Forum Focus Klub Polska  
Foczka miesiąca Foczka miesiąca
Wróć   Forum Focus Klub Polska > Techniczne > FAQ > MK2

Komunikaty

 
 
Narzędzia wątku Wygląd
Prev Previous Post   Next Post Next
stare 31-01-16, 18:39   #1
Cieszyn
Turysta
 
Zarejestrowany: May 2014
Ford Focus II
kombi
1.6 Duratec 100KM manual
2004
Postów: 3
Domyślnie Fotele z MK1 w MK2, wymiana tapicerki.

Witam,

Chciałem mieć w samochodzie w pełni skórzane fotele - materiałowe brudziły się zbyt szybko a ich czyszczenie jest kłopotliwe. Najpierw szukałem pokrowców. Te uniwersalne do 200-300 zł po zamontowaniu wyglądały jak szmata, a za szyte na miarę z małymi dodatkami (np dodatkowa pianka) wołają nawet 600-800 zł. Poza tym podstawowe fotele w focusie są bardzo mało wyprofilowane i niewygodne. Kolejne podejście to kupno całych foteli. Niestety w pełni skórzane fotele do focusa mk2 to wydatek rzędu 1500-2000zł, dlatego postanowiłem zaadoptować fotele z focusa mk1. Po przeczytaniu kilku wątków było wiele sprzecznych informacji, a większość bardzo stara z nieaktualnymi rysunkami poglądowymi. Wyciągnąłem z nich informację, że "jak się popieści, to się zmieści". Niestety najpierw kupiłem zestaw do sedana (mam kombi), w którym nie pasowało w ogóle oparcie tylnej kanapy (ma inny kształt) i mocowanie pasa bezpieczeństwa. Następnie zakupiłem fotele z kombi. Okazuje się, że jedynym elementem, który pasuje, to siedzisko tylnej kanapy. Mocowanie przednich foteli w ogóle nie pasuje, otwory są przesunięte o ok. 10-20 cm. Mocowanie tylnej kanapy jest również inne, zarówno zawiasy jak i hak. Zawiasy da się w miarę bezproblemowo przekręcić, ale z hakami jest grubsze ustawianie. Zatrzask nie chce zaskoczyć, kanapa bokiem trochę ociera o plastiki - jest widocznie większa. Ponieważ przełożenie samych szyn foteli przednich również jest kłopotliwe, postanowiłem całkowicie przełożyć tapicerkę na stelaże z nowszego focusa. O dziwo udało się, mimo że nie wszystko pasuje plug and play. Nie wiem jak będzie zachowywała się poduszka, wydaje mi się, że nie powinno być problemu skoro fotele z mk1 również występowały z poduszką (przy czym te z których przekładałem jej nie miały). Siedzisko jest zamontowane bardzo wysoko ze względu na inne wyprofilowanie pianki - myślę, że można powiedzieć, że ustawienie minimalne siedziska jest tak wysoko jak maksymalne przed przeróbką. Gdybym wiedział to wszystko przed, nie wiem czy bym się tego podjął, być może lepsze rozwiązanie to modyfikacja tapicerki z mk2. Jednak ogólnie jestem zadowolony, bo szansa była 1:1000 a jednak udało się to wszystko zamontować w samochodzie i działa. Koszt całości również jest zachęcający, fotele z mk1 można kupić za 350-500 zł.

Poniżej wklejam listę czynności które wykonałem, oraz link do dokumentu PDF ze zdjęciami (z mojego serwera, bo tutaj przekracza max rozmiar załącznika) :


Instrukcja wymiany tapicerki materiałowej w ford Focus mk2 na tapicerkę skórzaną z ford Focus mk1 (fotele przednie)

Fotele z focusa mk1 mają inny rozstaw mocowań, często nie mają poduszek (jak je podłączyć do sterownika focusa mk2?) I mają napinacze pasów niewiadomego pochodzenia. Mają jednak pełne skórzane fotele (a nie pół skóry jak jak w focusie mk2) w dużo rozsadniejszej cenie. Dlatego postanowiłem sprawdzić, czy da się wymienić samą tapicerkę z mk1 na stelaż z poduszkami z focusa mk2

Instrukcja wymiany tapicerki:

1. Wykręcić fotele z samochodów
a. 4 śruby torx 50 w narożnikach foteli
b. Wtyczka klucz nasadkowy 7
2. Wykręcić siedzisko z mk1

a. 4 śruby trzymające siedzisko w ramie klucz nasadkowy 10mm
3. Zdjąć skórę z siedziska z mk1



a. Zdjąć pierścienie mocujące (podważałem je żeby łatwiej je rozginać)

b. Odgiąć haczyki
c. Ściągnąć tapicerkę
d. Nie ma potrzeby ściągać skóry z pianki
4. Wyjąć piankę z siedziska mk1
5. Zdjąć zagłówek z mk1

a. Przycisk jest z obu stron
6. Zdjąć skórę z oparcia mk1
a. Rozsunąć zasuwak

b. Wyciągnąć skórę z plastikowych osłon zawiasów i podciągnąć ją wywijając na lewą stronę
c. Z przodu są druciki naciagające materiał, należy je odłączyć z obu stron i wyciągnąć z kieszonki (najłatwiej obracając druciki o 180 stopni)

d. Kontynuować obierania fotela ze skóry gdzieś do połowy aż pokażą się kolejne pierścienie do wyciągnięcia
e. Wyciągnąć pierścienie
f. Manewrując skórą do okoła mocowań zagłówków wyciągnąć ja spod plastików




g. Ściągać skórę od przodu do tylu kończąc na zahaczonym elemencie z tyłu fotela
7. Wyjąć piankę z oparcia mk1
a. Uwolnić piankę z mocowań zagłówków
b. Podważyć od przodu gąbkę i podnieść całość do góry (uważać na wzmocnienia w konstrukcji ramy na boczki)
8. Wykręcić siedzisko z mk

a. 2 śruby klucz nasadkowy 10mm

b. Wyciągnąć trzpienie z gniazd
9. Zdjąć materiał z siedziska z mk2

a. Odhaczyć plastikowe zaczepy na około siedziska
b. Szare haczyki można podważyć śrubokrętem
c. Wyszarpac tylny haczyk
d. Nie trzeba demontowac materiału z pianki
10. Wyjąć piankę z siedziska mk2
11. Zdjąć material z oparcia mk2

a. Podważyć plastikowe zaczepy na dole zaczynając od boku
b. Analogicznie jak w poprzednich fotelach:
c. Podciągnąć materiał wywracając go na lewą stronę
d. Wyciągnąć druty napinające
e. Wyciągnąć pierścienie
f. Zdjąć zagłówek
g. Wyciągnąć materiał spod zagłówków
h. Zdjąć tapicerkę do konca
12. Wyjąć piankę z oparcia mk2
a. Analogicznie wyciągnąć piankę spod zagłówków i Zdjąć ją z ramy fotela
13. Wyciąć otwór na poduszkę w piance oparcia z mk1

14. Nałożyć piankę z mk1 na oparcie z mk2

15. Nałożyć skórę z mk1 na oparcie mk2

a. Zahaczyc mocowanie z tyłu fotela

b. Złapać pierwsze poprzeczne wzmocnienie opaska mi zaciskowymi lub pierścieniami
c. Naciągnąć resztę skóry na oparcie. Dobrze ułożyć boczki żeby wypełniły tapicerkę.
d. Od przodu włożyć druciki podłużne naciagające tapicerkę, przeciągnąć je przez materiałowe kieszonki i zahaczyc o ten poprzeczny drut w piance. Pomaga manewrowanie palcami od strony pleców.
e. Zahaczyc druciki drugim końcem o dolny drut poprzeczny

f. Niestety okazuje się, że tapicerka skórzana jest za krótka na nowy stelaż i nie zapnie się zasuwak. Można wykorzystać opaski zaciskowe którymi łapię zrobione małe dziurki w suwaku. Po kolei napinam skórę żeby ładnie się ułożyła dociskając opaski. Im więcej opasek tym bardziej rozłoży się naprężenie. Łebki opasek można schować pod zgrubieniem w na dole tapicerki. Od góry prawie nie widać, a bez tego niestety tapicerka jest brzydko ułożona i lata, zwłaszcza tył.
16. Włożyć siedzisko z mk1 w stelaż siedziska mk2
a. Włożyć gąbkę w siedzisko i naciągnąć skórę na stelaż. W drugim siedziska miałem problem ze zmieszczeniem gąbki (siedziska miały być takie same i wymienne?) dlatego odciąłem odstające ucho gąbki.

b. Niestety okazuje się ze gąbka z mk1 jest mniejsza niż z mk2, a skóry nie ma czym przymocować. Dodatkowo wystaje kawał skóry zasłaniając mocowanie stelaża w ramie.

c. Wystające skórę zwinąć i schować pod stelaż
d. Brakującą gąbką się na razie nie przejmowałem. Robiłem testy i się nie uginają w dół, ew można tam upchnąć jakiegoś materiału który wypełni lukę. Przynajmniej jest miejsce na włożenie wentylatorów do chłodzenia siedziska

e. Zaznaczyć i wywiercić otwory przez które będzie można przymocować do stelaża lamelowanie tapicerki

f. Naciągnąć tapicerkę i przymocować ją opaska mi zaciskowymi
17. Włożyć stelaż w ramę fotela
a. Włożyć trzpienie w gniazda
b. Przykręcić 2 śruby mocujące
18. Zamontować fotele w samochodzie.


Gotowe.

https://drive.google.com/file/d/0B6r...ew?usp=sharing
Cieszyn jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
 

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
kolor tapicerki Terfice Tuning Optyczny 1 22-02-15 23:19
Zmiana tapicerki mk2 Zygi_OP Tuning Optyczny 3 08-05-14 22:17
[MK1] Czyszczenie tapicerki w Wawie cezar2 Inne techniczne 9 22-01-10 09:32

Kontakt -



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Garage vBulletin Plugins by Drive Thru Online, Inc.

Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Navbar with Avatar by Kolbi
1999-2005 © FKP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli.
Komentarze, oceny a w szczególności posty na forum są własnością ich autorów.
FKP nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

stat4u