest brak. Powodem Twoich objawów pewnie będzie synchronizator jedynki, moze potrzebowac wiecej czasu zeby wychamowac zebatki i zeby wszedl bieg dobrze. To, ze wyskakuje to nie wiem czy tylko synchronizator czy cos jeszcze za to moze odpowiadac. Ja mialem tak ze mi wchodzily troche ciezko biegi i postanowilem zmienic olej, nie ukrywam kupilem jakis z tanszych ale niby dobry i zmienil mi moj mechanik. Po tej zmianie nie moglem ruszyc wogole spod warsztatu bo nie moglem wbic zadnego biegu. Jakos sie udalo po paru minutach szukania i teraz jakos wchodza, ale chyba gorzej niz bylo przed wymiana (a juz ponad pol roku smigam na zmienionym oleju) czesto jak zimny to jedynka nie chce wejsc, albo wrzucam 5, ktora najlzej wchodzi albo ze 2-3 razy probuje wbic na 1 i z powrotem na luz, wszystko na wcisnietym sprzegle. Jak juz sie raz wbije to potem chodzi, ale wystarczy wrzucic na luz puscic sprzeglo, wcisnac i znowu sprobowac wrzucic to jest tak samo. Mechanik mi powiedzial ze jak nie zgrzyta przy wbijaniu 2 biegu to szkoda zagladac do skrzyni bo to grubsza sprawa jest. i dalej tak jezdze Biegi mi nigdy nie wyskakiwaly.
Dlatego ja stawiam u Ciebie tez na synchronizator, ale to tylko moja sugestia.
jmk jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-11-11, 18:32   #4
ffelmer
Turysta
 
Avatar ffelmer
 
Zarejestrowany: Dec 2010
Skąd: Lubelskie
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
1999
LLE powiat łęczyński (Łęczna)
Postów: 362
Garaż
Domyślnie

A jaką masz skrzynię? z wodzikiem do wstecznego w gałce czy bez?


Dodam do tego co Pan "jmk" pisał wyżej, że raczej synchronizator bo wytarły się ząbki i pewnie dlatego wyskakuje... to że słychać to zgrzytanie to przez to że zwalnia zębatka synchronizatora... powinno się odczekać (przy zmianie np z 1 na wsteczny lub odwrotnie) około 5-10 sekund.. tak często dzieje się w skrzyniach IB5. Dodatkowo może wybierak masz przekrzywiony ( często się dzieje jak na "chama" pcha się jakiś bieg i nie wchodzi... w konsekwencji krzywią się takie elementy w skrzyni) lub coś z linkami możne trzeba wyregulować linki? lub coś w tym stylu... zerknij na zatrzaski które są w elementach montażowych nadwozia.

Ostatnio edytowane przez ffelmer ; 11-11-11 o 22:08 Powód: Pan jmk
ffelmer jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-11-11, 20:43   #5
lukaszz86
Turysta
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
Postów: 13
Domyślnie

Skrzynia jest bez wodzika do wstecznego.
Objawy są bardzo zbliżone do tego co pisze kolega JMK. Co do wyskakiwania biegu nie jest to jakieś notoryczne, zdarza się rzadko. Natomiast opór przy wrzucaniu jedynki czuć bardzo często. Może rzeczywiście nie będę zmieniał oleju, bo czytałem gdzieś na forum, że producent nawet nie przewiduje jego wymiany.
lukaszz86 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-11-11, 14:10   #6
ffelmer
Turysta
 
Avatar ffelmer
 
Zarejestrowany: Dec 2010
Skąd: Lubelskie
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
1999
LLE powiat łęczyński (Łęczna)
Postów: 362
Garaż
Domyślnie

ja też nei zalecam jedynie mozesz sobie sprawdzić poziom... najprościej sprawdzić poprzez odkręcenie górnego korka (jakiś imbus) i "włóż" jakiś mały łamany klucz (torx imbus typu "L") poziom powinien wskazywać 2 mm od ścianki czyli od górnego punktu. Kolejno sprawdź czy dźwignia zmiany biegów "chodzi" luźno (dźwignia to to duże metalowe co linka jest do niego przyczepiona i biegi lekko wchodzą) może tam ciężko chodzi i biegi ciężko wchodzą... no i kolejne jak pisałem wcześniej sprawdź mocowania linek czy elementy montażowe linek nie są uszkodzone lub poluzowane.
Najpierw diagnozuj to co możne być najprostsze i oczywiste pewnie spotkam sie z wypowiedziami typu "ale jaki to ma związek z tym" aczkolwiek możne mieć i lepiej sprawdzić :P
ffelmer jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-11-11, 20:21   #7
jmk
Turysta
 
Janusz
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: ok/B-B, obecnie Wrocław
Ford Focus I FL
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
maj
2002
SBI powiat bielski (Bielsko-Biała)
Postów: 101
Domyślnie

ffelmer "...Dodam co kaleka pisał wyżej..." rozumiem, ze to "kaleka" mialo byc do mnie?? Moze troche szacunku na forum! Nie zycze sobie takich okreslen w moim kierunku.
jmk jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-11-11, 22:06   #8
ffelmer
Turysta
 
Avatar ffelmer
 
Zarejestrowany: Dec 2010
Skąd: Lubelskie
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
1999
LLE powiat łęczyński (Łęczna)
Postów: 362
Garaż
Domyślnie

Przepraszma szanownego Pana jmk jesli Pana uraziłem już do PANA będę się zwracał pre PAN.
ffelmer jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-11-11, 23:09   #9
wiewioor
Turysta
 
Avatar wiewioor
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
RMI powiat mielecki (Mielec)
Postów: 188
Garaż
Domyślnie

Mogę się podpiąć pod pytanie? Tez mam ten sam silnik i przy zmienianiu biegów takie delikatne stuki są. Czy to normalne? Dodam ze biegi bez problemu wchodzą.
wiewioor jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-11-11, 09:33   #10
ffelmer
Turysta
 
Avatar ffelmer
 
Zarejestrowany: Dec 2010
Skąd: Lubelskie
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
1999
LLE powiat łęczyński (Łęczna)
Postów: 362
Garaż
Domyślnie

Zależy jakie "stuki" słyszysz... mianowicie jeśli to są stuki przy zmianie biegu i puszczasz sprzęgło to możne to być nadmierny hałas z dolnej poduszki skrzyni biegów tzw ósemka ( ro-zwulkanizowała się) bo to, że po odpaleniu przez jakiś czas ciężko wchodzą biegi coś stuka itp to w skrzyni IB5 jest normalne.
ffelmer jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-11-11, 11:07   #11
wiewioor
Turysta
 
Avatar wiewioor
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
RMI powiat mielecki (Mielec)
Postów: 188
Garaż
Domyślnie

Cytat:
Napisał ffelmer Zobacz post
Zależy jakie "stuki" słyszysz... mianowicie jeśli to są stuki przy zmianie biegu i puszczasz sprzęgło to możne to być nadmierny hałas z dolnej poduszki skrzyni biegów tzw ósemka ( ro-zwulkanizowała się) bo to, że po odpaleniu przez jakiś czas ciężko wchodzą biegi coś stuka itp to w skrzyni IB5 jest normalne.
Na biegu jałowym wciskam sprzęgło i ruszam dźwignią w prawo lewo to są takie delikatne stuki. Tak poza tym to lewarek chodzi dosyć sztywno szczególnie jak jest zimny. Czyli na razie nie ma się czym przejmować?
wiewioor jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-11-11, 11:46   #12
janko
Turysta
 
Avatar janko
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2005
Postów: 3
Domyślnie

Witam, jestem tu nowym użytkownikiem, ale miałem takie same stuki jak wiewior, byłem w ASO. Pokazali mi jak chodzi to w nowym modelu - prawie identycznie - ponoć nie ma czym się martwić. Podr.
janko jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-11-11, 17:36   #13
jmk
Turysta
 
Janusz
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: ok/B-B, obecnie Wrocław
Ford Focus I FL
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
maj
2002
SBI powiat bielski (Bielsko-Biała)
Postów: 101
Domyślnie

sluchaj ffelmer nie "Panuj" teraz bo tylko sie wydurniasz. Do tego, zeby sie do kogos zwrocic jest chyba nick, moj to "jmk" jakbys nie wiedzial. "Kaleka" to jednak okreslenie obrazliwe. Co innego jakbys, nie uzywajac mojego nicka, napisal "kolega wyzej napisal..", byloby grzecznie i kulturalnie, a Ty mnie po prostu obraziles. Nie wymawiaj sie tez na pw, ze przeciez to tylko zwrot na forum, tak jak na CB, tylko na CB nie pytasz "siema jelenie, jak tam drozka na Łęczną?", tylko jesli sie zwraca na CB to per "kolego", albo "mobilku" (jak kto woli). No chyba, ze Ty sie tak nie zwracasz i uwazasz, ze mozna poobrazac ludzi, przeciez jestes anonimowy i wszystko Ci wolno, tak jak wielu sobie tak wlasnie mysli..
Przeprosiny przyjete, tylko nastepnym razem pomysl zanim cos "madrego" napiszesz do kogokolwiek.
jmk jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-11-11, 20:26   #14
ffelmer
Turysta
 
Avatar ffelmer
 
Zarejestrowany: Dec 2010
Skąd: Lubelskie
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
1999
LLE powiat łęczyński (Łęczna)
Postów: 362
Garaż
Domyślnie

"kolega" miało być a nie "kaleka" jak zrobiłem literówkę to nie wiem... poza tym zmieniasz wątek tematu... to dla tego pisałem na PW aby nie zaśmiecać...

Powracając do tematu: wiewioor w Twoim przypadku to normalne... z doświadczenia wiem, że to w każdym tak słychać po prostu opór i tyle... czy to by był focus czy fusion te same skrzynie i tak samo się zachowuje. Co do lewarka jesli za sztywno chodzi mozesz sprawdzić na dźwigni przy skrzyni tak jak opisywałem wcześniej czy nie jest zatarta na tym "trzpieniu" czy luźno chodzi bo to może być przez to. Tak jak np wycie tak jakby się rozpadało łożysko z siłownika to także elementy w skrzyni zanim się olej rozgrzeje.. i nie pomoże wymiana oleju... olej jest tak dobrany do specyfikacji łożysk które są w skrzyni i nie zmienisz tego... jedynie po zmianie moze się nieznacznie pogorszyć.

Ostatnio edytowane przez ffelmer ; 12-11-11 o 20:30 Powód: literówka
ffelmer jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-11-11, 21:12   #15
wiewioor
Turysta
 
Avatar wiewioor
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Ford Focus II
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
2006
RMI powiat mielecki (Mielec)
Postów: 188
Garaż
Domyślnie

Dzięki wielkie chłopaki, teraz będę spal spokojnie Bylem nawet w komisie i dwa focusy oglądałem i też tak stukało. Wiec chyba jestem przewrażliwiony
wiewioor jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-11-11, 23:19   #16
jmk
Turysta
 
Janusz
Zarejestrowany: Apr 2009
Skąd: ok/B-B, obecnie Wrocław
Ford Focus I FL
HB 5D
1.8 TDCi 115 KM manual
maj
2002
SBI powiat bielski (Bielsko-Biała)
Postów: 101
Domyślnie

ffelmer, gdyby nie Twoja niezyczliwosc, to nikt by nie zasmiecal tematu. A literowke to mozna zrobic jak sa litery obok siebie, a w Twoj "blad" to nie uwierze, bo gdzie "e" obok "a", a juz nie mowiac "g" obok "k"..
A nie pisze na pw, zeby wszyscy widzieli jak probujesz sie wykrecic z tego okreslenia, ktore w moja strone rzuciles.

Ja skonczylem, zebys sie juz nie czepial, ze zasmiecam forum.
jmk jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 13-11-11, 08:34   #17
Jusand
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2010
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2007
Postów: 18
Domyślnie

Cytat:
Napisał ffelmer Zobacz post
Zależy jakie "stuki" słyszysz... mianowicie jeśli to są stuki przy zmianie biegu i puszczasz sprzęgło to możne to być nadmierny hałas z dolnej poduszki skrzyni biegów tzw ósemka ( ro-zwulkanizowała się) bo to, że po odpaleniu przez jakiś czas ciężko wchodzą biegi coś stuka itp to w skrzyni IB5 jest normalne.
Witam
A czy wibracje całej budy w okolicach 1200-1400 obr/min też może być przez dolną poduszkę skrzyni?
Osobnym tematem jest to, że przy wyciśniętym sprzęgle na luzie jak i w czasie jazdy słychać chrobotanie?
Dodatkowo zauważyłem jakiś wyciek w okolicy wybieraka, czy to może mieć wpływ na wibrację albo chrobotanie?
Jusand jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 13-11-11, 11:46   #18
ffelmer
Turysta
 
Avatar ffelmer
 
Zarejestrowany: Dec 2010
Skąd: Lubelskie
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
1999
LLE powiat łęczyński (Łęczna)
Postów: 362
Garaż
Domyślnie

To bardziej ta poduszka obok zbiornika płynu chłodzącego ona jest olejowa.. sprawdź czy nie wyciekła.
A z chrobotaniem może chodziło Ci o łożysko podpory półosi?
Co do wycieku to nie... ale kiedyś już do w jakimś poście opisywałem jak domowymi sposobami naprawić latwo i szybko... najgorsze jest to, że jesli na zdejmiesz uszczelniacz i na wałku wybieraka zobaczysz korozję lub coś w tym stylu to wymiana uszcelki nei pomoże... trzeba oczyścić drążek bo bedzie powodował dalsze uszkodzenia uszczelniacza.
ffelmer jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 13-11-11, 17:25   #19
Jusand
Turysta
 
Zarejestrowany: Aug 2010
Ford Focus II
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2007
Postów: 18
Domyślnie

Poduszka olejowa obok zbiorniczka płynu jest such, cieknie jedynie z wybieraka skrzyni, podjadę do mechanika i zobaczymy.
Bardziej mnie nie pokoi trzęsienie całego samochodu w przedziale 1200-1400 obr/min, dziś zauważyłem że przy tym drążek zmiany biegów cały drży aż stuka.
Jusand jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 13-11-11, 23:17   #20
ffelmer
Turysta
 
Avatar ffelmer
 
Zarejestrowany: Dec 2010
Skąd: Lubelskie
Ford Focus I
HB 5D
1.6 Zetec 100KM manual
1999
LLE powiat łęczyński (Łęczna)
Postów: 362
Garaż
Domyślnie

być moze i ta dolna poducha a tak na marginesie mialem ostatnio ciekawy podobny przypadek z tym drżeniem... mianowicie klient stwierdził że jak samochód się zagrzeje i włączy dmuchawa to aż chodzi samochód... sprawdzam: wł klime wł sie 1 bieg wiatrach śmiga a nadwozie drży jak nie wiem co.. patrze na wiatrak a gościu połowy wiatraka nie ma i bicia miał (najlepsze że nie kojazy aby słyszał jakieś oberwanie sie wiatraka) poza tym chłodnice i wiatrak w błocie
ffelmer jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
skrzynia biegów


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK1] Problem ze skrzynią biegów DZANEK Silnik i skrzynia 11 05-09-10 14:15
[MK2] Problem ze skrzynią biegów bosman Silnik i skrzynia 4 06-12-09 21:38
[MK1] Problem z skrzynią biegów bluncik Silnik i skrzynia 6 23-11-09 20:46

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u