Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Elektryka, audio i alarmy

Komunikaty

Elektryka, audio i alarmy Wszystko co elektryczne.

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 13-03-06, 11:22   #1
TLo
Turysta
Grupa: Brak
 
Avatar TLo
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Skąd: KROSNO
Ford Focus I
HB 5D
1.8 TDCi 100KM manual
2004
RK Krosno
Postów: 84
Domyślnie Pochwale się! Zamontowałem sobie CB :)

Jest to Uniden 520 XL - przyzwoite a niedrogie radio CB, do tego antena President Hawaii - 73 cm długości. Dała się wystroić na 1,2 SWR, co uważam za wynik bardzo satysfakcjonujący. Parę tras z tym radiem już przejechałem i uważam, że jest to boski wynalazek W każdym razie - antyradaru już woził nie będę nigdy

W związku z tym, że mało jest materiałów porównawczych ze sposobów montażu CB radia w Focusie I, postanowiłem zrobić kilka fotek po montażu.
Zacznijmy od anteny. Zamontowałem ją na na uchwycie SF40, który idealnie pasuje na krawędź klapy bagażnika:




Kiedy otwiera sie klapę bagażnika uchwyt wraz z anteną unosi się do góry i nie ma kompletnie styku z karoserią dachu:


Po uniesieniu klapy bagażnika antena kladzie się na dachu, ale bez styku z nim:


Kolejna fota pokazuje szczegóły zamontowania uchwytu i samej anteny:


Ów czerwony kabelek to masa elektryczna dla anteny, rzecz bardzo istotna, bowiem ma bezpośredni wpływ na jej wydajność. Wykorzystałem tu gotową śrubę od zawiasów klapy bagażnika, sterczącą sobie jakby specjalnie na tę okazję. Miedziana nakrętka M8 to już zbytek łaski, ale akurat była pod ręką...
Kolejne zdjęcie pokazuje sposób przykręcenie samego uchwytu SF40. Jako podkładki pod dwie śrubki imbusowe wykorzystałem jednogroszówki, aby był dobry docisk, a same śrubki nie wrzynały mi się w lakier i blachę:


Kabel antenowy - 4 metry - poprowadzony został między podsufitką a gumowymi uszczelkami drzwi, następnie schodzi w dół słupkiem przednim i wychodzi w miejscu zawieszenia radia. Od razu mówię, że 4 metry kabla antenowego to za mało, aby antenę zamontować na prawym boku samochodu (chyba, że i radio zawiesimy po prawej stronie).
Przechodzimy do samego CB. Tu nie ma wielkiego wyboru, bo wszystko w Focusie jest obłe i wypukłe, więc miejsce zawieszenia radia narzuca się samo przez się. Uniden jest niewielki gabarytowo, więc nawet go specjalnie na tej półeczce nie widać. Nie zaczepiam też o niego kolanem (mam 184 cm wzrostu), więc jest optymalnie:


Radio wisi na własnym firmowym uchwycie, przykręconym wprost do plastiku dwoma wkrętami. Pewnie i mocno. Głośnik ma wylot na dół, więc jest dobrze słyszalny. Mimo kilkugodzinnych tras, radio nie grzeje się jakoś nadmiernie:


Problemem w Focusie jest znalezienie dobrego miejsca na wieszak dla gruszki (mikrofonu). Jakiś czas woziłem ją wrzuconą do kieszeni lewych drzwi, a w trasie - na kolanach. Ale to prowizorka. W końcu wziąłem się za to i po niewielkich przeróbkach oryginalnego wieszaka z radia Unidena mam, co mam:


Wystarczyło blachę uchwytu trochę inaczej wygiąć oraz dopiłować pilnikiem, a następnie - po odkręceniu jednej śrubki boczka - wcisnąć pod zespolony wyłącznik szyb bocznych. Rozwiązanie banalne, a uchwyt siedzi tak mocno, że można na nim wieszać siatki z zakupami.

Myślę, że kolejna fota jest Was w stanie upewnić, że finalnie całość jest bardzo funkcjonalna. Od razu informuję, że jestem praworęczny, ale obsługa gruszki lewą ręką nie sprawia mi żadnych problemów, jest nawet optymalna, bowiem zawsze i stale trzymam kierownicę jedną, lewą ręką. Na czas rozmowy mam więc okazję do zmiany i odpoczynku:


To czerwone, ktore widać po lewej stronie radia, to kabel zasilający, który lampa błyskowa wydobyła z mroku. Radio podpięte jest na stałe pod instalację radia samochodowego, choć oczywiście można CB podłączyć do gniazda zapalniczki.

Wiszący kabel od gruszki byłby bardzo niewygodny przy wsiadaniu i wysiadaniu, na szczęście w momencie otwarcia drzwi pięknie naciąga się on i układa w poziomie, jest więc zupełnie niekolizyjny dla nóg i kolan:


Przekręcanie się gruszki nie jest powodowane jakimiś specjalnie dużymi siłami, które na nią w momencie otwarcia drzwi działają, a tylko sposobem zawieszenia na takim okrągłym zawieszeniu, co pozwala się gruszce obracać na boki.

Ostatnia fota ukazuje widok ogólny kokpitu bombowca, dla mnie niezwykle funkcjonalny:


Wszystkie użyte części można kupić bądź na Allegro, bądź w dowolnym zakładzie CB Radio. W zakładach jest nieco drożej, z drugiej strony - można organoleptycznie stwierdzić, co się kupuje.
Można oczywiście zamontować dłuższą antenę, uchwyt siedzi tak mocno, że można za jego pośrednictwem kołysać całym samochodem. Ja wybrałem tę akurat, bo ma przyzwoite osiągi w stosunku do długości. Co do posiadania samego CB w samochodzie zachęcać nie muszę, bo jest to bajer niewyobrażalny i komfort jazdy nieporównywalny z niczym.

Jeśli kogoś interesują dodatkowe zdjęcia z mojej instalacji CB, do tego w pełnej rozdzielczości 3 Mpx - można je sobie ściągnąć stąd http://www.raf-bit.rnjsa.com.pl/soft/cb.zip - 17 MB

A teraz opowiem Wam o kolejnym moim montażu - zestawie głośnomówiącym do telefonu komórkowego.
Pozdrawiam! I do usłyszenia na #19
__________________
TLo
FF TDCi 100
TLo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[FFI] Zamontowałem halogeny we Foce CAr Elektryka, audio i alarmy 9 01-05-07 21:18
Pochwalę się! Zamontowałem sobie zestaw głośnomówiący :) TLo Elektryka, audio i alarmy 1 13-03-06 11:53

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u