Forum Focus Klub Polska  
WWW Strona główna forum Rejestracja Garaż FAQ Społeczność FKP Galeria FKP Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > Silnik i skrzynia

Komunikaty

Silnik i skrzynia Wszystko o Foczych silnikach

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
stare 09-08-07, 22:50   #1
AndrzejJ
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: Warszawa
Postów: 40
Domyślnie Jak się dobrać do łańcuszka rozrządu??

Padł mi samochód. Okazało się, że są jakieś luzy między wałem korbowym a paskiem rozrządu. Objawia się to tym, że możliwe jest lekkie przekręcenie wału przy pomocy klucza, które nie powoduje poruszenia się paska rozrządu (gdy się go przytrzyma ręką). Luz ten jest na poziomie kilku milimetrów ale to wystarczy, żeby nie odpalał i żeby się niepokoić. Objawy wskazują, że luzy są na łańcuszku lub kółkach. Chciałbym to sprawdzić i nie wiem jak się do tego zabrać, żeby nie rozebrać za dużo. Czy ktoś to wykonywał lub wie jak to zrobić?
AndrzejJ jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-08-07, 23:14   #2
gRuHa
Kataryna
 
Avatar gRuHa
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Postów: 5 916
Domyślnie

Cytat:
Napisał AndrzejJ
ale to wystarczy, żeby nie odpalał
wlaśnie chciałem o to spytać...
ja bym looknął na napinacz...

najłatwiej jest się dobrać do rozrządu chyba zdejmując koło od strony pasażera i demontując lekko alternator...
__________________


gRuHa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-08-07, 00:05   #3
AndrzejJ
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: Warszawa
Postów: 40
Domyślnie

Nie zdążyłem się dobrze przyjrzeć. Myślisz, że nadkole trzeba zdjąć? Czy tam jest jakaś osłona - może pod nią uszczelka - na co trzeba się przygotować? Szukam jakiegoś dokumentu z opisem i może zdjęciami/rysunkami ale nic nie mogę znaleźć
AndrzejJ jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-08-07, 17:09   #4
piotr278
Turysta
 
Avatar piotr278
 
Zarejestrowany: Feb 2006
Skąd: Gdynia
Ford Focus I
kombi
1.8 TDCi 115 KM manual
2001
Postów: 123
Domyślnie

Wymieniałem w swoim TDCI 2001 r , łańcuch rozrządu wraz z kołami. Koszt jeśli dobrze pamiętam wyszedł mnie 750 zł + 150 zł robocizna. Za wymianę chcą od 300 do 1000zł. W warsztacie za 1000 zł powiedzieli, że trzeba wyciągnąć silnik. Mechanik wymienił mi za 150 zł. Robił to pierwszy raz i zajęło mu to cały dzień bez wyciągania silnika.Jak będziesz chciał zdjęcie tych kół i łańcucha wraz z napinaczem to mogę zrobić zdjęcie i Ci pokazać jak to wygląda. Po wyciągnięciu starego nie widać żadnych uszkodzeń. Po wymianie zaczął mi ciszej chodzić i nie słychać cykania jak samochód się nagrzeje
piotr278 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-08-07, 18:27   #5
gRuHa
Kataryna
 
Avatar gRuHa
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Postów: 5 916
Domyślnie

Cytat:
Napisał AndrzejJ
Myślisz, że nadkole trzeba zdjąć?
plastikowe nadkole napewno, błotnik - nie...
Cytat:
Napisał AndrzejJ
Szukam jakiegoś dokumentu z opisem i może zdjęciami/rysunkami ale nic nie mogę znaleźć
ja własnie przejrzałem książkę pt: "Sam naprawiam" i nie ma tam opisu zmiany rozrządu...
__________________


gRuHa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-08-07, 19:26   #6
AndrzejJ
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: Warszawa
Postów: 40
Domyślnie

Mam łańcuszek przed oczami
Zdjąłem nadkole, pasek rozrządu, uszczelniacz pompy wtryskowej i koło napędu paska wieloklinowego (musiałem dorobić klucz do zblokowania tego koła). Zlałem olej, odkręciłem śruby i zdjąłem osłonę łańcuszka. I co widzę? Łańcuszek ma luz !!! Wprawdzie jest tam napinacz ze sprężyną ale jak sądzę jest ona dla bezpieczeństwa bo główny naciąg zapewnia tłoczek dociskający prowadzenie łańcuszka, który jest regulowany śrubą dostępną na zewnątrz silnika. Mam teraz tylko dylemat - przeskoczył o jeden ząb czy nie. Wałek korbowy zablokowałem na kołku (narzędzie specjalne) - gdybym tylko wiedział czy i jak rozpoznać czy pompa wtryskowa jest w pozycji zero. Jeżeli jest to wystarczy tylko naciągnąć łańcuszek, jeżeli nie to trzeba przestawić ząbki. Czy ktoś wie jak to sprawdzić oprócz stołu diagnostycznego BOSCHa.
AndrzejJ jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-08-07, 20:04   #7
gRuHa
Kataryna
 
Avatar gRuHa
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Postów: 5 916
Domyślnie

Cytat:
Napisał AndrzejJ
gdybym tylko wiedział czy i jak rozpoznać czy pompa wtryskowa jest w pozycji zero. Jeżeli jest to wystarczy tylko naciągnąć łańcuszek, jeżeli nie to trzeba przestawić ząbki.
ale pompę masz już na zwykłym pasku klinowym, right??
nie masz dwóch pasów rozrządu jak w starym 1.8TD....
jeśli tak to pompa jest sterowana elektronicznie i "wie" kiedy ma trysnąć bo ma czujnik wału korbowego i rozrządu...
__________________


gRuHa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 10-08-07, 23:23   #8
AndrzejJ
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: Warszawa
Postów: 40
Domyślnie

Sprostowanie: niestety wydaje mi się, że ten luz tak ma być. Śruba regulacyjna, którą w pierwszej chwili widziałem... nie istnieje a ten tłoczek, który dociska napinacz jest skierowany w pompe oleju więc pewnie jest to napinanie hydrauliczne. Reasumując nadal nie wiem dlaczego samochód zgasł i nie zapala a diagnoza o luzach jest chyba błędna.
Co do rozrządu to jest i pasek i łańcuszek. Ten drugi przenosi napęd z wału korbowego do pompy wtryskowej. Od pompy do rozrządu jest pasek.
AndrzejJ jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-08-07, 00:01   #9
gRuHa
Kataryna
 
Avatar gRuHa
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Postów: 5 916
Domyślnie

może poszedł sterownik pompy??
masz kompresję??
może masz jakąś dziurkę zapowietrzającą układ paliwowy??
może zapomniałeś nalać ONu??
__________________


gRuHa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-08-07, 00:48   #10
AndrzejJ
Turysta
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Skąd: Warszawa
Postów: 40
Domyślnie

Na samym początku starałem się wszystko sprawdzić - to co sprawdzałem wyglądało OK. Potem zostawiłem samochód u bardzo chwalonego disel'owca. On stwierdził, że luz na kole napędzającym łańcuszek. Rozebrałem i wg mnie nic takiego nie ma. Jutro jadę dopytać co 'autor miał na myśli' mówiąc o luzie. Samochód dziwnie się zachowywał jakby tracił moc, dojechałem do świateł - na wolnych pracował równo i stabilnie, chciałem ruszyć na zielonym (delikatnie - jak zwykle) i się zdławił. Od tej chwili nie pali.
(Pompa była pół roku temu robiona)
AndrzejJ jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 11-08-07, 01:29   #11
gRuHa
Kataryna
 
Avatar gRuHa
 
Zarejestrowany: Jan 2005
Postów: 5 916
Domyślnie

Cytat:
Napisał AndrzejJ
Od tej chwili nie pali.
(Pompa była pół roku temu robiona)
szczerze powiedziawszy to skończyły mi się pomysły...

mam tylko nadzieję, że nie wymienicie połowy silnika, zanim dojdziecie, ze to jakaś pierdółka...
__________________


gRuHa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[MK2] Dobór alarmu KASZUB Elektryka, audio i alarmy 20 02-03-12 15:09
Jak sie dobrać do klapki wlewu paliwa? turski Inne techniczne 0 01-04-09 08:07
[FFII] Jak się dobrać do kierunkowskazów bocznych? Kuras77 Inne techniczne 13 28-10-07 01:34
Czy ciężko jest się dobrać do sprzęgła? RSSSS Silnik i skrzynia 10 16-05-05 21:02

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:49.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u