Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > Inne

Komunikaty

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 17-08-09, 23:50   #1
mkaminski100
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Basingrad
Inny
kombi
2.0 DuraTorq 136KM manual
styczeń
2005
Postów: 948
Domyślnie Demontaż wtrysków TDCI i elementy składowe + montaż

Wiele osób męczy się w wyjmowaniem wtrysków więc postanowiłem pokazać prosty sposób który zaoszczędzi czas nerwy i uszkodzenia podczas wymiany.
Mam właśnie wtrysk od TDCI na tapecie więc postanowiłem dorzucić też kilka fotek jak to wygląda w środku . Dodatkowo podam sposób w który można wyjąć wtrysk bez jego uszkadzania. Wtrysk wchodzi na wcisk wiec powstrzymajcie się od kręceniem, bo sam wtrysk jest skręcany i kręcąc go w gnieździe można go rozkręcić i uszkodzić.
Aby tego uniknąć należy wcześniej zalać gniazdo wtrysku odrdzewiaczem. WD40 pomaga, ale mało. Najlepsza jest Cola lub Pepsi przez 1-2 noce. Następnie montujemy uchwyt trzymający wtrysk ale w odwróconej pozycji, jak widać na zdjęciach poniżej.





W tym przypadku wtrysk już jest wyjęty więc mocno wystaje. Normalnie jednak jest dość ciasno i w miejscu gdzie jest śruba mocująca można podłożyć jakiś twardy przedmiot - np nakrętkę. Stworzy to dzwignię. Potem już tylko pukamy małym młotkiem w drugą stronę uchwytu, w miejscu gdzie jest "kulka". Po kilku uderzeniach poczujemy, ze wtrysk zaczyna się ruszać. Sprawdzajcie jak mocno wyszedł i wkładajcie coraz grubsze elementy na środku pukając w to samo miejsce. W końcu wyjdzie.

Po wyjęciu miałem okazję rozebrać jednego więc mogę pokazać co siedzi w tej rozbieralnej części. Zdjęcia poniżej.
Warto zaznaczyć, że króciec przelewowy trzeba zatkać. W przeciwnym przypadku brud i rdza wpłynie do wtrysku co może zakończyć jego życie. Wtrysk można wyczyścić czymś oleistym - naftą, ropą lub WD40.


















Przed montażem gniazda jak i wtryski należy oczyścić z rdzy. Najlepiej włożyć małą śrubkę do gniazda (lub nit) i użyć wąskiej szczotki podłączonej do wiertarki. Aby uchronić się przed problemami rdzewienia wtrysk warto posmarować pastą miedziana (tą do hamulców).

No i najważniejsze. Wtryski TDCI MUSZĄ wrócić na swoje miejsce lub być zaprogramowane jeśli montujemy nowe. Wiele osób to wie, ale warto napisać.
mkaminski100 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 23-08-09, 23:36   #2
mkaminski100
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Basingrad
Inny
kombi
2.0 DuraTorq 136KM manual
styczeń
2005
Postów: 948
Domyślnie

Zgodnie z obietnicą dorzucam info o tym jak montować wtryski.
Przed zamontowaniem wtrysk jak i otwór montażowy należy wyczyścić z rdzy. Ja użyłem śruby z podkładką do zablokowania otworu do komory spalania (aby brud nie leciał do środka). Czyściłem papierem ściernym oraz szczotką drucianą na wiertarce.
Z każdego wtrysku należy usunąć starą podkładkę miedzianą i zamontować nową. Ja kupowałem w serwisie, gdzie wiedzą jakie podkładki dobrać. Podkładki wchodzą lekko tylko ok 5mm na wtrysk i nie należy ich wciskać dalej! TIS podaje aby je włożyć do otworu i dopiero montować wtrysk, ale można łatwo coś uszkodzić. Ja więc zakładam podkładkę 5mm i smaruję wtrysk pastą miedziową, która pomoże w przeciwdziałaniu zapiekania się wtrysku. Są specjalne pasty, ale koszt ich jest wysoki, a ja nie robię wtrysków codziennie.




Przygotowany wtrysk powinien wyglądać jak poniżej. Przyznaję się bez bicia, że wiem o tym, że wtrysk musi być zabezpieczony przed brudem a ja tego nie zrobiłem. Wtryski jednak leżały w miarę czystym miejscu z dala od brudu.




Po włożeniu wtrysku zakładamy jarzmo i wkręcamy śrubę jak na obrazku powyżej. Skręcamy patrząc aby wszystko szło równo i wtrysk wchodził do środka. Dokręcamy momentem 38Nm i gotowe. Następnie przewody gumowe, wtyczki i przewody ciśnieniowe. Przewody ciśnieniowe oczywiście mają siłę dokręcenia, ale ja to pominąłem, bo...nie ma chyba takiego klucza (może poza jakimś narzędziem specjalnym Forda) do sprawdzenia siły dokręcania nakrętek hydraulicznych z przewodem. Ja dokręcałem na wyczucie.
Powodzenia.
mkaminski100 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-09-09, 13:08   #3
mkaminski100
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Basingrad
Inny
kombi
2.0 DuraTorq 136KM manual
styczeń
2005
Postów: 948
Domyślnie

Czlowiek uczy sie cale zycie, wiec dolaczam maly update jesli chodzi o wtryski TDCI.
Jak dziala Common Rail (silniki TDCI) chyba kazdy wie. Pompa pompuje caly czas rope do "szyny" (czarny element z ktorego wychodza przewody do wtryskow). Cisnienie jest dosc spore bo ok 1200-1300 bar (do 1800 w nowych jednostach). Wtryski posiadaja w sobie piezo-elektryczne elementy ktore dziala jak bardzo szybki i bardzo dokladny elektromagnes. Sterowanie strumieniem odbywa sie wiec juz w samym wtrysku i pozwala rozbic jeden strumien na kilka mniejszych, rozbitych w czasie. Dzieki temu normy emisji sa poprawione, moc sie zwieksza a silnik jest cichszy.
Jak kazdy wtrysk i ten zuzywa sie po czasie, jednak w przeciwienstwie do standardowych wtryskow dokladnosc jest o jeden rzad jednostek wieksza.
No i o samych wtryskach. Dostawca wiekszosci jest Delphi, pozniej jak wiem Bosh sie za to zabral. Kazdy wtrysk posiada na sobie numer. Jest to kod kalibracji, a wlasciwie jedynie jej odczyt. O co chodzi? Wytlumacze na zuzytym wtrysku. Komputer podaje odpowiedni prad, zeby wtrysk podal dana ilosc paliwa jako pilot (pierwszy cykl wtrysku dajacy bardzo mala ilosc ropy, ktora daje obnizenie glosnosci). Zalozmy, ze komputer wie, ze trzeba podac 0,05V zeby ruszyc koncowke o 0.05mm (zalozenie hipotetyczne). Jezeli koncowka wtrysku po milionach cykli zuzyje sie za nocno (np o 0.01mm), wtrysk zacznie "lac" czyli czyli raz, ze nie bedzie trzymal cisnienia, a dwa przesumiecie o 0.05mm daje 0.01mm szczeline.
W praktyce trzeba zregenerowac wtryski. I tu zaczyna sie historia. Otoz wiekszosc firm wymienia koncowke wtrysku, gdzie Delphi robi tez plytki ktore pokazalem. Nawet jesli zmienione sa plytki to tu koncza sie podobienstwa miedzy "specjalistami od diesli" a Delphi.
W kodzie jaki mamy zakodowane sa wartosci jakimi posluzy sie ECU aby ruszyc wtrysk do wydania idealnej ilosci paliwa. Jest to mapa dzieki ktorej wszystko pracuje optymalnie. Firma przy regeneracji daje nowe elementy, ale sa one o setne milimetra inne od tych ktore mielismy. Delphi jako jedyny (przynajmniej teoretycznie) ma maszyny ktore potrafia odczytac przy jakich wartosciach pracuje nowy wtrysk i wygenerowac nowy kod! Z tego co wiem firmy wiedza jak generowac te kody, ale ich dokladnosc to juz inna sprawa.
Znaczy to tyle, ze np nowy element jest o 0.003mm grubszy od starego a zostawiajac stare numery komputer nadal podaje tyle samo pradu i przesuwa elementy o 0.05 zamiast 0.047mm!!
Auto bedzie pracowalo, ale po 2-3 tys km wtryski znow sie odezwa i rozpocznie sie walka z firma ktora w swoim mniemaniu zrobila dobra regeneracje. Stad wlasnie tak wiele wtryskow pada po krotkim czasie uzytkowania.
Jezeli wiec bedziecie regenerowali wtryski to skontaktujcie sie z producentem i zapytajcie o liste certyfikowanych partnerow ktorzy robia to drozej niz "specjalisci od diesli", ale placi im sie raz.

czy cos jeszcze? Nic poza tym, ze po pierwszym kontakcie z "najlepszym specjalista od diesli" stwierdzam, ze chyba 80% zatrzymala sie na etapie Ursusa i potrafi tylko odeslac wtryski do regeneracji. Po prostu opadaja rece jak dajesz 4 wtryski do sprawdzenia i wiesz, ze 4 daja ta sama wartosc na przelewie, 1 duzo wiecej, 1 bardzo malo, a facet po tescie (ktorego nawet nie pokazal) chce wyrzucic wtryski, bo sa tak zabite, ze nic z nich nie leci!!
mkaminski100 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-10-09, 17:03   #4
mkaminski100
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2009
Skąd: Basingrad
Inny
kombi
2.0 DuraTorq 136KM manual
styczeń
2005
Postów: 948
Domyślnie

Mogę potwierdzić, że po zmianie wtrysków w TDCI kodowanie nie jest wymagane i silnik odpala ładnie i pracuje poprawnie!!

Z tego co widzę, to silniki TDCI niekompatybilne z systemem OBD2 nie mogą być i tak zakodowane interface Mobidic programem Formidable. Są to auto do 2004 roku, niektóre niby z 2003 są kompatybilne, ale to że się łączy interface nie znaczy zgodności!!
mkaminski100 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 20-06-22, 21:55   #5
stardoorst
Turysta
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Skąd: Katowice
Postów: 2
Domyślnie

Mam problem z wyjęciem wtrysku w moim 18-letnim C-Max 2.0 TDCI 136KM. Niestety podane linki do zdjęć na imageshack są już nieaktualne, a bez zobaczenia na zdjęciu nie rozumiem co znaczy "Następnie montujemy uchwyt trzymający wtrysk ale w odwróconej pozycji". Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak to zrobić lub podesłać aktualny link do zdjęć(jeśli taki istnieje)?
stardoorst jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Klocki hamulcowe, części składowe na jedno koło szymbura Opony, felgi, hamulce i zawieszenie 4 14-10-09 07:57
Zapowietrzona pompa, a uszkodzenie wtrysków, Focus 1,8 Tdci greg07 Silnik i skrzynia 9 05-05-09 19:10
[FFI] co to za elementy pod maską ? QuikSilver Silnik i skrzynia 13 19-07-08 13:59
Co to za elementy? Emf Silnik i skrzynia 15 27-02-08 20:08
[FFI] Elementy mocowania halogenu Stasiak Elektryka, audio i alarmy 2 04-02-08 20:16

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u